• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Kisfilmekkel a dizájner drogok ellen

június 14, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Már a kormány sem hisz az elrettentésben, de a fiatalok elérésével még gondjai vannak

Alapvetően megkésett volt a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet (NCSSZI) dizájner drog-ellenes kezdeményezése, hiszen ha hihetünk az azóta már leköszönt nemzeti erőforrás miniszternek a C listával a kormány győzedelmeskedett a dizájner drogok felett. Egy-két évvel ezelőtt mindenképp Időszerűbb lett volna az e célból kiírt prevenciós kisfilmpályázat, melynek célja az üzenetet eljuttatása a fiatalokhoz, miszerint „nem ciki NEM-et mondani a drogra” (vö. Just say no) és hogy megmutassák, „hogyan lehet a dizájner drogoktól teljesen függetlenül élni, helyette milyen egészséges, értékes alternatívákat látnak, szeretnének a saját életükben”. Vagyis csupán a szóban forgó szerek újak, a séma a régi: nemet mondunk a drogokra, szembeállítjuk őket az egészséges és értékes élettel, majd hátradőlünk és nézzük, hogyan fejlődnek áldozatos munkánk gyümölcsei. Nincs is ezzel probléma, a Drogmentes Maraton is körülbelül ilyen szakmai szinten közelít a drogprobléma kérdéséhez és nem téved olyan ingoványos talajra, mint például az alkalmi droghasználat kockázatainak csökkentése, melynek lehetőségeire fiatalok százezrei kíváncsiak, akik pár éven belül maguktól is felhagynak a drogfogyasztással. Nagy – noha egyáltalán nem örömteli – különbség azonban, hogy az új NDI-vel ellentétben a Drogmentesek tudják a módját, hogyan jussanak el a fiatalokhoz.

Korábban már kritizáltuk a designerdrog.hu honlap külsejét és felépítését, mondván a retro webes megoldásai és az interaktivitás teljes hiánya miatt alkalmatlan a fiatalok széleskörű megszólítására (a látogatottság e cikk írásakor csupán 2600 környékén áll, valószínűleg ennek jelentős részét is a mi blogunk generálta…), de naiv módon azt gondoltuk, a kapott filmes munkákkal majd feldobják kicsit a honlapot. Nem így történt. Talán a túlságosan átlátható honlapok kényeztettek el, de bevallom, hogy nekem magamtól nem is sikerült rátalálnom a pályázatra beküldött alkotásokra, mert egyértelműnek tűnt, hogy a kiírást is tartalmazó „Hírek” menüpontban legalább utalás szintén megjelenik, hogy a pályázat lezárult, a nyertes filmek itt és itt tekinthetők meg. Ezzel szemben a „Hírek” menüpontból úgy fest, mintha a pályázat még jelenleg is tartana. De tegyük fel, hogy csak én vagyok ilyen ügyefogyott és velem ellentétben a mai fiatalok, ha meglátják a „Fiataloknak” menüpontot, mindjárt tudják, hogy nekik ott a helyük. Még sincs könnyű feladatuk, ha meg szeretnék tekinteni a győztes filmeket, mert előbb le kell tölteniük őket. Milyen praktikusan tudják így egymás között megosztani a kedvenc alkotásaikat, nem igaz?

Vajon az NDI informatikusai még nem hallottak a videók beágyazásáról és a videómegosztó oldalakról? Vajon miért nem eleve a YouTube-ra vagy más hasonló videómegosztó oldalra töltötték fel a pályaműveket, ahol a fiatalok könnyen megnézhetik és megoszthatják azokat? Saját példával élve minimum úgy, mint mi bő három évvel ezelőtt a poszter- és videópályázatunk idején, amiből most az egyik kedvenc videónkat például minden további nélkül újra meg tudjuk osztani. Íme:


Ez a pályázat persze nem a "mondj nemet-ről", hanem a drogtilalom nemkívánt hatásainak bemutatásáról szólt

Arra gondolni sem merünk, hogy ennek technikai akadályai lennének. A pályázatot szintén jegyző Életrevaló Egyesület honlapján sem sokkal jobb a helyzet. Itt elsőre úgy fest, mintha megnézhetnénk a filmeket, de a lejátszás ikonra kattintva átkalauzolódunk egy honlapra, ami regisztrációt követel. Kíváncsi lennék, hogy vajon hányan fognak regisztrálni ezen a gyanús honlapon ahhoz, hogy megnézhessék a filmet… Summa summarum: az egész kampány mintha inkább megnehezítené az elérhetőséget, mintsem megkönnyítené.

További lehetőség lenne megturnéztatni a filmeket drogprevenciós foglalkozásokon egyfajta vitagenerálóként, de a díjkiosztó gálán erről nem esett szó. Márpedig maga a gála sem lett agyonhirdetve, így a díjak átadása mellett pusztán azt a célt szolgálta, hogy a versenyzők megismerhessék egymás alkotásait is, hiszen a filmes csapatokon kívül velem együtt alig volt jelen 2-3 érdeklődő és újságíró.

A filmek elemzésébe nem merülnék bele mélyebben, ahogy az már csak lenni szokott voltak jobban és kevésbé jól sikerült alkotások, de az első és a második helyezett kivételével visszatérő elem volt a túladagolás, illetve az öngyilkosság, ami sajnos jelzi, hogy még mindig az efféle üzeneteket tartják alkalmasnak az ingerküszöb áttörésére. Pedig a zsűri is elismerte, hogy túl kéne már lépni az elrettentő kontextuson, az első két alkotás épp azért volt kedves a szívüknek, mert pozitív, életigenlő szemléletet tükröztek. Rejtély maradt ugyanakkor számomra az, hogy vajon a kutyával játszó fiatalok képe ugyan miért győzne meg bárkit arról, hogy ne fogyasszon drogokat – vajon beszívva nem lehet kutyát simogatni? És amikor a főszereplő lány arról beszél, hogy a drogok rosszak, majd  a következő snittben azt láthatjuk, ahogy kómás fejjel kikel az ágyból és az első dolga az, hogy megigyon egy kávét – na ez nem sokban segíti a drogmentes élet üzenetét…

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.06.14.

Kategória: Hírek Témák: dizájner drogok, Médiamonitor

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: [email protected]

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter