Az Egyesült Államok Kongresszusa elé egy olyan törvényjavaslatot terjesztettek be, amely mérgező gombákat szabadítana a kolumbiai koka-ültetvényekre.
Az Egyesült Államok Kongresszusa elé egy olyan törvényjavaslatot terjesztettek be, amely mérgező gombákat szabadítana a kolumbiai koka-ültetvényekre.
A „fuzariózis” kifejezés nem ismeretlen a növénytan és agronómia rejtelmeiben járatos olvasók előtt: a növények elrothadásához vezető gombás fertőzést jelöli. A fertőzést okozó gombafajokra – Fusarium oxysporum és Pleospora papaveracea – azonban kevesen gondolnak úgy, mint a drogprobléma „végső megoldására”. Egyes amerikai politikusok szerint ugyanakkor ezek a penészgombák alkalmasak lennének arra, hogy egyszer s mindenkorra megszabadítsák a világot a koka- és ópiummák-ültetvényektől. Egy olyan törvényjavaslatot terjesztettek ezért a Kongresszus elé, amely a penészgombák biológiai fegyverként való bevetését szorgalmazza. Nem csoda, hogy a „drogellenes háború” elkötelezett hívei újabban ilyen kétségbeesett megoldási javaslatokkal állnak elő, hiszen ez a sziszifuszi háború vesztésre áll – végóráikban a Harmadik Birodalom vezérei is a csodafegyver kidolgozásába vetették bizodalmukat.
Fusarium oxysporum
A fuzárium által megtámadott kukoricacső
Az USA vezető drogreform szervezete, a Drogpolitikai Szövetség (DPA) tiltakozó kampányt szervez a törvényjavaslat ellen. Jelentésükben felhívják a közvélemény figyelmét arra, hogy penészgombák ilyen célú használatát vizsgáló kutatások rendkívüli veszélyekre mutattak rá. Ezek a gombák ugyanis ún. mikotoxinokat termelnek, ezek pedig nem csak a drognövényeket, hanem gyakorlatilag minden növényt elpusztíthatnak. A spórái gyorsan szétterjedhetnek a haszonnövények és vadon termő növények között is, így mezőgazdasági és ökológiai károkat is okoznak. Míg a külföldi piacra termelő koka-termesztők ugyanakkor képesek arra, hogy kifejlesszék a penészgombákkal szemben ellenálló törzseket – a kávét vagy burgonyát termesztő parasztoknak erre nincs kapacitásuk. A DPA szerint ezenkívül ezek a penészgombák egyoldalú bevetése Kolumbiában vagy Afganisztánban megsértené az ENSZ 1972-es Biológiai és Toxin Egyezményét, amely tiltja a biológiai fegyverek használatát.
Sárosi Péter
|