• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

2005. augusztus 5. Reform Kábítószer az iskolánkban (az általunk elküldött levél)

Szerző: admin | szeptember 16, 2005

Tweet

Tisztelt Szerkesztőség,

A Reform 2005. augusztus 5.-ei számában a „Kábítószer az iskolánkban” c. olvasói levél írója arra buzdítja a tanárokat, hogy tegyenek feljelentést, ha tudomásukra jut diákjuk drogfogyasztása. A szerző, aki iskolai vécékben eldobált fecskendőkről és „füves cigarettával” kezdődő drogkarrierekről beszél, úgy tűnik nincsen tisztában sem a drogfogyasztás jelenségével, sem pedig azzal, hogy mivel jár, ha egy tanár feljelenti a diákját. A legfrissebb 2003-mas adatok szerint a 14-16 éves budapesti diákok 24,7 %-a fogyasztott már életében valamilyen tiltott drogot (leginkább marihuánát), ugyanakkor valamennyi rendelkezésre álló kutatási eredmény azt mutatja, hogy a drogot próbáló, iskolában tanuló fiatalok többsége ma is első sorban próbálkozó vagy alkalmi fogyasztó, közülük nagyon kevesen válnak rendszeres (túlnyomó részben marihuána) használóvá, legnagyobb hányaduk pedig a marihuána-fogyasztást egyszerűen kinövi. Sem nekik, sem azoknak, akiknek valóban problémájuk származik a drogfogyasztásból, nem segít, ha a tanárjuk rendőrt hív rájuk.

Ha a tanár rendőrt hív a tanulóra és a fiatalnál, vagy vizeletében kábítószert találnak, kötelesek büntetőeljárást indítani, eszköztárukban a motozás, házkutatás, előállítás, kihallgatás, vizelet- vagy vérvétel szerepel. A fogyasztó gyanúsított az eljárásban, a tanárt, osztálytársakat és a szülőt pedig tanúként hallgatják ki az ügyben. A drogfogyasztáson kapott fiatalt nagy valószínűséggel fél éves elterelésre (kényszer-gyógykezelésre) irányítják, melynek letelte után megszüntetik az ellene indított eljárást. A büntetőeljárás után a diákok sem tanáraikkal, sem egymással nem fognak többé őszintén beszélni a kábítószerekkel kapcsolatos gondjaikról. A mai napig nincsen bizonyíték rá, hogy ez a procedúra változtatna a fiatalok drogfogyasztási szokásain, de a meghurcoltatás, és a rájuk ragasztott „drogos” bélyeg, valamint az iskola iránti teljes bizalomvesztés, biztos hogy nem segíti elő egészséges személyiségfejlődésüket, és iskolai sikereiket. Egy ilyen eljárással ráadásul nem a terjesztőket érik tetten, helyette a kábítószert fogyasztó fiatalokat és családjukat hurcolják meg.

A fiatalok tanulni járnak az iskolába, melynek feladata ehhez biztonságos környezetet biztosítani. Nem biztonságos környezet az, ahol bűnözőként tekintenek rájuk. A sikeres drogprevenció, a problémás-droghasználat megelőzésének alapja, és egyetlen hatékony eszköze az őszinte, kölcsönös bizalmon alapuló kommunikáció. Ha a diák nem fordul bizalommal a pedagógusához, elvész a hatékony segítségnyújtás lehetősége. Nem lehet többé bizalomról beszélni, ott, ahol a tanulóra saját tanárja hív rendőrt. A gyermekek és a tanárok érdekét egyaránt az szolgálja, ha nem a félelem diktálja lépéseiket.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter