1972-ben Nixon elnök agyonhallgatta az igazságot a marihuána-politikáról – mi is követjük Amerikát a bukásra álló drogellenes háborúba?
1972 március 22-én a Raymond P. Shafer, Pennsylvania korábbi kormányzója vezetésével alakult kongresszusi vizsgálóbizottság letette a döntéshozók elé a marihuána-politikával kapcsolatos javaslatait. A bizottság jelentése hideg zuhanyként érte Nixon elnököt, aki arra számított, hogy muníciót kap a drogellenes háború programjához, amire a választási kampányát is nagyban építette. A bizottság ehelyett azt javasolta, hogy módosítsák a szövetségi drogtörvényt és szüntessék meg a marihuána-fogyasztók kriminalizációját.
Ray Shafer, a bizottság vezetője
“A büntetőjog túl szigorú eszköz a személyes használat céljából való tartással szemben,” következtetett a 13 fős, Nixon által kinevezett szakértőkből álló bizottság. “A drog fogyasztásának valódi ártalmai nem elég nagyok ahhoz, hogy igazolják a büntetőjog beavatkozását egy magánjellegű viselkedésbe, hiszen a büntetőjogot társadalmunk mindig végső esetben, vonakodva alkalmazza csak … így a bizottság azt javasolja, hogy a marihuána személyes használat céljából való tartása ne legyen többé bűncselekmény, mint ahogy a csekély mennyiségű marihuána haszonszerzés nélküli, vagy csekély haszonnal történő átadása sem.”
A Shafer Bizottság azt is megállapította, hogy a marihuánát nem lehet az I. jegyzék kábítószerei közé sorolni, hiszen oda azok a szerek kerülhetnek, amelyeknek nagy a visszaélési-potenciáljuk és nincs ismert gyógyászati alkalmazásuk, míg a marihuánára ez nem igaz.
A keményvonalas Nixon azonban agyonhallgatta a bizottság jelentését, mivel az nem felelt meg politikai céljainak: a börtönipari komplexum megerősítésének. Ennek a döntésnek tragikus következményei lettek az amerikai társadalomra. Azóta 21,5 millió amerikai ellen indult büntetőeljárás marihuána miatt, 80%-ukat kizárólag tartással és megszerzéssel vádolták. Az amerikai kormány 40 éves drogháborúja ellenére a felnőtt lakosság 45 százaléka fogyasztott már életében marihuánát, 12 százalékuk saját bevallása szerint az elmúlt évben is. A közvéleménykutatások szerint az amerikai közvélemény kiábrándult a drogellenes háborúból, amelyet ugyanakkor az adófizetők pénzén felhizlalt börtönipari lobbi tart életben – az adófizetők akarata ellenére.
A Shafer Bizottság jelentése Magyarország számára is intő jel arra, mi történik, ha a politika a szakma ellenében vagy kihagyásával alkot drogpolitikát, mint ahogy jelenleg is történik.
Sárosi Péter