• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Akit megtévesztettek a dizájner drogok (Haon)

Szerző: Kardos Tamás | augusztus 25, 2011

Tweet

A jó szándék nem elég a hiteles tájékoztatáshoz és a hatékony megelőzéshez

„Aki nem tudja, az tanítja” – sajnos különösen gyakran találhatunk példákat e népi bölcsességre a hazai drogsajtóban. Ezúttal a Hajdú Online számára jött el az idő, hogy lerántsa a leplet a dizájner drogokról. A szerző azonban láthatóan nem vette a fáradtságot, hogy utánanézzen a témájának.
 
 

FIGYELEM! KRITIKÁNK HATÁSÁRA A SZERKESZTŐK ELTÁVOLÍTOTTÁK ÍRÁSUKAT A HONLAPJUKRÓL ÉS EGY VÁLASZCIKK MEGÍRÁSÁRA KÉRTEK FEL BENNÜNKET, AMELY ITT OLVASHATÓ!
 
Ha a cikket olyan valaki olvassa végig, aki még nem értesült az utóbbi évek drogtrendjeiről, akkor minden bizonnyal teljesen téves képet fog alkotni az úgynevezett dizájner drogok csoportjáról. A Haon írása alapján ugyanis ezek a szerek „akár a fűszeres polcon vagy a tisztítószerek között is megtalálhatók”, valamint „növényvédő szer, sósav és még a csavarlazító is szerepel az összetevőkben”.

  

Mindez pedig nyilvánvalóan tévedés, hacsak a csavarlazítóval kapcsolatban nem a vasfüggöny mögötti időszak „dizájner drogjaira” gondolunk. Bár a szakirodalom még nem rendelkezik univerzálisan használt definícióval, dizájner drogoknak azokat a szereket szokás nevezni, amelyeket valamely tiltólistán szereplő szer kémiai szerkezetének módosításával hoznak létre, hogy az újonnan keletkezett anyag hatásában az eredetihez hasonló maradjon, de ne szerepeljen az illegális szerek listáján. Könnyen belátható, hogy a fűszerek, a tisztítószerek, a növényvédő szerek és a csavarlazító nem férnek bele ebbe a definícióba.  
A továbbiakban szó esik az árulkodó testi és szellemi jelekről, amelyek szintén nem csupán a dizájner drogok hatásainak lefedésére alkalmasak, valamint az az állítás sem tűnik alátámaszthatónak, hogy ezekre a legálisan beszerezhető szerekre (az összesre?) ugyanolyan könnyű rászokni, mint akár a kokainra vagy a heroinra.

A dizájner drogok jelentős részének kockázatelemzése jelenleg is folyamatban van vagy csak a jövőben lesz esedékes, de az alaposabban vizsgált és azóta itthon is tiltólistára került mefedronnal kapcsolatban is egyelőre csak annyit tudnak mondani a szakértők, hogy pszichikai függőség kialakítására alkalmas, de ennek természete még további kutatásokat igényel. Akkor vajon honnan tudhatnánk a mefedronnál újabb szerekről, hogy ugyanolyan könnyű rájuk szokni, mint a kokainra vagy a heroinra? (Nem is beszélve arról, hogy e két kábítószer függőségi potenciálja között is van különbség.) Az ilyen állítások nyilván abból a jó szándékú feltevésből adódnak, hogy egy efféle megjegyzéssel talán távol lehet tartani a fiatalok egy részét az új drogoktól, és ha már egy valaki emiatt mond rájuk nemet, már megérte a befektetett energia. A riogatók azonban nem számolnak azzal, hogy a kockázatkereső fiatalok egy része így is-úgy is ki fogja próbálni ezeket a szereket, és ha nem tapasztalják a beígért függőség kialakulását, akkor talán más, bizonyítottan magas kockázatú szerekhez is bátrabban nyúlnak hozzá. Ez pedig a dílereken kívül senkinek nem lehet célja. Többek között ezért is tartjuk elengedhetetlennek, hogy a média képviselői körültekintően és csak kellő tájékozódás, például szakemberekkel folytatott konzultáció után nyúljanak a drogok témájához.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.08.25.

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter