• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Fanny 2005. január 13. Se könnyű, se kemény – A drogriporter levele

január 19, 2005 | Szerző: István Gábor Takács

Tweet

„Tisztelt szerkesztőség!

 

A Fanny újságban megjelent (Se könnyű, se kemény, 2005. január 13) ismeretlen szerző által írt (!) cikkükkel kapcsolatban a következő megjegyzéseket tenném:

 

Az Alkotmánybíróság döntésével kapcsolatban súlyos valótlanságot állít a cikk.

Az elterelés intézménye (vagyis megelőző-felvilágosító vagy gyógyító kezelés a büntetés helyett) továbbra is életben van. Az AB többek között az „együttesen történő kábítószer-fogyasztás alkalmával kínál vagy átad” kitételt semmisítette meg, melynek értelmében (az áldatlan helyzet májusig esedékes Parlament általi rendezéséig) nem választhatják az elterelést a kábítószert együtt fogyasztók, továbbá nem elterelhető például az a 16 éves gimnazista, aki ingyen, csekély mennyiségű kábítószert közös fogyasztás céljából társának átad (ha például iskola mellett vagy kollégiumban teszi, öt évig terjedő szabadságvesztést kaphat), és nem elterelhető az a 18 és fél éves fiatal, aki 17 és fél éves társával együtt fogyaszt, vagy részére csekély mennyiségű drogot ingyen felkínál vagy átad (szintén öt évig terjedő szabadságvesztést kaphat).

 

Szintén tévesen állítja a cikk, hogy a középiskolások 70%-as kipróbált már valamilyen drogot. Ez nem igaz. A legújabb felmérések szerint 2003-ban a budapesti 8-9-10 évfolyamon tanuló (14-16 éves) fiatalok 24,7 %-a fogyasztott már életében valamilyen tiltott drogot. (1)

Országos felmérés 2002-ből van, eszerint a 9. és a 11. évfolyamos diákok 21,5%-a használt már életében valamilyen tiltott drogot vagy inhalánst. (2)

 

A cikk szerint, „A marihuána okozta átmeneti feldobottságérzetért később többszörös árat fizetnek a drogfogyasztók”. Ezzel a soha meg nem erősített, de számos esetben megcáfolt „kapudrog elméletet” idézi a szerző. Javaslom a cikk szerzőjének, ha ebben a témában szeretné hitelesen tájékoztatni az olvasókat, mélyedjen el a szakirodalomban:

Számos hiteles tanulmányban és összefoglalóban lehet olvasni arról, hogy nincsenek meggyőző bizonyítékok arra nézve, hogy a marihuána oksági kapcsolatban állna a későbbi illegális drogok abúzusával (6)(7)(8) illetve hogy a kannabisz fogyasztása komoly egészségügyi problémákkal járna az egyén és a társadalom számára. (3)(4)(5)

 

Az olvasók tájékoztatása a kábítószerekről és potenciális veszélyeikről fontos feladat. Ugyanakkor az olvasónak joga van hiteles információhoz jutni. A téves, megalapozatlan és torzító adatok közlésével éppen ellenkező hatást lehet elérni. Nem segíti elő a valós tényeken alapuló döntéshozást, a sztereotípiák és előítéletek fennmaradnak, akik pedig kipróbálják a kábítószereket és ellenkező tapasztalatokat szereznek, nem fogják komolyan venni a valós veszélyekre irányuló figyelmeztetéseket sem.

 

Üdvözlettel,

 

Név

Foglalkozás

Város”

 

 

Forrás:

 

1 Jelentés a magyarországi kábítószerhelyzetről Új fejlemények, trendek és részletes információk (2004). NDI, Drog Fókuszpont, Budapest

 

2 Paksi Borbála (2003) A kábítószer-fogyasztás elterjedtsége – Epidemiológiai helyzetkép, Jelentés a Magyarországi kábítószerhelyzetről 2003, GYISM

 

3 Advisory Council on the Misuse of Drugs. The classification of cannabis under the Misuse of Drugs Act 1971, (UK Government) Home Office, March 2002.

 

4 Anon (editorial). Dangerous habits. Lancet 1998;352:1565.

 

5 Hall W. and Solowij N. Adverse effects of cannabis, Lancet 1998; 352:1611-­16

 

6 Janet E. Joy, Stanley J. Watson, Jr., and John A Benson, Jr., "Marijuana and Medicine: Assessing the Science Base," Division of Neuroscience and Behavioral Research, Institute of Medicine (Washington, DC: National Academy Press, 1999).

 

7 Earleywine (2002): Marihuána – a tudomány álláspontja. EDGE 2000-NDI Kiadó, Budapest, 2004

 

8 House of Lords Committee on Science and Technology, Ninth Report Session 1997-98, Cannabis, the scientific and medical evidence. November 1998. (4.31)

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter