• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Ecstasy (MDMA)

Az MDMA (metiléndioxi-metamfetamin) egy olyan szintetikusan előállított szer, amely egyrészt a stimulánsok közé sorolható, de közel áll a pszichedelikus szerek csoportjához is. Egyedülálló hatásai miatt nevezik entagtogénnek, vagy empatogénnek is. Ugyanis az agy félelemközpontjára, az amygdalára kifejtett hatásai révén csökkenti a szorongást és az empátiás készségek javulását eredményezi. Ezt a tulajdonságát kihasználva eredetileg a pszichoterápiát megkönnyítő gyógyszerként kezdték használni a 80-as években. Azonban kitört a feketepiacra, ahol Ecstasy néven vált ismeretessé: használata a rave-hullámmal együtt terjedt el és „szeretet drogként”, „táncolós drogként” vált híressé. Manapság az MDMA ismét elfogadottá vált a gyógyászatban, és klinikai vizsgálatok igazolják, hogy eredményesen alkalmazható a poszt-traumatikus stressz szindróma (PTSD) kezelésében.

Videó: ha érdekel az MDMA/ecstasy kultúrtörténete, akkor nézd meg a Drogriporter Szabadegyetem ezen előadását!

Milyen formában, dózisban és hogyan használják?

Alapvetően két formában elérhető az utcán: az egyik, gyakoribb az Ecstasy tabletta, amelyet különféle színekben és logókkal gyártanak. Az Ecstasy-tabletták MDMA hatóanyagtartalma nagyon változatos lehet, ezenkívül az elmúlt 10 évben átlagosan sokat nőtt. Vannak forgalomban 200-300 mg tabletták is, ami már nagyon magas dózis. Egy átlagos felnőtt ember számára, aki még nem használt Ecstasy-t, többnyire 80 mg is elég a teljes hatás átéléséhez. A másik forma pedig a kristályos-poros törmelék, aminek többnyire világos lilás színe van (bár a használt kötőanyagtól függően lehet sárgás vagy más színű is). Ebben az MDMA többnyire jóval tisztább formában van jelen, mint a tablettákban. Egy gramm nyolcada is elegendő egy tapasztalatlan fogyasztónak. Mind a tablettákat, mint a kristályt a leginkább itallal, orálisan fogyasztják el (az íze elég pocsék). Ilyenkor a hatás mintegy fél órán belül teljesedik ki. Egyesek porrá törik és orrba szívják, ilyenkor a hatások jóval hamarabb jelentkeznek.

Hogyan hat az MDMA?

Az MDMA az agyban az idegsejt-végződéseken található speciális receptorokra fejti ki a hatását. Elsősorban a szerotonin és a dopamin nevű ingerületátvivő anyagok kibocsátását befolyásolja, amelyek az agy jutalmazóközpontjában játszanak kulcsszerepet. Ha az idegsejtvégződések között megnövekszik a szerotonin molekulák száma, akkor egy eufórikus, meleg boldogsághullám önt el bennünket. Szorongásaink háttérbe szorulnak, kívánjuk a társas érintkezést másokkal: ennek sokan öleléssel, mosollyal, kedves szavakkal adnak kifejezést.

Kép: Az MDMA hatásmechanizmusa

Mint minden más szernél, itt is nagyon fontos, hogy ki milyen dózisban, milyen állapotban (set) és milyen környezetben (setting) fogyasztja a szert. Egyesek szeretik szűk körben, esetleg párosan fogyasztani a szert otthon, vagy akár a természetben. A legtöbben azonban bulikhoz, partikhoz, fesztiválokhoz használják, és a hatása alatt közösen zenét hallgatnak, táncolnak és beszélgetnek, élvezik a vizuális effekteket. Az MDMA fogyasztása körülbelül két órán belül tetőződik, és olyan 3-6 órán át tart – nagy dózis esetén ezután hosszú órákig nem jön még álom a fogyasztó szemére.

Egy buliban az önkéntelen rágó mozdulatok többnyire könnyen felismerhető jelei annak, ha valaki Ecstasyt (MDMA) fogyasztott (különösen, ha jó tág pupillák is társulnak hozzá). Mégpedig olyan dózisban, ami túl sok volt neki (olvass utána, miért!).

Milyen ártalmakkal járhat az MDMA fogyasztása?

Az MDMA nem különösebben mérgező szer. A szakirodalom szerint az átlagos fogyasztói dózis 15-szörösét kell elfogyasztani ahhoz, hogy valaki MDMA mérgezést kapjon. Ez azt jelenti, hogy az ecstasy esetében az ún. biztonsági arány (safety ratio, az átlagos fogyasztói dózis és a halálos dózis aránya) valójában jobb, mint az alkohol esetében. A túladagolásos esetek és balesetek nagyon ritkák, különösen fiatal, tapasztalatlan, vagy rossz mentális-fizikai állapotban lévő embereknél fordulnak elő.

Az Ecstasy fogyasztás legnagyobb kockázata az, ha a feketepiacon Ecatasy-ként vásárolt anyagban más anyagok (is) vannak. Vagy ha a fogyasztó más szerekkel kombinálja azt. Így például különösen veszélyes lehet, ha valaki SSRI típusú antidepresszáns gyógyszerekre Ecstasy-t fogyaszt (ez szerotonin szindrómát eredményezhet).

Ha buliban, fesztiválon ekizik valaki, és nem pihen eleget, esetleg nem hűti le magát, akkor túlhevülhet vagy kiszáradhat a szervezete. Az is problémát okozhat, ha valaki éppen ellenkezőleg, túl sokat iszik, miközben hosszú időn keresztül nem eszik: ilyenkor a vér nátrium tartalma vészesen alacsonyra csökkenhet. Az Ecstasy túlzott fogyasztása a következő napokban járhat búskomor hangulattal, fáradtsággal.

Kép: A mértéktelen fogyasztás kockázatos!

A hosszú időn keresztül, rendszeresen történő Ecstasy-fogyasztás hatására tolerancia alakul ki: magyarul ugyanaz a dózis egyre kisebb hatást fog kiváltani. Aki pedig ezt úgy kompenzálja, hogy egyre többet fogyaszt, az rá fog jönni, hogy a pozitív hatások egyre kevésbé intenzívek, míg a másnapok egyre nehezebbek. Mint minden szer, az Ecstasy is okozhat függőséget, bár a napi szintű fogyasztás nagyon ritka: inkább a hétvégi bulizó használat jellemző. Nincs bizonyíték arra, hogy a normál fogyasztói dózisban, alkalomszerűen használt MDMA károsítja az idegrendszert – de a rendszeres, nagy dózisú MDMA fogyasztás járhat ártalommal (erről bővebben az alábbi videóból tájékozódhatsz!).

Videó: Mennyire idegroncsoló az Ecstasy?

Ártalomcsökkentő tippek Ecstasy-használóknak

  1. Ha ismeretlen szert vásároltál, akkor először egy kis teszt-adaggal próbáld ki, hogy nem-e más van benne! Ha a hatások nem jelentkeznek 45 percen belül, akkor lehet, hogy nem MDMA volt az anyagban, hanem más (pl. PMMA), aminek a hatásai akár később is jelentkezhetnek: szóval ne tolj rá még többet!
  2. Figyelj a dózisra: ha tapasztalatlan fogyasztó vagy, először csak fél tablettával érdemes kezdeni, kristályos MDMA-ból pedig egy gramm nyolcada bőven elég!
  3. Ne igyál se több, se kevesebb vizet (nem alkoholt) mint fél liter egy óránként!
  4. Ha teheted, vegyél izotóniás sportitalt, és pótold az ásványianyagokat (magnézium, kálcium) és vitaminokat (C-vitamin)!
  5. A kevesebb több: hiába tolsz túl sok ekit, attól nem lesz jobb az élmény!
  6. Vigyél magaddal sós rágcsát, ropit vagy perecet, és időnként egyél belőle még akkor is, ha nem vagy éhes!
  7. Ne táncolj túl sokat egy huzamban, pihenj is!
  8. Vigyázz a drogok (beleérte az alkoholt is) keverésével! Míg a fű és ecstasy együttesen fogyasztva nem veszélyes, de más szerekkel (pl. alkohol, kokain) veszélyes kombinációt alkothat!
  9. Különösen figyelj oda, hogy ne fogyassz Ecstasy-t, ha pszichiátriai gyógyszeres kezelés alatt állsz!
  10. Ha teheted, vizsgáld be a szert, amit vettél (Magyarországon legálisan erre csak gyorsteszttel van lehetőség, ami megmutatja, van-e MDMA a drogban. Részletekért tekintsd meg az alul lévő videót!)
  11. Légy tudatos fogyasztó és segíts másoknak: használd a Daath.hu Ecstasy adatbázisát az általad vásárolt szert lecsekkolására, és írd meg a saját élményeidet névtelenül, hogy segíts másoknak!
  12. Válaszd meg jól, hogy kivel fogyasztasz Ecstasy-t: lehetőleg olyanokat válassz, akikben megbízol, akikkel biztonságban érzed magad!
  13. Tartsd tiszteletben mások intimszféráját: ne erőltesd rá a társaságod, közelséged olyanokra, akik ezt nem kívánják!
  14. Ne ülj a volán mögé MDMA hatása alatt: még ha már lecsengett is az élmény javarésze, még akkor is eléggé rosszak az autóvezetési képességeid! Lehetőleg gondoskodjatok arról előre, hogyan fogtok hazajutni a buliból.
  15. Adj időt magadnak kipihenni az élményt: az alvás hiánya legalább annyira káros lehet, mint a túlzott drogfogyasztás. Mindig számolj rá egy plussz napot az Ecstasy-élményre, amikor kipihenheted magad!
  16. Ha partizáshoz használod az ekit, akkor olvasd el a részletes útikalauzunkat fesztiválozók és partidrogozok számára! 🙂

Videó: Ártalomcsökkentő tippek Ecstasy-fogyasztóknak

Üdítőnek találod, hogy végre egy olyan oldalon vagy, ahol tárgyilagosan, nem démonizálóan beszélnek a drogokról? Ha igen, kérünk, támogasd a munkánkat!

TÁMOGATOM!

A Drogriportert összes Ecstasy-val kapcsolatos cikkét megtalálod, ha ide kattintasz!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter