• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kokain

A kokain a koka-cserje (Erythroxylum coca) levelében található alkaloidából készült drog. A koka-cserje az Andok hegység keleti lankáin terem, levelének rágása több ezer éves hagyomány a helyi őslakosok körében. Enyhe stimuláns hatásokkal jár, és ma is gyakran használják a magashegyi környezetben végzett munka megkönnyítésére.

Kép: A koka cserje levele

A levélből nyers koka pasztát készítenek, majd ebből finomítással, különféle vegyi anyagok (ún. prekurzorok) segítségével kokain-hidrokloridot állítanak elő, ami por formájú. A kokainnak létezik egy kevésbé finomított, szabadbázisos formája, amit crack-nek neveznek, ez ugyanis a műanyaghoz hasonló állagú darabkákból áll. Míg a por kokaint elsősorban orrba szippantva fogyasztják, ritkábban injektálják, addig a crack-et pipából szívják (így a hatások jóval gyorsabbak és intenzívebbek). Magyarországon a crack kevésbé terjedt el, a por kokain fogyasztása azonban a 2020-as években növekedésnek indult. Magas ára miatt főleg a jobban szituált fogyasztók férnek hozzá.

Ha érdekel a kokain kultúrtörténete a világon és Magyarországon, olvasd el ezt a tanulmányt, amit a Socio.hu szakfolyóiratban publikáltunk!

Kép: Egy nő kokain port szippant fel

Hogyan hat a kokain?

A kokain a hatását az agy jutalmazóközpontjában fejti ki, amelynek az egyik fontos üzenetvivője a dopamin nevű anyag. Ez felelős azért, hogy motiváltnak érezzük magunkat valaminek a megszerzésére. Például sóvárogjunk egy finom étel iránt, és örömet szerez nekünk, ha megkaphatjuk. A dopamint az idegsejteink végződései (szinapszisok) bocsájtják ki, és bontják le. Amikor azonban kokaint fogyasztunk, az gátolja az idegsejtvégződéseink azon képességét, hogy újra felvegyék a dopamint. Így aztán a dopamin koncentrációja nő. A fogyasztók ezt úgy tapasztalják meg, mint eufórikus érzést, az önbizalom növekedését, tettvágyat, motivációt.

Mint minden szernél, a kokainnál is alapvető fontosságú, hogy az ember milyen dózisban, milyen állapotban (set) és milyen környezetben, milyen emberekkel (setting) használja azt. A kokain leggyakoribb használati módja, amikor az emberek a társas érintkezéseiket próbálják megkönnyíteni, javítani vele: beszédesebbek, kevésbé gátlásosak lesznek a hatására. Sokan használják bulizáshoz, csajozáshoz/pasizáshoz.

Milyen kockázatai vannak a kokain fogyasztásának?

A kokain hatásai a por felszippantása után pár perccel jelentkeznek, és mivel a felezési ideje elég gyors, a dopamin-fröccsök viszonylag gyorsan el is múlnak. Ez rejti magában az egyik fő kockázatot: a fogyasztó hajlamos arra, hogy ugyanazon fogyasztási epizód során többször is újra szippantson belőle, és elveszítse a mértéket. Márpedig a túlzott kokain-fogyasztás vezethet túladagoláshoz (lásd az alábbi ábrán, ha ilyet tapasztalsz valakinél, kérj sürgősen orvosi segítséget!).

És még ha a túladagolás nem is következik be, a túlzott kokain-fogyasztási epizód után bekövetkezik az, amit crash-nek, összeomlásnak neveznek. A fogyasztó rossz hangulatba kerül, motiválatlannak, enerváltnak érzi magát. A kokain ismétlődő fogyasztása függőséget okoz, és mivel kialakul a tolerancia, hamarosan csak nagyobb dózissal lehet elérni a kívánt hatást, ami egyre tompább lesz.

A kokain fogyasztás kockázatai megnőhetnek, ha más szerekkel együtt fogyasztják. Az alkohol és a kokain együtt fogyasztva a kokaetilén nevű bomlástermék kialakulásához vezet, ami intenzívebb hatásokkal jár, mint az alkhol és a kokain külön-külön, így megnövelheti a túladagolás veszélyét. A kokain fogyasztási módja is rejt magában kockázatokat: a rendszeres orrba szippantás károsítja a nyálkahártyát, amelyen sebek alakulhatnak ki. Amennyiben a fogyasztó nem steril szipkát használ, vagy azt megosztja másokkal, akkor különféle fertőzéseket kaphat el. Akár hepatitis C vírust is.

Kokain és szív

A kokain egy erős stimuláns (pörgetőszer), ami többféleképpen is befolyásolja a szív működését rövid és hosszú távon is. Először is, a szív gyorsabban ver a kokain hatása alatt, valósággal zakatol. Nő a vérnyomás is. Ez a fokozott működés nagyobb energiát, több oxigént igényel a szervezettől. Másodszor, és ez a pech, a kokain hatására a szív kevesebb energiát kap. A kokain ugyanis összehúzza az ereket, kevesebb oxigént kerül a szívbe. Harmadszor, a kokain fogyasztása hat a szív nátrium- és kálium háztartására is, valószínűleg ez felelős a szívritmus szabálytalanságáért egyes fogyasztóknál. Magyarul: a kokain hatására a szíved ezerrel dolgozik, de közben kevesebb energiát kap: ez bizony nagyon megterhelő és stresszes élmény neki. Ha ráadasul még egyéb cuccokat is rátolsz, mint például az alkohol, akkor a hatások összeadódhatnak és komplikálhatják a helyzetet.

Ha valaki rendszeresen kokainozik, ráadásul teszi ezt egyéb dolgokkal kombóban, esetleg egy stresszes, egészségtelen életmóddal megspékelve, akkor bizony nagyobb eséllyel alakul ki nála szív- és érrendszeri betegség. Ráadásul a kokainfogyasztás nehezíti és korlátozza a kezelési lehetőségeket is. Így nagyobb eséllyel fog fiatalon meghalni.

Ártalomcsökkentő tippek kokain-fogyasztóknak

Mondhatnánk, hogy a kokain csúnya, rossz dolog. Ne drogozzatok! De ezzel nem érnénk el sokat. Inkább ártalomcsökkentő tippeket adunk, amivel a fogyasztók felismerhetik és elkerülhetik a kokain túladagolását.

Először is, a rátolás nem a legjobb módszer arra, hogy elkerüld a lejövéssel járó hangulatsüllyedést. A legjobb út a túladagoláshoz, ha túlfeszíted a húrt, és túl sokáig akarod elnyújtani a csúcsélményt anélkül, hogy le kelljen szállnod a völgybe. Pedig hidd el, könnyebb lesz a lejövés, ha nem nyújtod el túlságosan!

A túladagolások másik jellemző oka, hogy az emberek keverik a kokaint mindenféle más szerrel. Például alkohollal, ami rövid távon növeli ugyan az eufórikus hatásokat, de egyben nagyon könnyen kiütheti a szervezetedet. Ezt jobb elkerülni!

Tervezd meg előre a fogyasztásod! Megfelelő környezetben leszel? Biztonságban? Vajon lesz lehetőséged a fogyasztási epizód után kipihenni magadat? Tudsz majd enni, inni?


Ügyelj az orrnyálkahártyádra: a kokain rombolja a finom szövetet, sebek alakulhatnak ki, amelyek csúnya fertőzésekhez és egyéb következményekhez vezetnek. Vegyél valamilyen kenőcsöt, ami segíti az orrnyálkahártyád regenerációját, és hagyj neki időt regenerálódni!

Steril eszközöket használj a szippantáshoz (pl. szívószál és nem bankjegy), és ne oszd meg őket másokkal!

Ismerd fel magadon – és másokon – a kokain-túladagolás alábbi képen látható tüneteit, súlyos tünetek esetén hívd a mentőket!

Ha pedig úgy érzed, nem vagy képes egyedül mértékkel használni, ha zavarja a kokainozás az életedet – akkor ne szégyelj segítséget kérni szakemberektől. Ezen az oldalon találsz a lakóhelyedhez közeli segítő helyeket.

Üdítőnek találod, hogy végre egy olyan oldalon vagy, ahol tárgyilagosan, nem démonizálóan beszélnek a drogokról? Ha igen, kérünk, támogasd a munkánkat!

TÁMOGATOM!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter