A műsor címében szereplő szer helyett az egész riport más drogokkal foglalkozik
Az Aktív 2011. július 27-i műsorának „Krokodil – az új legális gyilkos drog” című riportja arról tájékoztat, hogy már itthon is terjedőben van az „ördögi szer” (már hány drog érdemelte ki ezt a jelzőt?), a krokodil, melytől a használó "húsa egyszer csak elkezd leválni a csontról és még a fogai is kihullhatnak”. A probléma csupán az, hogy az ezután megszólított szerhasználók egészen más drogokról, szintetikus katinon-származékokról, egész pontosan a mefedronról, a 4-MEC-ről és az MDPV-ről beszélnek.
Már a műsor első mondatából világossá válik a kavarodás. Az Aktív szerint a krokodil (dezomorfin) a szegények drogja, mert olcsó és könnyen beszerezhető. Márpedig a dezomorfint – amit a riogatással ellentétben itthon minden valószínűség szerint egyáltalán nem használnak – nem dílerektől, vagy neten megrendelve lehet beszerezni, hanem egy gyógyszertárakban kapható opiátból és egyéb hozzávalókból állítják elő, a használók elmondása szerint legjobb esetben fél óra alatt. Ám míg a krokodilt gyakran, mint heroin-pótlékot használják, addig a riportban a zacskók feliratán mutogatott 4-MEC (4-methyl-N-ethylcathinone) az itthon január 1-én betiltott mefedronnal (4-methylmethcathinon) rokon vegyület – ahogyan ez az Aktív egyik interjúalanyának szavaiból is sejthető – vagyis a heroinnal és rokonaival ellentétben stimulálja fogyasztóit. Mivel a 4-MEC egy viszonylag új szer, hosszútávú hatásairól még igen keveset tudunk, ám a krokodilra jellemző izomszövet romboló következmény aligha jellemző rá, hiszen előállítása nem igényli azokat az adalékanyagokat, amelyek a házi dezomorfin-előállításhoz szükségesek. Az interjúalany vérmérgezése, amely miatt a kisujját amputálni kellett, az intravénás szerhasználat egyik tipikus veszélye, amely rendszerint szennyezett anyag fogyasztásakor, vagy szennyezett tű használatakor következik be. A dezomorfin injektálásával járó izomszövet sérülés azonban egészen más – ezt az orosz drogterápiás szakemberek elmondása szerint az előállításhoz használt egyik adalékanyag okozza, ezért is jelenik meg annyi fogyasztónál.
A tévedések csak fokozódnak, amikor megjelenik Dr. Zacher, aki már rég nem a krokodilról, de nem is 4-MEC-ről és nem mefedronól, hanem MDPV-ről beszél. Ezt még annak is nehéz követni, aki már hallott ezekről a vegyületekről, hát még a marihuána és a heroin összekeverésére is hajlamos tévénézőnek! Kegyelemdöfésként a riporter magyarázatként megjegyzi, hogy „az MDPV egy hatóanyag, ez van a 4-MEC-ben is”. Nem talált. Az MDPV és a 4-MEC két rokon-, ám szerkezetében különböző vegyület, vagyis egyikük sem lelhető fel a másikban.
A műsor további, talán a szernév- és hatás-kevergetésnél is súlyosabb problémája, ami az RTL Klub legutóbbi dizájner drog beszámolójához hasonlóan ez esetben is a teljes riporton átível, hogy a dizájner drogok használatát a legszélsőségesebb megjelenési formákon keresztül szemlélteti: az évtizedek óta polidrog-használatot folytató, intravénás fogyasztókkal és az ezzel a csoporttal jelentős átfedést mutató toxikológiára kerültekkel. Holott a dizájner drogok tipikusan parti körülmények között kerülnek felhasználásra szippantás vagy lenyelés formájában, de a hétvégi fogyasztókat nehezebb felismerni, még inkább a kamera elé rángatni, ráadásul jó eséllyel a mondandójuk sem lenne eléggé elrettentő hatású.
Végeredményben a riport tények és tévhitek teljes egyvelege lett, ami rövid utánjárással vagy egy szakértő bevonásával könnyen elkerülhető lett volna. Így viszont a riporter egy orosz szerről beszél, miközben az ettől különböző dizájner drogok hatásait évtizedek óta cuccozó, intravénás fogyasztók szemléltetik, akik egyben a szakértő szerepét felvéve elmagyarázzák az új szerek terjedésének logikáját, ezalatt a néző pedig elveszik az állandóan váltakozó vegyszernevek kavalkádjában. Éljen a minőségi tájékoztatás!
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.07.28.