• Ugrás a tartalomhoz
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • en
  • ru

Krokodil vagy 4-MEC? (Kritika – Aktív)

július 28, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

A műsor címében szereplő szer helyett az egész riport más drogokkal foglalkozik

Az Aktív 2011. július 27-i műsorának „Krokodil – az új legális gyilkos drog” című riportja arról tájékoztat, hogy már itthon is terjedőben van az „ördögi szer” (már hány drog érdemelte ki ezt a jelzőt?), a krokodil, melytől a használó "húsa egyszer csak elkezd leválni a csontról és még a fogai is kihullhatnak”. A probléma csupán az, hogy az ezután megszólított szerhasználók egészen más drogokról, szintetikus katinon-származékokról, egész pontosan a mefedronról, a 4-MEC-ről és az MDPV-ről beszélnek. 
 

Már a műsor első mondatából világossá válik a kavarodás. Az Aktív szerint a krokodil (dezomorfin) a szegények drogja, mert olcsó és könnyen beszerezhető. Márpedig a dezomorfint – amit a riogatással ellentétben itthon minden valószínűség szerint egyáltalán nem használnak – nem dílerektől, vagy neten megrendelve lehet beszerezni, hanem egy gyógyszertárakban kapható opiátból és egyéb hozzávalókból állítják elő, a használók elmondása szerint legjobb esetben fél óra alatt. Ám míg a krokodilt gyakran, mint heroin-pótlékot használják, addig a riportban a zacskók feliratán mutogatott 4-MEC (4-methyl-N-ethylcathinone) az itthon január 1-én betiltott mefedronnal (4-methylmethcathinon) rokon vegyület – ahogyan ez az Aktív egyik interjúalanyának szavaiból is sejthető – vagyis a heroinnal és rokonaival ellentétben stimulálja fogyasztóit. Mivel a 4-MEC egy viszonylag új szer, hosszútávú hatásairól még igen keveset tudunk, ám a krokodilra jellemző izomszövet romboló következmény aligha jellemző rá, hiszen előállítása nem igényli azokat az adalékanyagokat, amelyek a házi dezomorfin-előállításhoz szükségesek. Az interjúalany vérmérgezése, amely miatt a kisujját amputálni kellett, az intravénás szerhasználat egyik tipikus veszélye, amely rendszerint szennyezett anyag fogyasztásakor, vagy szennyezett tű használatakor következik be. A dezomorfin injektálásával járó izomszövet sérülés azonban egészen más – ezt az orosz drogterápiás szakemberek elmondása szerint az előállításhoz használt egyik adalékanyag okozza, ezért is jelenik meg annyi fogyasztónál.

A tévedések csak fokozódnak, amikor megjelenik Dr. Zacher, aki már rég nem a krokodilról, de nem is 4-MEC-ről és nem mefedronól, hanem MDPV-ről beszél. Ezt még annak is nehéz követni, aki már hallott ezekről a vegyületekről, hát még a marihuána és a heroin összekeverésére is hajlamos tévénézőnek! Kegyelemdöfésként a riporter magyarázatként megjegyzi, hogy „az MDPV egy hatóanyag, ez van a 4-MEC-ben is”. Nem talált. Az MDPV és a 4-MEC két rokon-, ám szerkezetében különböző vegyület, vagyis egyikük sem lelhető fel a másikban.

A műsor további, talán a szernév- és hatás-kevergetésnél is súlyosabb problémája, ami az RTL Klub legutóbbi dizájner drog beszámolójához hasonlóan ez esetben is a teljes riporton átível, hogy a dizájner drogok használatát a legszélsőségesebb megjelenési formákon keresztül szemlélteti: az évtizedek óta polidrog-használatot folytató, intravénás fogyasztókkal és az ezzel a csoporttal jelentős átfedést mutató toxikológiára kerültekkel. Holott a dizájner drogok tipikusan parti körülmények között kerülnek felhasználásra szippantás vagy lenyelés formájában, de a hétvégi fogyasztókat nehezebb felismerni, még inkább a kamera elé rángatni, ráadásul jó eséllyel a mondandójuk sem lenne eléggé elrettentő hatású.

Végeredményben a riport tények és tévhitek teljes egyvelege lett, ami rövid utánjárással vagy egy szakértő bevonásával könnyen elkerülhető lett volna. Így viszont a riporter egy orosz szerről beszél, miközben az ettől különböző dizájner drogok hatásait évtizedek óta cuccozó, intravénás fogyasztók szemléltetik, akik egyben a szakértő szerepét felvéve elmagyarázzák az új szerek terjedésének logikáját, ezalatt a néző pedig elveszik az állandóan váltakozó vegyszernevek kavalkádjában. Éljen a minőségi tájékoztatás!

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.07.28.

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Kategória: Hírek Témák: dizájner drogok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 - Kardos Tamás

Agresszió ayahuascától?

december 22, 2015 - Kardos Tamás

Magyarországon is gyógyszer lehet a marihuánából (NOL)

december 3, 2015 - Kardos Tamás

Elsődleges oldalsáv

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az Ön támogatására van szükségünk, hogy elkészíthessük a 30 perces rajzfilmet!

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
Kérjük támogasd a munkánkat!

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: [email protected]

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Search

Drogriporter

Share this Article

Email sent!