• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Speed (amfetamin)

Mi a speed és hogyan hat a szervezetre?

Az amfetamin (utcai nevén: speed, spuri) egy erős stimuláns szer, ami az ún. fenetilaminok csoportjába tartozik. Először 1887-ben állították elő, és az 1930-as években terjedt el először széles körben Benzedrin márkanév alatt. A kokainhoz hasonlóan ez a szer is elsősorban a dopamin nevű ingerületátvivő anyag kibocsátását és lebontását befolyásolja. Serkenti ezenkívül a szerotonin és norepinerfin (avagy noradrenalin) nevű anyagok kiválasztását, amelyek a hangulatunkért, az éberségünkért, izgalmi állapotunkért felelősek. Evolúciós szempontból ezek az anyagok könnyítették meg, hogy veszélyes, stresszes helyzetben az egyén túlélőmódba (fight or flight) kapcsoljon.

Kép: Egyes szervezetünk által termelt ingerületátvivő anyagok és amfetaminok kémiai szerkezete. Mint látszik, nagyon hasonlóak.

Az amfetamin fogyasztása után az ember éberebbnek, energikusabbnak érzi magát, javul a koncentrációja. Ezért aztán ezt a szert előszeretettel alkalmazzák azok, akiknél fontos, hogy hosszú ideig éberek és energikusak maradjanak. Például több országban használták katonák harctéri bevetéshez a második világháborúban és azóta is. Az amfetaminból gyógyszert is előállítanak, amelyet narkolepszia (kóros aluszékonyság) és főleg az ún. figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) kezelésére alkalmaznak. Az amfetamint rekreációs célból elsősorban bulizáshoz használják az emberek, hogy energikusabbak, a társas érintkezéseik élvezetesebbek legyenek. A kokainhoz képest az amfetamin később ürül ki, a hatásai órákig eltarthatnak.

Az amfetaminnak több fajtája van, a feketepiacon elsősorban az amfetamin-szulfát (ezt értik leginkább speed alatt) terjedt el, míg a gyógyszerekben egyrészt amfetamin szulfát (pl. Evekeo), másrészt dextroamfetamin (pl. Dexedrin), illetve az előbbi kettő keveréke (Aderall). Az utcán használt speed, avagy amfetamin-szulfát fehér (néha rózsaszínes felütéssel) por. Egyes esetekben pasztaként árulják, papírba csomagolva. A speedet elsősorban orrba szippantják a fogyasztók, miután finom porrá törték és csíkokra szabdalták. Ilyenkor a hatásai pár percen belül jelentkeznek. Ha valaki orálisan fogyasztja el, akkor ez 20-40 perc. A dextroamfetamin mintegy kétszer potensebb, mint az amfetamin-szulfát, és elsősorban tabletta formájában terjedt el. A metamfetamin kémiai szerkezete nagyon hasonló a sima amfetaminéhoz, de annál intenzívebb és hosszabban tartó hatásai vannak. A feketepiacon a metamfetamin főleg kis hosszúkás fehér kristályok formájában kapható, innen ered másik elnevezése: “kristály metamfetamin”.

Amfetamin szulfát (baloldal) és metamfetamin kristály (jobboldal)

Az amfetamin fogyasztásának kockázatai

Az amfetamin a fekete piacon különféle hatóanyag-tartalomban és felütőanyagokkal kerül a fogyasztókhoz, ami önmagában is kockázat, hiszen vezethet túladagoláshoz. A túlzott amfetamin fogyasztás miatt túlpöröghet a szív (magas pulzusszám és vérnyomás), izzadás, túlhevülés, mellkasi fájdalom tapasztalható, a fogyasztó szélsőségesen zaklatott, gyakran paranoid és agresszív módon viselkedik. A kockázatokat növeli, ha valaki az amfetamin más szerekkel kombinálva fogyasztja.

A túlzott speed fogyasztás után nehéz a lejövés: egyrészt nehéz elaludni, másrészt pedig másnap a fogyasztó kialvatlannak, enerváltnak érzi magát. A rendszeres amfetamin fogyasztásával gyakran jár együtt a kialvatlanság, az alultápláltság és kiszáradás, ami a szervezet károsodását okozza. A folyamatos szájszárazság miatt károsodhatnak a fogak.

Az amfetamin ismételt használata tolerancia és függőség kialakulásához vezethet. A fogyasztónak egyre nagyobb és gyakoribb dózisra van szüksége, hogy ugyanazt a hatást elérje. Egy idő után pedig már a normális működéshez is drogra van szüksége, drog nélkül elvonási tünetek jelentkeznek (enerváltság, ingerültség, depresszió, kellemetlen álmok stb.).

Az amfetamin fogyasztását éppúgy befolyásolja a dózis és gyakoriság mellett az is, hogy a fogyasztó milyen módon (pl. szippantás vagy injektálás) milyen állapotban (set) és környezetben, emberekkel (setting) fogyaszt. Az amfetamin injektálása intenzívebb és addiktívabb, ezenkívül a nem steril injektáló eszközök használata fertőzésekhez vezethet. Az orrba szippantáshoz használt eszközök (szipka) megosztása is kockázatos, hiszen terjedhet vele a hepatitis C vírus. Az ismételt orrba szippantás pedig súlyosan károsíthatja az orr nyálkahártyáját.

Ártalomcsökkentő tippek speed fogyasztóknak

1. A feketepiacon vásárolt spuri hatóanyagtartalma bizony nagyon változékony – akár attól is eltérhet, amit a legutóbb ugyanattól az embertől vásároltál. Szemre ezt nem lehet megállapítani. Érdemes először egy kisebb tesztadagot használni.
2. A spuri csökkenti az étvágyadat – készülj erre tudatosan, egyél egészségesen és maradj hidratált: rendszeresen igyál vizet! Viszont ha túl sok vizet iszol úgy, hogy közben nem eszel valami sósat, akkor súlyos nátriumhiány alakulhat ki (hiponatrémia).
3. Hiába nem érzel fáradtságot, a szervezeted attól még lehet nagyon kimerült, ami később megbosszulhatja magát. Figyelj oda, hogy pihenj és mindig aludd ki magad alaposan a speedezés után!
4. Ha orrba szippantod a spurit, akkor ne használj bankjegyet, nem higiénikus. Egy szipkát egyszerre egy ember használjon, ugyanis a megosztással el lehet kapni csúnya fertőzéseket, pl. hepatitis C-ét.
5. Ha szúrod a spurit, akkor mindig használj új és steril fecskendőt, a kicsorbult, használt fecskendők sérüléseket és fertőzéseket okozhatnak! Ne oszd meg senkivel a fecskendődet! Az amfetamin minősége gyakran rossz, injektálás előtt gondos szűrést igényel.
6. Ha a spuri állkapocsrángást okoz nálad, akkor nem árt bekészítened rágót, hogy ne rágd szét a szádat.
7. A spuri megzavarhatja az alvásciklusodat, így utána még napokig fáradt lehetsz. Készülj fel arra, hogy a spurizás után időre lesz szükséged ahhoz, hogy rendesen kipihend magad!
8. Minél többet tolsz és minél gyakrabban, annál nehezebb lehet a lejövés. A kevesebb – több!
9. Ha más droggal kevered a spurit, annak mindig extra kockázata van, könnyebben túladagolhatod. Különösen vigyázz, ha monoaimid oxidáz inhibitor (MAO-gátló) típusú szert/gyógyszert használsz. Ha a lejövéshez valami nyugtatót használsz (pl. xanax, frontin stb.), akkor tartsd észben, hogy ez különösen megterheli a szívedet. És előfordulhat, hogy túladagolod a nyugtatót, mivel a stimuláns miatt alig érzed a hatását.
10. Ha egy társad, akivel spuriztál, rosszul lesz, elkékül az arca, esetleg rohama van, habzik a szája stb., akkor azonnal értesítsd a mentőket, és próbáld megakadályozni a légutak elzáródását (biztonságos oldalfekvés)!
11. Érdemes beszerezni az Interneten is megrendelhető ún. Marquis reagens tesztet, amivel bevizsgálhatod az általad vásárolt anyagot. Ez a teszt az amfetamin jelenlétét narancssárga/barna elszíneződéssel jelzi. De fontos tudni, hogy ezek a tesztek pontatlanok lehetnek és csak azt jelzik, hogy mi a fő hatóanyag – ettől még lehetnek benne szennyező/mérgezőanyagok.

Üdítőnek találod, hogy végre egy olyan oldalon vagy, ahol tárgyilagosan, nem démonizálóan beszélnek a drogokról? Ha igen, kérünk, támogasd a munkánkat!

TÁMOGATOM!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter