Mi a kéjgáz és honnan ered?
A köznyelvben kéjgázként (esetleg nevetőgázként) ismert drog hatóanyaga a dinitrogén-oxid, egy színtelen, nem gyúlékony, édeskés illatú és ízű gáz. Ezt az anyagot először 1772-ben állította elő és írta le egy Joseph Priestly nevű vegyész. Hamarosan felfedezték, hogy a gáz eufórikus és fájdalomcsillapító hatásokkal rendelkezik. A 19. században az európai arisztokrácia körében kedvelt partidroggá vált, miután a gőzgép feltalálója, James Watt kifejlesztette, hogyan lehet könnyen, textilből készült tömlőkből szippantani. Népszerűvé vált a romantikus költők, művészek körében. Használták és használják orvosok is fájdalomcsillapító és érzéstelenítő szerként. Amióta tömeggyártott gázpatronok (habpatron) megjelentek a piacon, a kéjgáz használata is egyre inkább elterjedt az alsóbb társadalmi osztályok körében is.
Hogyan használják és milyen hatásai vannak?
A leggyakrabban az üzletekben legálisan kapható készülékkel a habpatront lufikba töltik, és onnan lélegzik be. Egy másik módszer, hogy habszifonnal egy zacskót töltenek fel. Leggyakrabban elektronikus tánczenei bulikon, fesztiválokon használják a kéjgázt. Egy lufi feltöltéséhez többnyire egy patront használnak fel. A rendszeres fogyasztók azonban több patront is beletöltenek egy lufiba, hogy a hatásokat fokozzák (ez persze a kockázatokat is növeli).
A hatások nagyon gyorsan, másodpercek alatt jelentkeznek és pár percig tartanak: a fogyasztók zsibbatságról, eufóriáról, vidámságról, egyes esetekben csukott szemmel vizuális és hallucinációkról számolnak be. Ezekre nehéz visszaemlékezni a használat után. Mivel a hatások rövid ideig tartanak, gyakori, hogy egy buli alkalmával több lufi tartalmát is belélegzik egymás után. Minél nagyobb a dózis, annál intenzívebbek a hatások. Ezért angolul szokták „hippy crack”-nek is nevezni a kéjgázt, hiszen a crack is hasonlóan gyors hatásmechanizmussal rendelkezik.
A dinitrogén-oxid pontos hatásmechanizmusa még nem teljes egészében ismert. A gáz érzéstelenítő hatásáért az felelős, hogy a központi idegrendszer sejtjeiben endogén (tehát a szervezet által természetesen termelt) opioid anyagokat szabadít fel. A szorongásoldó, euforizáló hatásait a GABA nevű ingerületátvivő anyag szabályozásán keresztül fejti ki, hasonlóan a benzodiazepinekhez (pl. Xanax).
Mint minden drognál, a kéjgáz hatásainál is nagy szerepet játszik, hogy ki, milyen állapotban és szándékkal (set), és milyen környezetben, emberek társaságában (setting) használja. A kéjgáz sokak számára csak könnyed szórakozást, bulizást, táncolást jelent. De William James, a 19. század egyik legnagyobb amerikai gondolkódója misztikus élményekről számolt be a szer hatása alatt.
Milyen kockázatai vannak a kéjgáz használatának?
A kéjgáz hatása alatt az emberek zavarodottságot tapasztalhatnak, romolhat a mozgáskoordinációjuk: magyarul nehezebben tartják meg az egyensúlyukat és könnyebben eshetnek el, eshetnek le. Az ilyen balesetek vezettek halálesetekhez is a múltban. A kéjgáz fogyasztásának egy másik járulékos kára lehet az, ha valaki közvetlenül a patronból próbálja beszívni a magas nyomású, szuperhideg gázt, ami súlyosan károsíthatja a tüdőt, a torkot és az ajkakat. De fagyási sérüléseket lehet elszenvedni az ujjakon, a kézen is, ha valaki óvatlanul megfogja a fagyost patront.
Egyes sajtóhíradások szerint a kéjgáz „megöli az agysejteket” – ez ebben a formában nem igaz. De egy valós, rövid távú kockázati forrás az, ha valaki nem lélegzik be elég oxigént a kéjgáz beszippantásai előtt/után/között. Különösen veszélyes, ha valaki maszkkal vagy más módon eltakarja az arcát, hogy minél több kéjgázt tudjon belélegezni. Oxigén nélkül az idegrendszer valóban károsodhat. Mi több, akár fulladáshoz is vezethet, ami pedig súlyos esetben halálos kimenetelű lehet.
A kéjgáz hosszú távú, rendszeres használata egy másik módon is hozzájárulhat az idegrendszer károsodásához. Ugyanis a B12 vitamin hiányához vezethet. Ez a vitamin (más nevén: kobalamin) egy vízben oldodó anyag, nagyon fontos szerepet játszik az agyunk, az idegeink karbantartásában, illetve a vérképződésben is. A B12 vitaminhiány tünetei enyhe esetben: fáradtság, levertség, gyomorpanaszok, étvágytalanság, izomgyengeség, memóriaromlás. Súlyos esetben perifériás neuropátiát (idegkárosodás) és megaloblasztos vérszegénységet okozhat.
Bár a fogyasztók túlnyomó többsége alkalomszerűen, bulikban fogyasztja, mint szinte minden legális és illegális drog, a kéjgáz is függőséget okozhat. Bár a fizikai elvonási tünetek az alkoholhoz vagy heroinhoz képest jóval ritkábbak és enyhébbek, de rendszeres használattal kialakul a tolerancia és a sóvárgás.
A kéjgázzal összefüggő halálesetek ritkák, azonban a kórházak beszámolói szerint az elmúlt évtizedben exponenciálisan megnőtt a sürgősségi ellátást igénylő esetek száma. Egy kutatás szerint Angliában és Walesben 2001 és 2020 között 56 halálesetet regisztráltak a kéjgáz fogyasztása következtében – ebből pedig 45-öt 2010 óta. Magyarországon a kéjgázzal összefüggő halálesetek száma nem ismert. A kéjgáz Magyarországon legális. Azonban az, aki „tizennyolcadik életévét be nem töltött személyt kábítószernek nem minősülő kábító hatású anyag, illetve szer kóros élvezetére rábír vagy rábírni törekszik”, a Büntetőtörvénykönyv szerint két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Ártalomcsökkentő tippek kéjgázt fogyasztóknak
- Soha ne fogyaszd közvetlenül a szifonból, mindig csak lufiból – ha nem így teszel, akkor károsíthatod az ajkaidat (fagyási sérülés) és a tüdődet! Érdemes kesztyűt viselned, ha a patronokat kezeled, hogy ne sérüljön a kezed.
- Ne használj egyedül: így ha eszméleted veszted, lesz valaki, aki vigyázzon rád!
- Soha ne dugd be a fejed kéjgázzal teli zacskóba vagy dobozba (egyéb zárt térbe), ez ugyanis fulladást okozhat. A helyzet fonákja az, hogy észre sem veszed: az agyad a kéjgáz hatására elhiteti veled, hogy normálisan lélegzel, miközben megfulladsz. Ha viszont lufiból fogyasztod a szert, akkor még akkor sem tudsz megfulladni, ha eszméleted veszted.
- Végy mély lélegzeteket a tiszta levegőből az egyes szippantások között, ezáltal csökkentheted a kockázatát annak, hogy oxigénhiány alakuljon ki az agyadban.
- A kéjgáz fogyasztása kivonja a szervezetedből a B-12 vitamint, ennek a hiánya az idegeidet károsíthatja, ezért érdemes pótolnod azt!
- A kéjgáz hatása alatt a mozgáskoordinációd erősen romolhat – ezért soha ne fogyaszd olyan környezetben, ahol fennáll a veszélye annak, hogy leeshetsz vagy más módon megütheted magad!
- Adj időt a szervezetednek, hogy kipihenje magát a fogyasztási epizódok után! Ne használj több napon keresztül! Ez nem csak a szervezetedet károsíthatja, de egyben a függőség kialakulásához vezethet.
- Ne szemetelj: szedd össze magad után a lufikat és a patronokat!