A tettestárs pedig ismét a Gina (GHB)
Az utóbbi hónapokban a média figyelme az újabb drogok közül a mefedronra irányult, a GHB csillaga pedig leáldozni látszott a képernyön. A Hírszerző jóvoltából azonban a Gina újra előkerült: a lap egy olvasói beszámoló alapján egyenesen úgy véli, hogy tömeges jelenséggé vált Budapesten a GHB-vel történő kábítás.
Kezdjük rögtön egy tévedéssel a GHB hazai megjelenésének időpontjáról. A média jellemzően nem tudja követni egy-egy drog köré kerített hisztéria történetének alakulását, amit önmaga gerjesztett, ezért nem csoda, ha olykor a kezdetek homályba vesznek. A Hírszerző cikk szerzője például úgy tudja, hogy „a Gina fantázia névre keresztelt szer másfél, két éve került reflektorfénybe”. Ezzel szemben a Magyar Narancs már hat évvel ezelőtt a női magazinokban elharapózó randidrog-hisztériáról beszélt az RTL Klub Fókusz című műsora pedig bő három évvel ezelőtt kezdte meg a riogatást a GHB hatása alatt megerőszakolt lányokról. Valójában nem is az a legfontosabb, hogy pontosan mikor került a Gina reflektorfénybe, sokkal érdekesebb, hogy ennyi év alatt milyen változásokon ment át a szer a média szemében. Már a Fókusz riportja előtt is vállalkoztak arra, hogy lerántsák a leplet a randidrog mítoszáról, mondván, GHB-s kábulatok többségéről utólag kiderült, hogy a tettes nem a Gina, hanem az alkohol volt, tavaly nyáron pedig azzal próbáltak lejáratni egy pesti szórakozóhelyet, hogy a randidroggal „hódítók” bárjaként tüntették fel. A mérgezéseket később azonban sem a hely működtetői, sem a rendőrség nem tudta megerősíteni. Ezután újabb mítoszromboló cikket olvashattunk, mely szerint túl sok részeg éjszakát fognak a randidrogokra. És most egy lélegzetvételnyi szünet után a Hírszerző egy egyedi eset alapján ismét megfújja a vészkürtöket.
„Számos eset került az elmúlt hetekben, hónapokban nyilvánosságra, általában 1-1 áldozatról számoltak be a lapok, televíziók. Most azonban úgy tűnik, egy jól megszervezett hadjárat indult a fiatalok ellen: egy teljes iparággá nőtte ki magát a szórakozók ilyen módon történő kifosztása” – írja a szerző.Egy újságíró alighanem tisztában van vele, hogy félrevezető kizárólag a médiabeszámolókra hagyatkozva képet alkotni egy jelenségről. Képzeljük csak el, hogyan tekintenénk az alkoholra, ha csupán minden 100. leitatásról beszámolnának a lapok és a magazinok. Természetesen könnyen lehet, hogy az említett estén valóban GHB-t kevertek néhány szórakozó italába, hiszen másnap több személyi igazolvány is a posta környékén került elő, de erős túlzás ez alapján azt gondolni, hogy egy ország- vagy akár városszerte elterjedt jelenségről lenne szó. Azt korábban már a cikkben is megszólaltatott Dr. Zacher is elmondta, hogy a szert elsősorban rekreációs célokból, saját akaratukból fogyasztják a bulizók és sokkal ritkább a más italába csempészés. A Hírszerző cikkéből az sem derül ki, hogy többféle használati módja is létezik a szernek. Ha az írás alapján alkotnánk képet a budapesti éjszakai életről, akkor valószínűleg ugyanarra az eredményre jutnánk, mint a pesti éjszakákat a toxikológiai osztályról figyelő Zacher: "maradjon mindenki otthon".
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.09.17.