Megkértük Jászberényi Sándor újságírót, hogy ha már amúgy is Jemenben jár, készítsen egy beszámolót a khat-fogyasztásról a Drogriporternek – íme!
Míg az Egyesült Királyságban mostanában készülnek betiltani a Khatot és annak rágcsálását, addig Jemenben, Etiópiában és Szomáliában a közös drogfogyasztás a férfiak elsődleges szociális tevékenysége. Nincs üzlet, megegyezés, de még házasság sem khatozás nélkül. Jemenben jártunk.
Sana'aba hajnali háromkor szállt le a gép. A vízumkezelés után taxival mentünk az óvárosba. Nem volt közvilágítás és fáztunk a hegyekben. A város egy kráter közepére épült, egészen közel az éghez. A taxisofőr kedves volt, a kezünkbe nyomott egy gyertyát. A szűk utcákon botladozva kerestük a szállásunkat és felvertük az ötven éves tulajt, amikor megtaláltuk. Azt mondta, képtelen a szoba áráról alkudozni, majd holnap a razzan (rágás) során megalkuszunk. Ez azt jelentette, hogy meg vagyunk hívva khat rágcsálásra.
Nem voltunk meglepődve. Tudtuk, hogy ki fogjuk próbálni a rohadékot, hogy nincs apelláta. Jemenben komoly sértés visszautasítani egy ilyen meghívást. Sértegetni pedig nem sértegetünk olyan embereket, akik tőrrel járnak az övükben és AK-47-es himbálózik szögre akasztva a szobájuk falán.
Másnap reggel kísérőnk, Huda Bulbúl, a hatvan év körüli nagymama vitt el minket a khatpiacra, hogy felszerelkezzünk. Mégsem illik megenni az összes cuccát az öreg hoteltulajnak, gondoltuk mi is viszünk valamit. Ekkor láttunk életünkben először khatot.
A khat tulajdonéppen egy fél méteres cserje, melynek a leveleit és a friss hajtásait fogyasztják. Ezen a vidéken terem. A cathinone a hatóanyaga, a szakirodalom azt írja róla, hogy hasonló hatása van az amfetaminéhoz. Pszichoaktív stimulánsról van szó, melyet a WHO már 1965-ben olyan drogként jegyzett, mely könnyű illetve közepes függőséget okoz. (Ettől azért nem estünk pánikba. Közelében sem jár az alkoholnak és a dohánynak)
Khatpiac
A khatpiac bodékból és az utcán ücsörgő férfiakból állt. Egy zacskó khat ára 5-től 50 dollárig terjedt, attól függően, milyen friss volt a termék. A levelek ugyanis 24-48 óráig tartalmazzák a hatóanyagot, ahogyan múlik az idő, úgy lesz egyre gyengébb a cucc.
Európai öltözékünk és látványosan nyugati fizimiskánk miatt a dealerek hamar összevesztek rajtunk és egymásra licitálva kínálták nekünk a portékájukat. Tisztes nagypapák tömték tele a zsebeinket, megkérve hogy mondjunk véleményt a termékről. Húda felkészülten végigkóstolt néhány levelet, majd az egyik bodéhoz vezetett minket és egy fiatal sráctól vette meg a szükséges fél kilót. Ha problémánk lenne az árúval, ér reklamálni, kaptuk a felvilágosítást. Khat kereskedőnek lenni ugyanis tisztes polgári foglalkozás az országban. A legmenőbb őstermelők pedig komoly exportot bonyolítanak az Egyesült Királysággal.
A razzan az ászr imádság után kezdődött. Gyakorlatilag nem láttunk senkit az úton, akinek ne lett volna tele a pofazacskója a növénnyel. Délután ugyanis mindenki rág.
A hoteltulajjal a belvárosban, a középkori várfal árnyékos tövében ültünk le rágcsálni. Tíz különböző dobozos üdítővel fogadott minket. Elkezdtük teletömni a pofánkat a levéllel, ekkor értettük meg miért. A khat levél ugyanis borzasztóan keserű, összerántja az ember száját. Lenyelni nem szabad, szétrágás után az ínyhez kell szorítani, hogy ott szívódjon fel. Egy felnőtt férfi adagja pedig negyed kiló levél. Egy idő után mindenki a hörcsöghöz lesz hasonlatos.
Két órán keresztül kérődztünk a várfal tövében, miközben a hoteltulaj elmesélte, hogyan győzték le majdnem Izraelt. Mivel még nem volt dolgunk olyan droggal, mely két óra után szívódik fel, már feladtuk a dolgot és örülni kezdtünk, hogy nem fogunk beállni teljesen, maximum hülyén nézünk ki negyed kiló növénnyel a pofánkban. Ekkor csapott fejbe a cucc.
Ellentétben a hasissal és a marihuána származékokkal, a khat úgy üt, mint egy komolyabb exstasy valamelyik pesti drumandbass buliban. Nem készültünk fel ilyen intenzív hatásra, konkrétan kapaszkodnunk kellett, annyira erős volt, nem is beszélve arról, hogy majdnem könnyek között fogadtunk örök barátságot a hoteltulajnak, aki tisztességtelenül nagy haszonra tett szert rajtunk, mivel nem voltunk képben. Aznap éjjel nem is aludtunk semmit. Egy dolog azonban nyilvánvalóvá vált: a khat nem játék és ellentétben a hasissal, a realitásérzetre is komoly hatással van.
Beállva: A khat rágása során a pupillák beszűkülnek, előfordul a szem bevérzése is. A vérnyomás és szívverés megugrik, jellemző a hiperaktivitás, az eufória és a megnövekedett libidó. A lejövést depresszió, kimerültség és levertség érzet jellemzi. Mellékhatások: A mértéktelen khat-fogyasztók rémálmokról, gyomorremegésről számolnak be, mely az elvonás során hatványozódik. Egyes esetekben pszichózis alakul ki (ennek a pontos okai nem ismertek), a fogak elszíneződnek és fekélyek alakulnak ki a szájban. Előfordul májkárosodás és impotencia is. |
Mindenki, mindig be van állva
A statisztikák szerint Jemenben a férfiak 90 százaléka rendszeresen fogyasztja a növényt, a nők közül minden negyedik. A lakosság éves szinten több pénzt költ khatra, mint élelemre, a jelentős mennyiségű export miatt a khat termelés pedig veszélyezteti az ország termőföldjeit és vízkészletét. Bár szemben a kolumbiai koka illetve az afgán mák termeléssel jelentős hasznot nem hoz termelőinek, mégis több pénzért lehet eladni, mintha élelmiszert termelnének, ezért gyakorlatilag a Sana'a körüli dombokon már nem is termelnek mást az igénytelen növényen kívül.
A Khat borzasztóan nagy vízigényű, az artézi kutak tartalmát nagyrészt a földek öntözésére használják, teljesen kimerítve a kutakat. Az ENSZ (http://www.undp.org.ye/) jelentése szerint, ez akár humanitárius katasztrófát is kiválthat hamarosan.
Mindemellett sokan küzdenek a khat megvonás tüneteivel, főleg a szegényebbek, és sok embert kezelnek az amfetaminpszichózishoz hasonló tünetekkel az ország különböző kórházaiban. „Ártalomcsökkentő illetve felvilágosító programokra pedig nincs pénz.” – mondják az olyan humanitárius munkások, mint Huda Bulbul. Betiltani pedig lehetetlen lenne- egyrészt mert a XV. század óta fogyasztják az országban, másrészt akár a megadóztatása is súlyos zavargásokhoz vezetne.
Ellenzéki politikusoktól olyan véleményeket is hallunk, hogy a kormányzatnak érdeke is, hogy ne szabályozzák a khat fogyasztást. „Miért is tennék, amíg mindenki be van állva, senki sem foglalkozik a politikával.” -mondták többen jemeni tartózkodásunk során. (Ennek mondjuk ellentmondanak a mostanában zajló véres kormányellenes tüntetések)
A sana'a-i rendőrőrsön teli pofazacskóval válaszoltak a növénnyel kapcsolatos kérdéseinkre. Elmondták, hogy az országban engedély nélkül árulhatja bárki, a termelőknek pedig éves adót kell fizetniük a kormányzat felé, ami nem egy túl magas összeg.
Bár a rendszeres használat során, mint minden kábítószernél, a khatnál is kialakul tolerancia, nem volt jó érzés úgy utazgatni az országban, hogy gyakorlatilag nem találkoztunk a délutánok során senkivel sem, aki ne lett volna beállva, ebbe beleértve a hadsereg és a rendfenntartó erők tagjait is.
Két hetes jemeni tartózkodásunk során nem fordult elő nap, hogy ne rágtunk volna khatot (minden interjút, találkozót, közös vacsorát ezzel zártunk), de a hatását nem éreztük gyengülni.
Növekvő piac
A khat piac azonban nem csak az országon belül növekszik. Az Egyesült Királyságban a növény használata és tartása eddig nem volt tiltva (a hatóanyag kivonása igen!). A Heatrow reptér adatai szerint hetente hét tonna khatlevél érkezik az országba főleg Jemenből, melyet a helyi jemeni- eritreai- szomáliai közösség fogyaszt el illetve tovább utazik Európába illetve az Egyesült Államokba. A magyar olvasó is találkozhatott a khat hatóanyagával – különböző az országba behozott dizájner drogok formájában.
JÁSZBERÉNYI SÁNDOR, JEMEN, SANA'A