• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A fűszívó szülők 8 aranyszabálya

október 12, 2012 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

8 szabály, amit a felelősségteljes szülőnek követnie kell, ha marihuánát fogyaszt – Gelsei Bernadett életvezetési tanácsadó vendégcikke a Drogriporteren 

"Anya , anya! Játsszunk boltosat!"
 "Oké, kicsim! Csak adj egy percet, ki kell mennem az erkélyre."

Boltosat játszani, nem akkora móka felnőtnek, mint egy gyereknek.  Tény azonban, hogy a marihuána miatt egy csomó dolog elviselhetőbb, sőt szórakoztatóbb tud lenni. A fű hatása alatt türelmesebbnek, és nyugodtabbnak érezheted magad. Hazánkban is egyre több olyan szülő van, aki rendszeresen használ marihuánát – akár éppen a  fent említett okok miatt.  Éppen ezért éreztem úgy, hogy létjogosultsága van egy ilyen cikknek.

Ha nem is akarsz leszokni a füvezésről, akkor is érdemes pár szabályt követned, amikor a gyerekeddel töltesz időt.

1. A gyerek az első, nem a drog!

Ez persze nehéz kérdés, mert egy függő számára a drog a legelső, azonban alapvető szabályokat lefektethetsz, mint pl. azt, hogy a gyerek nem éhezhet, tehát az utolsó forintokat ennivalóra költsd még akkor is, ha elfogyott a füved.
Szabály lehet még, ha nem az aktív együtt töltött időben próbálsz kiszökni, elszökni a gyerek mellől füvezni. Ilyenkor sokan csomó energiát fordítanak arra, hogy a gyerek ne vegye ezt észre, vagy azt, hogy éppen be vannak tépve.  Ha ennyire nem bírod ki, akkor hívj bébiszittert, vagy amikor tudod, hogy több órát egyedül töltesz a gyerekeddel, hívj magad mellé egy olyan felnőttet, aki nem szív füvet, esetleg készíts sokkal gyengébb spanglit. Azaz legyen mindig B terved a szívással kapcsolatban, mikor a gyerekkel vagy.

Próbálj akkor füvezni, amikor a gyerek bölcsiben, oviban, suliban van vagy éppen várd meg, míg lefekszik aludni.

Alapvető szabály lehet az is, hogy nem szívsz együtt a gyerekeddel, amíg be nem tölti a 18. évét.

2. Ismerd a törvényeket!

Azaz legyél tisztában azzal, hogy mi történhet veled,  ha elkapnak és füvet találnak nálad, vagy ha házkutatást tartanak a lakásodban, illetve ha lebukik a dílered vagy akár egy barátod stb. Tudd, mi történhet a gyerekeddel, hogy kiemelhetik e a családodból, ha kiderül, hogy te vagy ti szívtok stb. Ezen ismeretek tudatában lehetsz felelősségteljesebb szülő és tudatosabb drogfogyasztó.

3. Tudd, hogy mikor kell tartózkodnod, mikor kell józannak maradnod!

Lesznek helyzetek, mint  például a szülői értekezlet, osztálykirándulás, a gyereknek fontos eseményen való megjelenés, a gyerek betegsége, kórház stb, amikor fontos, hogy józan maradj.  Fontosabb családi eseményekkor, nyaraláskor is legyen tiszta időszakod, azért, hogy egyben tartsd a családot. Vedd végig ezeket, hogy napi, heti , havi  és éves szinten mikor kell teljesen tisztának lenned és tartsd be azokat az  alkalmakat, hogy így fejezd ki a gyermeked iránti szeretetedet. 

4. Ne vezess beszívva!

Ezt a füvesek gyakran megszegik, azzal indokolva, hogy a jogsit is beszívva  szereztem. Főleg ne vezess akkor, amikor a gyerek is veled van az autóban. Nem hiszem, hogy sokat kell ezt ragozni, de mind a marihuána fogyasztásakor, mind alkohol hatása alatt az érzékek, a figyelem és a reakció idők romlanak, és nagyobb a kockázata a balesetnek, továbbá ha megszondáztatnak és vizelet tesztet végeznek, elvehetik a jogsidat is.

5. A beszerzés biztos forrásból legyen és magad intézd!

Lehet, hogy evidenciának tűnhet, de sajnos előfordul, hogy mondjuk az ovi és a játszótér közé tudtad besuvasztani a dílerrel való találkozást. Soha ne akkor szerezd be a füvedet, amikor a gyerekkel vagy. Arra is ügyelj, hogy megbízható legyen a forrásod, ha haveroktól kapsz, akkor se hívd vagy intézd el a gyerek jelenlétében az átvételt.

6. Ne hagyd, hogy „szívós szülő” identitásod legyen!

Ha úgy érzed, hogy túl sokat, túl gyakran szívsz, akkor  érdemes megfontolnod a szívás mérséklését. Ha a környezted visszajelez, hogy gyakran lát beszívva, akkor is érdemes elgondolkoznod,hogy szünetet tarts, azért , hogy tudd, még mindig te irányítod-e az életed, és a kezedben van-e a kontroll.

7. Takaríts el magad után a szemetet!

Ez azt jelenti, soha ne feledd elrakni gondosan a cuccodat és magad után letisztítani az asztalt,  vagy azt a helyet ahol elkészíted a dzsointodat.  Ne hagyd, hogy a gyerek megtalálja és játsszon a cuccoddal.

8. Készítsd fel magad arra, amikor a gyereked szembesít a füvezéseddel

Bármennyire sem szeretnéd, sajnos el fog jönni az idő, amikor a gyerek rájön, mit csinálsz. Készítsd fel magad arra, hogy mit fogsz neki mondani, hogyan fogsz neki beszélni a marihuánáról, a függőségekről és hogy nálad ez hogy működik. Ne hagyd, hogy egyedül jöjjön rá, vagy, hogy az iskolában a drogprevenciós előadás után döbbenjen rá, hogy te marihuána használó vagy.  Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása mind tőled függ, de gondold végig alaposan, hogy ha kiderül a gyereked számára, hogyan tudsz majd hiteles és őszinte szülő maradni ennek ellenére.

Gelsei Bernadett
Etanácsadás

 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter