A toxikológus szerint már négy tabletta is halált okozhat – a szakirodalom szerint viszont úgy 100-200 szem körül mozog a halálos dózis
A választásokhoz közeledve a kormánypártok jó érzékkel tematizálták Simon Gábor, korábbi MSZP elnökhelyettes titkos bankszámláinak esetét, melyek egyikét a feltételezések szerint egy Welsz Tamás nevű üzletember segítségével nyitotta. Az üzletember múlt hét csütörtökön vitatott körülmények között elhunyt, és már a halálát követően napokban a legkülönbözőbb forgatókönyvek jelentek meg a halál okáról. Ezek egyike a kábítószer túladagolás, melynek első tünetei bizarr módon épp a rendőrautóban jelentkeztek.
A feltételezést a Blikk Szeles Géza toxikológiai szakértő véleményére támaszkodva közli, aki amfetaminszármazékra, elsősorban Ecstasy fogyasztására gyanakszik:
„Túladagoláskor az amfetaminszármazékok fulladás érzését kelthetik. Az anyagcsere felpörög, majd a szív leáll. Az amfetaminszármazékok közül a legismertebb az ecstasy. A rendszeres drogfogyasztó napi adagja egy-két tabletta, de könnyen túladagolható, négy tablettától is történt már haláleset.”
Feltételezhetjük, hogy nyilatkozatában Szeles a hagyományos, MDMA tartalmú Ecstasy tablettákra utal, hiszen a tablettákban a 2000-es évek második felétől megjelent több száz, esetenként gyökeresen eltérő hatásmechanizmusú szerekről egy szakértő aligha tenne általános megállapítást. Ha ez így van, ellent kell mondanunk, hiszen az MDMA kifejezetten nehezen túladagolható szer. Az MDMA rekreációs dózisa 100-150mg körül mozog és amíg az Ecstasy tabletták hatóanyaga még többnyire MDMA volt, optimális esetben nagyjából ezt a mennyiséget tartalmazták a tabletták is, de sokkal többet gyakorlatilag soha sem.
Állatkísérletek alapján a halálos dózis 100-300mg/testsúlykilogramm, tehát egy 80kg-os embernek 8000-24000 mg MDMA-t kellene elfogyasztania, amit 50-240 tablettával tudna a szervezetébe vinni. Az Ecstasy veszélyességét ezért nem a könnyű túladagolhatóság, sokkal inkább a túlhevülés, kiszáradás jelenti – pl. zárt, meleg tánctéren, kellő folyadékbevitel nélkül – illetve az, hogy analizálás híján sosem lehet biztosan tudni, hogy mit is tartalmaz az adott tabletta.
Ha a Welsz ügyben öngyilkosságra gyanakszunk, akkor aligha feltételezhetjük, hogy az üzletember több száz Ecstasy tablettával kívánt véget vetni az életének, de ugyanúgy az sem tűnik valószínűnek, hogy a rajtaütés előtt az áldozat éppen extrém dózisú MDMA bevitellel kísérletezett volna és a forró, levegőtlen rendőrautó lett a veszte. A magunk részéről nem bocsátkoznánk további feltételezésekbe – az orvos-szakértői vizsgálatokat követően remélhetően úgyis okosabbak leszünk.
Kardos Tamás
Drogriporter
2014.03.25.