MILYEN TÍPUSÚ DROG A KETAMIN?
A ketamin a disszociatív érzéstelenítőkhöz sorolt pszichoaktív drog. A disszociatív egy latin eredetű kifejezés (dis + sociare = szétválasztani). Arra utal, hogy ezek a szerek a környezet és a test észlelését megváltoztatják olyan módon, hogy a fogyasztó gyakran azt érzi, leválasztódik a saját testétől, környezetétől. A ketamint ezenkívül gyakran sorolják a pszichedelikumok közé is, bár hatásmechanizmusa jelentősen eltér a klasszikus pszichedelikus szerekétől (LSD, gomba, meszkalin). Nagyobb dózisban ugyanis pszichedelikus élményeket: a valóság és benne az én érzékelésének radikális megváltozását okozza.
HOGYAN HAT A KETAMIN?
A ketamint a vegyészek „piszkos drognak” (dirty drug) nevezik: ami azt jelenti, hogy nagyon sokféle módon hat az emberi szervezetre, különféle receptorokhoz kapcsolódva fejti ki a hatását. Az egyik legerőteljesebb hatását egy olyan receptorra fejti ki (NMDA), amit egy glutamátnak nevezett agyi ingerületátvivő anyag aktivál. A ketamin fogyasztása ösztönzi az idegsejtek növekedését és az idegsejtek közötti kapcsolatok kiépülését. Ezenkívül gyulladáscsökkentő hatása van, és kapcsolódik többek között az opoiod-receptorokhoz is az agyban.
A laboratóriumban szintetizált ketamin kétféle molekula keveréke, amelyek gyakorlatilag szimmetrikus tükörképei egymásnak (ezeket a vegyészek enantiomernek nevezik). Mint az alábbi képen láthatod, az egyiken az oxigén molekula baloldalt van (S-ketamin, avagy esketamin), a másiknál pedig jobboldalon (R-ketamin, avagy erketamin). A kettő keverékét nevezik racém ketaminnak: az illegális piacon kapható ketamin nagyrészt ilyen, és a gyógyászatban használt intravénás ketamin is. A Spravato néven forgalmazott orrspray azonban csak esketamint tartalmaz. Ez erősebben kötődik az NMDA-receptorhoz. Ugyanakkor az eddigi kutatások szerint a racém ketamin eredményesebben alkalmazható a gyógyászatban, mint az esketamin.
MIRE HASZNÁLJÁK A KETAMINT?
A ketamin egy teljesen szintetikusan előállított szer, amit 1962-ben fedeztek fel egy laboratóriumban. Az előzmény az, hogy a kutatók egy olyan szert kerestek, ami rendelkezik a PCP (fenciklidin, amit a köznyelvben angyalporként is emlegettek) nevű szer érzéstelenítő képességeivel, de kevésbé hosszú és intenzív a hatása. A ketamin azért vált közkedvelt érzéstelenítő szerré, mert gyorsan hat, a hatásai gyorsan elmúlnak, és kevésbé veszélyezteti a keringést és légzést, mint más érzéstelenítő drogok. A vietnámi háborúban kezdték el tömegesen használni, és az emberi gyógyászat mellett az állatorvosok egyik legkedveltebb érzéstelenítőjévé is vált. Hamarosan felfedezték, hogy az érzéstelenítő hatások mellett antidepresszáns hatásokkal is rendelkezik, és a 2000-es években klinikai vizsgálatok során igazolódott, hogy eredményes antidepresszáns gyógyszer. A hagyományos antidepresszáns szerekhez képest gyorsan (néhány órán belül) kiteljesedik az antidepresszáns hatása, ami ugyanakkor rövidebb ideig tart.
MILYEN FORMÁBAN HASZNÁLJÁK A KETAMINT?
A ketamint a gyógyászatban főleg folyadék formában használják, injektálva/infúzióval. Van ezenkívül nazális (orr) spray formája is (Spravato). A rekreációs használók gyakran por formájában vásárolják meg, és ezt finomra őrölve az orrukba szippantják. A port fel lehet oldani (meleg) vízben, ezt gyümölcsével vagy más üdítővel elkeverve fogyasztják szájon át.
HOGYAN FOGYASZTJÁK A KETAMINT?
A ketamint a gyógyászatban elsősorban injektálva (intramuszkuláris/intravénés), esetleg infúzióval vagy orrspray formájában (Spravato) használják. A nem gyógyászati, rekreációs használat változatos formában történhet: az emberek a leggyakrabban orrba szippantják, de előfordul, hogy szájon át elfogyasztják, esetleg egy fecskendővel, amiből eltávolították a tűt, a végbélnyílásba juttatják. Ritkább esetben előfordul az injektáló használat is. Fontos tudni, hogy a különféle fogyasztási módok esetén más és más a felszívódás eredményessége (lásd a dózisokat lejjebb).
MILYEN HATÁSAI VANNAK A KETAMINNAK?
A ketamin hatásai nagyban függnek attól, milyen dózisban, milyen állapotban/céllal (set) és milyen környezetben (setting) használja valaki. A pontos dózisokat, különféle fogyasztási módoknál, az alábbi táblázatban megtalálod!
Orrba | Szájon át | Análisan | Izomba adott injekció | |
Küszöbdózis | 10-15 mg | 40-50 mg | 40-50 mg | 10-15 mg |
Alacsony | 15-30 mg | 50-100 mg | 50-100 mg | 15-30 mg |
Átlagos | 30-75 mg | 75-300 mg | 75-300 mg | 25-30 mg |
Erős | 60-125 mg | 200-450 mg | 200-450 mg | 40-100 mg |
K-lyuk | 100-250 mg | 500 + mg | 500 + mg | 60-125 mg |
Alacsony/átlagos fogyasztói dózisban a fogyasztók bódultságról, álomszerű állapotról számolnak be, amit neveznek K-land-nek is. Ebben a dózisban a ketamint gyakran használják partidrognak, hogy fokozzák egy zenés-táncos buli élményét. A kokainnal/MDMA-val szemben a ketamin fogyasztói nagyobb fokú ellazultságról, kevésbé intenzív pörgésről számolnak be. A külső szemlélő számára úgy tűnik, a ketamin-fogyasztók a tánctéren gyakran csak ácsorognak.
Magas dózisban a fogyasztó eljuthat a K-lyukba: egy olyan állapotba, ami gyakran jár együtt az idő- és térérzékelés megváltozásával, a testtől való elválasztottság, eltávolodás, a környezetben való feloldódás élményével. Ennek következtében a fogyasztó gyakran nem képes úgy reagálni a külső ingerekre, mint hétköznapi tudatállapotban. Ebben az állapotban már nem jellemző a szocializációra való igény, inkább ülő, fekvő helyzetben való sztondulás.
A ketamint az aneszteziológusok különösen magas dózisban (100-200 mg injektálva) használják. Ebben a dózisban a drog eszméletvesztést okoz. A magához térés után jellemző egy olyan állapot (emergent state), amelyben előfordulhatnak hallucinációk, enyhe bódultság.
MILYEN GYORSAN ÜT BE A KETAMIN ÉS MEDDIG TART?
A ketamin egyik legnépszerűbb tulajdonsága (minda a gyógyászatban, mint partidrogként) a gyors felszívódás: intravénásan már 2 perc, orrba szippantva/orrpsray-vel pedig 5-15 percen belül már lehet is érezni a hatását. Szájon át fogyasztva a hatások 5 perc alatt megjelennek, ha valakinek üres a gyomra. Fontos azonban tudni, hogy ha viszont tele a gyomra, akár 60 percig is eltarthat a hatások kiteljesedése! A hatások orrba szippantás esetén többnyire 30-45 percig tartanak, míg szájon át 90 percig, análisan pedig akár 2 óráig is elhúzodhatnak.
MILYEN KOCKÁZATAI VANNAK A KETAMIN FOGYASZTÁSÁNAK?
A ketamin-fogyasztás egyik fő rövid távú kockázata az, ha a fogyasztó nem méri fel megfelelően a dózist, illetve nem megfelelő környezetben vagy állapotban fogyasztja a szert. Amennyiben a dózis túl nagy volt, akkor előfordulhat hányinger, hányás és eszméletvesztés. Ha a fogyasztó nem biztonságos környezetben van, a mozgáskoordináció hiánya vezethet balesetekhez (elesés, leesés stb.). Esetleg a disszociatív hatás miatt a fogyasztó nem érzékeli a fájdalmat, és nem reagál időben a sérülésre, égésre stb., vagy pedig olyan test-pozícióba kerül, ami akadályozza a légzést, keringést. Az ilyen típusú balesetek viszonylag ritkák, de ezek okozzák a ketaminnal kapcsolatba hozható halálesetek túlnyomó többségét!
Amennyiben a ketamin az illegális drogpiacról származik, az bizony mindig extra kockázat: soha nincs garancia, hogy a drog valóban ketamint tartalmaz-e. Mint minden drog, a ketamin fogyasztásának kockázatát is többszörösére növelheti, ha valamilyen más szerrel együtt, azzal kombinálva használják. Pedig ez igen gyakran előfordul (a kombinációkról bővebben olvashatsz lejjebb).
Hosszú távon, rendszeresen fogyasztva a ketamin függőséget okozhat. Különösen akkor, ha valaki a hétköznapokban sincsen jól a saját bőrében: szorongás, szégyen gyötri, feldolgozatlan gyermekkori traumákkal küzd, nem képes biztonságosan kapcsolódni más emberekhez. A ketamin a hétköznapi stressz csökkentésének, a szenvedés csillapításának eszközévé válhat, és nehézséget jelenthet a használat csökkentése.
A rendszeres ketamin-használat ráadásul komoly fiziológiai problémákat is okozhat: a hugyhólyag krónikus megbetegedését okozhatja, ami súlyos fájdalommal, vizelet visszatartási problémákkal járhat együtt.
MIT KELL TUDNI A KETAMIN ÉS MÁS DROGOK KOMBÓIRÓL?
A ketamint nagyon veszélyes olyan drogokkal kombinálva fogyasztani, amelyek depresszánsok – tehát nyugtató hatást gyakorolnak a központi idegrendszerre. Mint például az alkohol, a barbiturátok, a benzodiazepinek (pl. Xanax, Frontin), a GHB és az opiátok (pl. heroin, metadon). Ezekkel a szerekkel kombinálva a ketamin akár légzésbénulást is okozhat!
A ketamint gyakran használják stimulánsokkal, pörgetőkkel kombinálva. Ilyen például a kokain és ketamin kombinációja (Calvin Klein). A kokain elsősorban a dopamin nevű ingerületátvivő anyag kibocsátását növeli, a ketamin pedig tovább csökkenti a szervezet azon képességét, hogy a dopamin-szintet egyensúlyban tartsa. Ez magyarázza a kombináció népszerűségét – és egyben kockázatosságát is. A Calvin Klein intenzív eufóriával jár, ugyanakkor a túl sok dopamin miatt a fogyasztó egyre kevésbé képes a használatát kontrollálni. A dopamin rendszer túlpörgése pedig rosszulléthez, akár kómához is vezethet.
A ketamin és az MDMA (ecstasy) kombinációja (kitty flip) is előfordul. A fogyasztók többnyire csak akkor használnak ketamint, miután már beütött az MDMA (a vélekedés szerint fordítva eltompítja az MDMA-hatást). Bár a kombináció intenzívebbé teszi mind a ketamin, mind az MDMA élményt, de a két drog együttes hatása fokozott megterhelésnek teszi ki a szervezetet. Így a két szer esetleges negatív hatásai, kárai is fokozottan jelentkezhetnek. Az intenzívebb eufória esetén nagyobb a függőség kockázata is.
MIT KELL TUDNI A KETAMIN ANALÓGJAIRÓL?
A ketaminnak számos ún. analógja forog az illegális drogpiacon – ezek olyan szintetikus szerek, amelyek molekula-szerkezete nagyon hasonló a ketaminéhoz, hatásai is hasonlóak, de esetenként eltérhetnek, kevésbé vagy jobban intenzívek lehetnek. Sajnos ebben a szócikkben még felsorolni sincsen hely, olyan sok analóg létezik – a kombinációk száma szinte végtelen. Ezeknek a szereknek a hatásaival kapcsolatban szinte egyáltalán nem végeztek klinikai vizsgálatokat – tehát aki ezeket fogyasztja, teljesen ismeretlen terepre merészkedik.
MI A KETAMIN JOGI STÁTUSZA?
Bár a ketamint nem tartalmazza az ENSZ kábítószer-egyezményeinek egyik listája sem, Magyarországon ettől függetlenül kábítószerré nyilvánították. Így tehát nem gyógyászati, engedély nélküli megszerzése, fogyasztása, terjesztése stb. bűncselekmény. A fogyasztók választhatják az elterelést, legalábbis két éven belül egyszer. A ketamin különféle analógjai közül sok felkerült a pszichotróp anyagok vagy az új pszichoaktív anyagok jegyzékére. Az utóbbi esetben elterelésre nincs mód, többnyire szabálysértési bírságot szabnak ki. A kábítószer-használat jogi következményeiről bővebben olvass a Drogriporter Tudástár Drogjog szócikkében!
ÁRTALOMCSÖKKENTŐ TIPPEK KETAMIN FOGYASZTÓKNAK
1) Orrba szippantás: érdemes beszerezni egy kis mozsarat, és megőrölni a ketamint fogyasztás előtt. A melegítés nem javasolt, mivel bakteriális fertőzéseknek adhat táptalajt!
2) Az injektáló használók a kristályokat közvetlenül vízben oldják fel kanálban.
3) A ketamin fogyasztói dózisa kb. a kokain fogyasztói dózisának a negyede. Használj mérleget a dózis kiméréséhez!
4) Túl nagy dózis + túl rendszeres használat = magas tolerancia + magas ár + egyre gyöngülő hatásfok + függőség kialakulása.
5) Ha túl magas dózist használsz, nem tartasz elegendő szünetet a fogyasztási epizódok között és nem iszol elegendő vizet, az tönkreteheti a húgyhólyagodat és komoly vizelési problémákhoz vezet!
6) A ketamin hatása megzavarhatja a rövid távú memóriát, ez pedig csökkenti az esélyt a dózisok közötti szünet betartására – érdemes (stopper)órát használni.
7) Ha véreset vizelsz, vizelési fájdalmait vannak, azonnal fordulj orvoshoz!
8) Aki krónikus húgyhólyag-károsodást szenvedett, annak azonnal abba kell hagynia a ketamin-fogyasztást és sürgősen életmódot kell változtatnia, ha életben akar maradni.
9) Ha valaki ketamin hatása alatt elveszíti az öntudatát, gondoskodni kell arról, hogy a légutai ne záródjanak el, és biztonságos helyen feküdjön.
10) A ketamin hatása alatt a mozgáskoordináció összezavarodhat, ezért olyan fogyasztási helyszínt kell választani, ahol nem történhet emiatt baleset. Vigyázzatok egymásra!