• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

2005. augusztus 5. Reform Kábítószer az iskolánkban (az általunk elküldött levél)

szeptember 16, 2005 | Szerző: admin

Tweet

Tisztelt Szerkesztőség,

A Reform 2005. augusztus 5.-ei számában a „Kábítószer az iskolánkban” c. olvasói levél írója arra buzdítja a tanárokat, hogy tegyenek feljelentést, ha tudomásukra jut diákjuk drogfogyasztása. A szerző, aki iskolai vécékben eldobált fecskendőkről és „füves cigarettával” kezdődő drogkarrierekről beszél, úgy tűnik nincsen tisztában sem a drogfogyasztás jelenségével, sem pedig azzal, hogy mivel jár, ha egy tanár feljelenti a diákját. A legfrissebb 2003-mas adatok szerint a 14-16 éves budapesti diákok 24,7 %-a fogyasztott már életében valamilyen tiltott drogot (leginkább marihuánát), ugyanakkor valamennyi rendelkezésre álló kutatási eredmény azt mutatja, hogy a drogot próbáló, iskolában tanuló fiatalok többsége ma is első sorban próbálkozó vagy alkalmi fogyasztó, közülük nagyon kevesen válnak rendszeres (túlnyomó részben marihuána) használóvá, legnagyobb hányaduk pedig a marihuána-fogyasztást egyszerűen kinövi. Sem nekik, sem azoknak, akiknek valóban problémájuk származik a drogfogyasztásból, nem segít, ha a tanárjuk rendőrt hív rájuk.

Ha a tanár rendőrt hív a tanulóra és a fiatalnál, vagy vizeletében kábítószert találnak, kötelesek büntetőeljárást indítani, eszköztárukban a motozás, házkutatás, előállítás, kihallgatás, vizelet- vagy vérvétel szerepel. A fogyasztó gyanúsított az eljárásban, a tanárt, osztálytársakat és a szülőt pedig tanúként hallgatják ki az ügyben. A drogfogyasztáson kapott fiatalt nagy valószínűséggel fél éves elterelésre (kényszer-gyógykezelésre) irányítják, melynek letelte után megszüntetik az ellene indított eljárást. A büntetőeljárás után a diákok sem tanáraikkal, sem egymással nem fognak többé őszintén beszélni a kábítószerekkel kapcsolatos gondjaikról. A mai napig nincsen bizonyíték rá, hogy ez a procedúra változtatna a fiatalok drogfogyasztási szokásain, de a meghurcoltatás, és a rájuk ragasztott „drogos” bélyeg, valamint az iskola iránti teljes bizalomvesztés, biztos hogy nem segíti elő egészséges személyiségfejlődésüket, és iskolai sikereiket. Egy ilyen eljárással ráadásul nem a terjesztőket érik tetten, helyette a kábítószert fogyasztó fiatalokat és családjukat hurcolják meg.

A fiatalok tanulni járnak az iskolába, melynek feladata ehhez biztonságos környezetet biztosítani. Nem biztonságos környezet az, ahol bűnözőként tekintenek rájuk. A sikeres drogprevenció, a problémás-droghasználat megelőzésének alapja, és egyetlen hatékony eszköze az őszinte, kölcsönös bizalmon alapuló kommunikáció. Ha a diák nem fordul bizalommal a pedagógusához, elvész a hatékony segítségnyújtás lehetősége. Nem lehet többé bizalomról beszélni, ott, ahol a tanulóra saját tanárja hív rendőrt. A gyermekek és a tanárok érdekét egyaránt az szolgálja, ha nem a félelem diktálja lépéseiket.

Kategória: Hírek

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: [email protected]

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter