• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Segítők: Party Service a Dürer kertben

Szerző: Kardos Tamás | április 1, 2015

Tweet

Egy kisfilmnek köszönhetően figyeltünk fel a zuglói szórakozóhelyen üzemeltetett szolgáltatásra. A programkoordinátorral és a film készítőjével elbeszélgetve kiderült, hogy a PS nem kapcsolódik szorosan az elektronikus zenei kultúrához, így a bulizók számára újszerű, de máris kívánatos a party service jelenléte.

A DÁT2 Psy Help ártalomcsökkentő tevékenységet bemutató cikkünkkel egy időben jelent meg egy videó a Tiszta Jövőért Közhasznú Alapítvány Dürerty Party Service (PS) szolgáltatásáról, így adta magát, hogy következő interjúnkat velük készítsük. Nyíri Noémivel, a program koordinátorával és Cibulya Nikollal, a kisfilm készítőjével beszélgettünk.
 
Drogriporter: Mióta létezik a Party Service program és mi motivált titeket egy új ártalomcsökkentő szolgáltatás létrehozásában a partizók számára?
Nyíri Noémi: Néhány hónapos előkészítő munka után 2014 júliusával indult el a program, mint Alapítványunk új szolgáltatási eleme. Budapest XIV. kerületében 2005 óta van jelen szervezetünk, ez idő alatt sikerült jó kapcsolatot kialakítani a kerületi Önkormányzattal, aki az egyik kezdeményező fél volt a program beindításában.  Az Önkormányzat részéről adott volt a nyitottság és segítő szándék, a mi részünkről pedig a szenvedélybeteg ellátás és megelőző munka területén szerzett több éves tapasztalat. Egy szakmai egyeztetés keretében született meg az elsősorban kerületi fókusszal működő party service gondolata. A program beindításának és fontosságának hátterében elsősorban társadalmi jelenségek és nem helyi specifikus problémák megjelenése állt. A legális és illegális szerek átgondolatlan és kellő felelősséget, ismereteket mellőző fogyasztásának számos negatív következményével találkozunk. Az univerzális prevenció önmagában kevés, a tiltó-büntető drogpolitika ellenére is vannak szerhasználók, illetve legális szereket abuzív módon használó (alkohol-, gyógyszerkombináló) emberek. A szerhasználati trendeket és elterjedtséget figyelembe véve a szakmai munkának van egy, a teljes megelőzést meghaladó aspektusa: az ártalomcsökkentés. Ezen nézőpontnál a további káros következmények és hatások csökkentése a cél, egyén és környezet vonatkozásában. Az ilyen típusú szolgáltatások tehát tudomásul vesznek egy jelenséget és arra igyekeznek a lehető legadekvátabb és racionális célokat kitűző választ adni. Ebben az esetben ez a szerhasználati ártalmak csökkentése. 
 
Drogriporter: Ritkaságszámba megy, hogy egy önkormányzat ilyen nyitottan álljon egy party service programhoz. Ha jól sejtem, országos szinten nem állunk jól a hasonló szolgáltatások állami támogatásában.
Noémi: A biztonságosabb szórakozás feltételeinek megteremtésében egyfajta társadalmi felelősség vállalás és belátás is megjelenik.  Ezt a társadalmi felelősség vállalást ez idáig kevés önkormányzat és szórakozóhely érezte fontosnak, amennyiben a party service szolgáltatás elterjedtségét és országos szintű előfordulását nézzük. Nagyon szomorú és félreértett okból, sokan a saját profit sérülését és az esetleges rossz hírnév kialakulását kapcsolják az ilyen típusú ártalomcsökkentő programok megjelenéséhez ahelyett, hogy többlet szolgáltatásként kezelnék, amit a partizókért tesznek. Más országokban a szórakozóhelyeket minősítik a kiegészítő szolgáltatások alapján, amit nevezhetünk „party label”-nek ami, mintegy tanúsítvány, jelzés a hely megbízhatóságára vonatkozóan. Ez a minősítő rendszer (ami nem kell, hogy kötelező legyen, csupán csak jelzés értékű lehetne) Magyarországon nem került bevezetésre.  Véleményem szerint ez pusztán szemléleti kérdés, sokáig biztonsági őrök sem voltak a szórakozóhelyeken, mostanra viszont természetessé vált, és sok pénzt áldoznak rá a tulajdonosok. Úgy vélem belátás és mérlegelés, illetve társadalmi véleményformálás kérdése, hogy ugyanilyen elfogadottá váljanak a biztonságosabb szórakozást támogató programok is. Nagy lemaradásban vagyunk, ha azt nézzük, hogy 2000-ben az akkori Ifjúsági és Sportminisztérium Kábítószerügyi koordinációért felelős helyettes államtitkára, Topolánszky Ákos irányításával, szakemberek jelenléte mellett, egyeztetések kezdődtek mintegy két tucat magyarországi diszkó vezetője, a rendőrség és néhány egyéb érintett szervezet képviselői között a táncos szórakozóhelyeken történő biztonságosabb szórakozás megvalósulási lehetőségeinek kidolgozása érdekében.  Egy szakértő anyag elkészült, ami jól követhető irányelveket fogalmaz meg, azonban a szórakozóhelyek üzemeltetőinek ellenállása megakadályozta a szolgáltatás elterjedését. Most nagyjából 15 év távlatából elmondható, hogy nem több, mint egy tucatnyi szervezet végez ilyen típusú munkát, amely elsősorban addiktológiai vonatkozású ártalomcsökkentésre koncentrál. 
Drogriporter: Milyen helyszíneken vagytok jelen és hány embert értek el?
Noémi: Jelenleg a Zuglói Dürer Kerttel vagyunk együttműködésben, ahol ez idáig heti rendszerességgel folytattuk tevékenységünket. Induló szolgáltatásként a további kapcsolatépítés és a szolgáltatás kiterjesztése folyamatban van. Aktuális tervek, kilátások között az ELTE Lágymányosi napokon való részvétel, gólyatábori megjelenés és egy nyári elektronikus zenei fesztivál segítő támogatása szerepel. 
 
Drogriporter: Ezek szerint nem kizárólag a party színtérre koncentráltok. 
Noémi: Segítő munkánk nem kapcsolódik zenei szubkultúrákhoz, ugyan vannak eltérő szerhasználati mintázatok, de úgy gondoljuk, hogy ahol nagyobb számban (500 fő) fölött szórakoznak emberek, mindenképp adódnak olyan helyzetek, amikor jól jön segítő szakma jelenléte. Munkánk nagyrész nem akut esetek ellátásáról szól, hanem fontos és hasznos, ártalomcsökkentő információk átadásáról és megelőzésről. Tavalyi indulásunk óta nagyjából 5000 embert értünk el, ebbe bele tarozik az is, aki egy információs anyagot vitt magával, vagy kapott egy pohár vizet, illetve azok is, aki konkrét konzultációs segítségre vagy elsősegély nyújtására szorultak. 
 
Drogriporter: Miből áll össze a tevékenységetek?
Noémi: Tevékenységünk felépítése szakmai sztenderdek figyelembevételével történik. A szolgáltatásaink tehát teljesen általánosak hazai viszonylatban. Nemzetközi vonatkozásban természetesen van eltérés, hiszen Magyarországon például nincs lehetőség drogtesztelésre, ami szintén egy fontos ártalomcsökkentő eszköz lehetne. Tevékenységünk elemei a következők:
• információnyújtás és tanácsadás a drogokról, hatásukról, veszélyeikről
• információs anyagok terjesztése, tájékoztatás kezelőhelyekről, szükség esetén továbbirányítás
• óvszerek szétosztása
• a testi vagy lelki egészségi problémákkal küzdő fiatalok támogatása
• együttműködés a szervezőkkel
• chill-out szoba (ha a szórakozó hely biztosítja)
• ingyenes ivóvíz, Ca-, Mg-, C-vitamin tartalmú pezsgőtablettás italok biztosítása, szőlőcukor, ropi
• orvosi beavatkozást nem igénylő elsősegélynyújtás, pl.: kisebb sebkötözés, súlyosabb esetekben mentőhívás, biztonságos helyre juttatás.
 
Drogriporter: Hogyan reagálnak a bulizók a jelenlétetekre?
Noémi: Az emberek többsége semmit nem tud a PS-ről, számukra valami teljesen új és ismeretlen dolgot nyújtunk. Azok, akik érdeklődőek, és kapcsolatba kerülnek velünk, értékelik és elismerik a program fontosságát. Egyértelműen látható, hogy egyáltalán nincs információ a köztudatban erről a fajta tevékenységről. A szakirodalomban használt megnevezés pedig egy nem túl szerencsés azonossággal jár, az emberek fejében a party sevice a catering-gel egyenlő, vagyis azzal a szolgáltatóval, aki az étel-, italfogyasztásról gondoskodik.  Hasznos lenne valami magyaros és mindenki számára érthető egységes megnevezést találni, ami segítene a program beazonosításában. 
Drogriporter: A szórakozóhely könnyen elfogadta, hogy minden héten megjelentek a bulijaikon?
Noémi: A mi esetünkben a szórakozóhellyel való kapcsolat nagyon jónak és zökkenőmentesnek nevezhető. Együttműködési megállapodás keretében dolgozunk velük. Az üzemeltetők azon kevés felelős és haladó szemléletű ember közé tartoznak, akik abszolúte látják a biztonságos szórakozás program szakmai szerepét és fontosságát. Úgy vélem, ez belátás és felelősségvállalás, ami nem arról szól, hogy bármi probléma fokozottan jelen lenne egy adott helyen, hanem pusztán azon a felismerésen alapul, hogy jobb problémákat megelőzni, mint a kialakult helyzetet kezelni.  Annak a belátása, hogy képzett segítő szakemberek sokkal alkalmasabbak megelőzésre és bizonyos helyzetek kezelésére, mint a leterhelt pultos vagy éppen a biztonsági személyzet. Egyszerűen mások a szerepek, mások a kompetenciák. Az egyik legfontosabb feladatunk az információ átadás, ami birtokában remélhetőleg időnként más és jobb döntéseket hoznak a szórakozók. 
 

 
Drogriporter: Hogyan jött az ötlet, hogy épp egy aránylag fiatal party service szolgáltató működéséről készíts filmet?
Cibulya Nikol: Az ötlet igazából egy felkérés volt, Gondi János, az Alapítvány elnöke kereste meg az Északi Támpont nevű civil szervezetet. Az Északi Támponttal már dolgoztunk korábban közösen, egy rövid dokumentumfilmekből álló sorozatot készítettünk sikeres/tehetséges fiatalokról, Álomgyár címen. 
Drogriporter: Kiket szeretnétek elérni a filmmel? Van konkrét célcsoportja?
Nikol: Minél több embert szeretnénk vele elérni. Elsősorban a bulizni járókat és a bulizni vágyókat. Ez egy olyan szolgáltatás, amiről alig hallottak, legalábbis nekem ez a személyes tapasztalatom. Én sem hallottam róla korábban, és bárkinek meséltem, hogy csináljuk ezt a videót, ugyanez volt a reakció, miközben egy nagyon fontos szolgáltatás. Azt nem tudom, hogy ha sok helyen lenne elérhető a party szerviz, akkor az emberek nyugodtabban járnának-e bulizni, de például a szülők lehet, hogy kevésbé aggódnának. Fontosnak tartom, hogy minél több helyen meg tudjanak jelenni, ezért nem elég, ha a köztudatba bekerül az, hogy léteznek. Jó lenne a bulihelyek üzemeltetői, a partiszervezők is hallanának a szolgáltatásról, tudnának arról, hogy ez egy hasznos dolog. Nekik is, hiszen a vendégeiket óvjuk velük. 
Drogriporter: Mit emelnél ki a film üzenetéből?
Nikol: Nagyon hasznosnak tartom, hogy a filmben elhangzik, mikre figyeljünk oda bulizás közben. Miközben megtudjuk, hogy ők mivel készülnek, bennünk is tudatosulnak a bulizási szokásaink. Így talán valakinek eszébe fog jutni, hogy ne az egyik felest igya a másik után, vagy igyon néha vizet két sör között. Ezek alapvető dolgok, de az ember hajlamos elfelejteni. De talán ha lát egy képi anyagot ezekkel az információkkal, akkor jobban megmaradnak a szükséges “óvintézkedések”, amiket érdemes betartani. Ezekből pedig szerintem következik, hogy alkalmas a film egy párbeszéd elindítására. Formailag törekedtünk egy szórakoztató videó elkészítésére, hogy könnyű legyen végignézni. Az emberek rengeteg videót néznek, és ha valami unalmas, akkor 5 mp után kikapcsolják, ezért is választottuk ezt a gyors ritmust. Ezzel együtt minden olyan információ benne van, ami jó alap egy párbeszéd elindítására.
Drogriporter: Terveztek bemutatókat és nyilvános vetítéseket?
Nikol: A filmet az internetre készítettük abban bízva, hogy innen sok helyre eljuthat. Úgy látszik ez esetben bejött a terv, mert két nap alatt 6600 nézőt sikerült elérnünk a kisfilmmel, ami egy ilyen kis költségvetésű film esetében nagyszerű eredmény. Természetesen a kisfilm alkalmas konferenciákon és egyéb eseményeken is a szolgáltatás bemutatására, népszerűsítésére.
 
Az interjút készítette: Kardos Tamás

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter