A Transznacionális Intézet szerint dekriminalizálni kellene a kratom fogyasztását és termesztését
A kratom (Mitragynia speciosa korth) egy Délkelet-Ázsiában honos lombhullató fafajta, amely ugyanabba a családba tartozik, mint a kávé. A fa akár 15 méter magasra is nőhet, nagy lédús levelei vannak, amelyeket az őslakosok már évezredek óta használnak gyógyászati és rekreációs célból. A kratom-levél több mint 25 féle alkaloidát tartalmaz, ezek közül a mytragina a legjelentősebb. Míg magasabb koncentrációban stimuláns hatásairól ismeretes, a növény más hatóanyagai a morfinhoz hasonlóan nyugtató hatásúak. A délkelet-ázsiai társadalmakban a kratom fogyasztása nem számít droghasználatnak, leginkább a nyugati társadalmak kávé- és teaivási szokásaihoz hasonlítható. Különösen népszerű a muszlim lakosság körében, mivel ők hagyományosan elutasítják az alkohol fogyasztását.
A statisztikák szerint Thaiföldön több mint egymillió ember fogyasztja rendszeresen a kratom-levelet, elsősorban rágás útján – az ország déli részének egyes kerületeiben a férfi lakosság több mint 70%-a kratom-fogyasztó. A nők aránya a kratom-fogyasztókon belül körülbelül 10%. A tradicionális használat mellett ugyanakkor megjelent egy új trend is: tinédzserek és fiatal felnőttek teát főznek kratom-levélből, és kólával vagy egyéb üdítőkkel keverve egy olyan italt (ún. 4×100) állítanak elő, amelynek az alkaloida-tartalma jóval meghaladja a nyers levelekét.
Bár az ENSZ egyezmények nem rendelték tiltani a kratomot, egyre több ország helyezi a tiltólistára vagy a növényt magát, vagy a hatóanyagait, így például Ausztráliában, az USA-ban kábítószernek minősül. Thaiföldön 1979 óta a kratom kábítószer-listára került, azonban a rendőrség nem lépett fel a fogyasztókkal szemben. A Transnational Institute jelentése szerint az elmúlt 10 évben a kormány egyre szigorúbban áll hozzá a kérdéshez: egyre több levelet foglalnak le és szisztematikusan irtják a kratom-fákat. Míg 2005-ben 1251 embert állítottak elő kratom miatt, addig 2009-ben már 7388-at. A lefoglalt kratom-levél súlya ugyanebben az időszakban 1743 kilogrammról 20877 kilogrammra nőtt. Míg eddig az ország déli részén a hatóságok tolerálták a kratom piacon való árusítását, ma már egyre inkább csak a feketepiacon beszerezhető a növény – annak minden ártalmával együtt: bűnszervezetek profitálnak belőle, a fogyasztókat pedig nem védi semmi.
Egyes szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a kratomnak jelentős gyógyászati potenciálja van. Így például a tradicionális fájdalomcsillapító, nyugtató hatásai mellett számos esetben a heroinfüggők egyfajta helyettesítő szerként használják a kratomot, hogy sikerüljön felhagyni a heroinfogyasztással. A Songkla Herceg Egyetem jelenleg kutatásokat folytat a kratomnak az opiát szubsztitúciós terápia céljából való felhasználására. A thaiföldiek szerint a kratomnak különösen pozitív hatásai vannak a cukorbetegség tüneteinek kezelése esetében is. A kratom halálos túladagolásának nincsen dokumentált esete, jelentős egészségyüi ártalma a kratom rágásának nem ismert – bár a kratom-teához a tinédzserek által adagolt különféle anyagok, így például köhögéscsillapító szirupok, ártalmasak lehetnek.
A TNI azt javasolja a thai kormánynak, hogy dekriminalizálja a kratom fogyasztását és termesztését, eközben viszont szigorítsa a gyógyszerforgalmazás szabályait, hogy a fiatalok kevésbé férjenek hozzá a gyógyszertárakban olyan anyagokhoz, amelyeket a kratom-főzethez adva árthatnak az egészségüknek. Arra is kérik a döntéshozókat, hogy engedélyezzék és támogassák a kratom-levelek gyógyászati felhasználásával kapcsolatos kutatásokat.
Sárosi Péter