Mi a heroin és hogyan használják?
A heroin a diacetilmorfin nevű opioid közismert elnevezése, amit 1887-ben állítottak először elő az ópium mák gubójából. A depresszánsok (nyugtatók, lassítók) csoportjába tartozik. Az ópium mák fő termőterülete jelenleg Afganisztán: innen származik a világ heroin-utánpótlásának több, mint 80 százaléka. Körülbelül 10 kg nyers ópiumból állítanak elő 1 kg heroint. A heroin barnás színű porként kerül forgalomba. Ezt az emberek egy része alufólián öngyújtóval hevítve elszívja (fóliázás, „chasing the dragon”). A legnépszerűbb fogyasztási mód Magyarországon az injektálás. A heroin jól oldódik, de ahhoz, hogy beinjektálja valaki, valamilyen savas anyagra van szükség (pl. citromsav, C-vitamin), és ebben felhevítik (például kanálban, öngyújtóval).

Míg Észak-Amerikában az elmúlt évtized az opiát-fogyasztás nagymértékű növekedését hozta magával, Magyarországon a heroin fogyasztása 2010 után háttérbe szorult. Sok korábbi fogyasztó áttért a dizájner drogok fogyasztására. Ma is van azonban egy szűk társadalmi réteg, elsősorban a fővárosban, akik heroint injektálnak. A heroin fogyasztói az egyik legmegbélyegzetebb csoport a droghasználókon belül. Fontos azonban tudni, hogy nem minden opiát-függőre igaz az „utcai junkie” sztereotípia. Azokat is megtaláljuk körükben, akiket a társadalom egyébként sikeres emberként könyvel el.
Hogyan hat a heroin?
„Nem az eufória volt az, ami miatt rákattantam a heroinra,” írja Maia Szalavitz írónő, felépült heroinfüggő arról az alkalomról, amikor először próbálta ki a heroint. „A félelemtől és a szorongástól való megszabadulás volt az, a vigasztaló érzés, hogy biztonságban vagyok, hogy gondoskodnak rólam és hogy feltétel nélkül szeretve vagyok.” Rajta kívül még számos fogyasztó az anyaméhben átélt meleg, biztonságos érzésről számol be. És ez több, mint egyszerű hasonlat. A szervezet ugyanis maga is termel belső kiválasztású (endogén) opioidokat, amelyek az agyban ugyanazokhoz a receptorokhoz (fogadóállomásokhoz) kapcsolódnak, mint a heroin és a más opiát drogok hatóanyagai.

A heroin hatóanyag speciális ún. opioid receptorokhoz (mu, delta, kappa) kapcsolódva fejtik ki a hatását az agyban. Az agy limbikus (tehát érzelmekért felelős) központjának egyik területén, a ventrális tegmentális területen (VTA) arra készteti az idegsejteket, hogy több dopamint bocsássanak ki. A heroin gátló hatással van az ún. GABA nevű ingerületátvivő anyagra, ami hétköznapi tudatállapotban a dopamin-szint egyensúlyban tartásáért felelős. Így a heroin hatására túlárad a dopamin az agyban, amit a fogyasztó eufóriaként él át.
Egyre több kutatás lát napvilágot arról, hogy ezeknek az opioidoknak nagy szerepe van az emlősöknél a társas kapcsolatok és a kötődések kialakulásában. Például egy 2004-es kutatás azt találta, hogy azok az egerek, amelyekből hiányoztak bizonyos opioid receptorok, nem mutattak kötődést az anyjuk felé. A szociális kötődés ún. agyi opioid elmélete szerint, amit ma már számos bizonyíték alátámaszt, nagyon hasonló molekulák felelősek a legintimebb emberi kapcsolataink kialakulásáért, mint amelyek önpusztító függőség-spirálba hajtanak embereket. Ez a magyarázata annak, hogy miért éppen azok az emberek válnak a legkönnyebben opiát-függővé, akik magányosnak, elszigeteltnek érzik magukat, és akik gyermekkoruktól képtelenek az egészséges emberi kötődés megélésére.

Milyen kockázatai vannak a heroin fogyasztásának?
Mivel a heroin befolyással van az olyan automatikus rendszereinkre, mint a légzés, a túlzott fogyasztás esetén légzésbénulás alakulhat ki. A herointúladagolás tüneteit ezért fontos időben észrevenni: ha valaki sápadt, nyirkos bőrrel, tűhegyes, apró pupillákkal, érintésre, hangra nem reagálva fekszik, akkor nagy valószínűség szerint túladagolta magát heroinnal vagy más opioiddal. A heroin, mint sok más drog, önmagában ritkábban okoz túladagolást, mint más szerekkel együtt fogyasztva. Gyakori például, hogy nyugtatókkal, esetleg alkohollal együtt okoz rosszullétet. De mivel a feketepiaci heroin hatóanyagtartalma változó lehet, előfordulhat, hogy ugyanaz a dózis túladagolsát okozhat, ami tegnap még nem okozott. A heroint ezenkívül felütik más drogokkal: bár Európában még ritka, de akár olyan szintetikus opioidokkal is, mint a fentanil, ami akár 50-szer potensebb a heroinnál.

Közismert, hogy a heroin nagyon addiktív (tehát nagyon függőséget okozó) szer. Ez azt jelenti, hogy könnyen befolyásolja és torzítja az agyunk jutalmazó-rendszerét. Toleranciát alakít ki: egyre több adag kell ugyanazon hatás kiváltásához, és a fogyasztás kényszeressé válik, ami ismétlődő használat után már nem vált ki olyan eufóriát, mint eleinte, viszont nélküle a normális működés is ellehetetlenül. A heroin elvonási tünetei nagyon intenzívek tudnak lenni: láz, izzadás, magas vérnyomás, szorongás, kimerültség, hányinger. Súlyos esetben ez akár életveszélyes is lehet (bár az alkoholelvonáshoz képest csekélyebb mértékben).
A heroin injektálása külön kockázatokat hordoz magában. Ez a fogyasztási forma addiktívebb, és károsíthatja a vénákat is. Az injektáló felszerelés megosztása pedig különféle vér útján terjedő fertőzésekhez vezethet, mint amilyen a HIV és a Hepatitis C. Amennyiben az injektálással különféle szennyezőanyagok jutnak a véráramba, az szintén vezethet betegségekhez.
Mint minden más egyéb szernél, a heroinnál is nagyon fontos, hogy milyen állapotban (set) és milyen környezetben (setting) használ a fogyasztó. A kevésbé higiénikus körülmények között könnyebb fertőzéseket kapni, túladagolás áldozatául esni. A kialvatlan, rosszul táplálkozó, stresszes életet utcán élő fogyasztók jóval súlyosabb fizikai és lelki következményekkel számolhatnak, mint a jól szituált, erős szociális hálóval rendelkező fogyasztók. Az „előtte-utána” képek, amelyekkel gyakran riasztgatják a fiatalokat, valójában sokszor nem önmagukban az opiát-fogyasztás káros következményeit mutatják, hanem a függőséggel és nyomorral járó, fizikailag és lelkileg is megterhelő életforma következményeit.
Ártalomcsökkentő tippek heroin-fogyasztóknak
Az ártalomcsökkentésnek több szintje van.
1. A bizonytalan minőségű utcai heroin helyett felírt opioid gyógyszerek, mint a metadon vagy a suboxon, fenntartó kezelése bizonyítottan csökkenti a túladagolások és fertőzések kockázatát. Ezek a szerek nem járnak olyan eufóriával, mint a heroin, de az elvonási tüneteket megszüntetik, és lehetővé teszik, hogy a fogyasztó normalizálja az életét.
2. Sokan azonban nem jutnak be fenntartó gyógyszerek kezelésbe, vagy inkább a heroint választják (Nyugaton már vannak heroin fenntartó kezelések is, nálunk nincsenek). De ha heroint is fogyasztasz: nem mindegy, milyen módon teszed. Az injektálással nagyobb eséllyel adagolod túl magad, vagy válsz fertőzés, sérülés áldozatává. Ezért ha teheted, inkább fóliázz, mint szúrj!
3. De természetesen sokan azt mondják, hogy fenébe a fóliával, amikor beszúrva a heroin jóval nagyobb eufória hullámot (rush) okoz. Ha már valaki az injektálás mellett dönt, akkor viszont tegye ezt legalább steril tűvel és fecskendővel, illetve egyéb eszközzel (melegítő, filter stb.), amit nem oszt meg senki mással. Steril tűket a gyógyszertárak mellett a tűcsere programokban is beszerezhetsz, ahová azért is érdemes benézned, mert bármi egyéb problémáddal is támogatást kaphatsz ott. Ezenkívül figyelj oda a vénáira, és ne szúrjon a nyak tájékán, a lágyékon és csuklók környékén!

4. Amennyiben mégis megosztottad az injektáló felszerelésedet, esetleg védekezés nélkül szexeltél, akkor mindenképp menj el egy ingyenes és névtelen HIV és Hepatitis C szűrésre! Ha nem tudod, hol van ilyen a lakóhelyedhez közel, akkor írj nekünk a rightsreporter(kukac)rightsreporter.net emailcímre, segítünk találni egyet. A HIV ma már gyógyszerrel karban tartható, tünet- és fertőzésmentesen élhetsz, ha időben kezeléshez jutsz. A hepatitis C pedig gyógyítható, pár hét alatt, mellékhatás nélkül.
5. Lehetőleg ne kombináld a heroint más drogokkal – ne felejtsd, a legtöbb halálos túladagolásnál nem egyetlen, hanem több szert találtak az áldozat szervezetében! Az alkohol is drog, és a receptre kapható gyógyszerek is. Ha orvos felír neked valami betegségedre gyógyszert, akkor kérdezd meg tőle, hogy nem veszélyes-e opiáttal együtt!
6. Ha teheted, ne használj egyedül! Ha ugyanis van veled valaki, akkor kisebb eséllyel fogsz magadra maradni, ha esetleg túladagolást szenvedsz el, és még időben megérkezhetnek a mentők. Akiket ne habozz hívni, ha baj van. Sajnos Magyarországon nem lehet hozzájutni Naloxonhoz/Narkánhoz, ami a túladagolásokat visszafordítja, pedig nagy szükség lenne rá.
7. Figyelj oda tudatosan az étkezésedre: ne csak akkor és azt edd, amikor és amit megkívánsz. Egyél változatosan és eleget!
Üdítőnek találod, hogy végre egy olyan oldalon vagy, ahol tárgyilagosan, nem démonizálóan beszélnek a drogokról? Ha igen, kérünk, támogasd a munkánkat!