• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kábítószerügyi Tanács vagy biodíszlet?

Szerző: Péter Sárosi | november 3, 2015

Tweet

A kormány civil tanácsadóit magába foglaló Kábítószerügyi Tanács november 2-án idén másodszor ülésezett – elnöke, Nyitrai Imre helyettes államtitkár, az ülésen az eddigiekhez hasonlóan most sem jelent meg. A kritikus civilek szerint egyre inkább csak látszatszerepe van a Tanácsnak. 

Bódy Éva főosztályvezető-helyettes bemutatta a szociális ellátás helyzetét. Kiemelte, hogy 2016. január elsejétől a gyermekjóléti és a családsegítő szolgálatokat egyesítik, ezek elnevezése család-és gyermekjóléti szolgálattá változik. Az új szociális törvény végrehajtási rendeletei most készülnek. A szenvedélybetegek nappali és közösségi ellátása belekerül a szociális törvény szerinti ellátási formákba, viszont az alacsonyküszöbű ellátás és az utcai szociális szolgálat a 3 éves befogadási keretben marad – tehát 3 évre állapítják meg az éves alapfinanszírozását, ennek összege évi 7,5 millió forint lesz. Ez sajnos rugalmatlanabbá és instabilabbá teheti azon szolgáltatók finanszírozását, akik ilyen szolgáltatásokat, például tűcserét folytatnak. A 7,5 milliós alapfinanszírozás ugyan némi növekedést jelent a korábbi 6,5 millió forinttal szemben, ugyanakkor még mindig nem elég arra, hogy a programok a szakmai kritériumoknak megfelelően működjenek. A civilek által korábban javasolt sávos finanszírozásra nem lesz lehetőség – tehát a több klienst ellátó, több ártalomcsökkentő eszközt osztó programok nem kaphatnak több támogatást. Korábban a miniszter saját hatáskörben dönthetett erről, a jövő évtől azonban nem. 

 
Szó esett arról az új szabályozásról is, amely szerint a Szerencsejáték Rt. bevételeinek bizonyos hányadát jövő évtől a szenvedélybetegek ellátására kell fordítani. A kormányzat szerint azt, hogy pontosan milyen formában juthatnak hozzá a szolgáltatók és milyen szolgáltatások támogatására, még nem döntötték el – Bódy Éva javasolta, hogy ezzel kapcsolatban a civilek most küldjék el a javaslataikat, amit be fognak építeni a szabályozásba. Elmondta azt is, hogy jövőre kiírnak egy EU-s pályázatot az iskolai szociális munkások támogatására is, módszertani fejlesztésekre, amelyek alapján 2017-től már növekedhet az iskolai szociális munkások bérezése. 
 
Civil részről javasoltuk, hogy a kormányzat számoljon be a 2013-ban elfogadott nemzeti drogellenes stratégia szakpolitiaki programjainak (2 éves cselekvési terveinek) helyzetéről. Mint ismeretes, bár az első kétéves periódus hamarosan lejár, még mindig nem fogadták el az első cselekvési tervet. Müller Éva elmondta, hogy a szakpolitikai program tervezetét szeptember 15-én megvitatta a kormányülés, azonban levették a napirendről, és további felsővezetői egyeztetést rendeltek el ezzel kapcsolatban. A döntés indokáról nem mondott bővebbet. 
 
Az ülésen Horváth Gergely, a Nemzeti Drog Fókuszpont munkatársa ismertette az éves drogjelentést, ami aznap jelent meg (ezzel kapcsolatos cikkünket olvasd itt!). A jelentés kapcsán civil oldalról elhangzott az a kritika, hogy a korábbi évek gyakorlatához képest a Kábítószerügyi Tanács tagjai a jelentést nem kaphatták meg a megjelenés előtt, így azt nem is véleményezhették. Sőt, a jelenlegi üléshez semmilyen anyagot nem küldtek meg előre, így a tagok nem készülhettek fel az ülésre. Ez több civil képviselő szerint arra utal, hogy a kormányzat valójában nem törekszik a civilek valódi bevonására – csupán biodíszletként használja fel őket. Ezt mutatja az is, hogy a KT elnöke, Nyitrai Imre eddig még egyetlen egy ülésen sem jelent meg, és a KT által megfogalmazott problémák, javaslatok süket fülekre találnak, nem tudni, hogy azok bármilyen formában beépülnek-e a kormányzati testületek (pl. a Kábítószerügyi Koordinációs Tárcaközi Bizottság) munkájába. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának képviselője ezt visszautasította. Szerinte a jogszabályok nem követelték meg a Tanács bevonását a jelentés elkészítésébe. 
 
A jelentés kapcsán felmerült még az a kérdés is, hogy vajon a két legnagyobb tűcsere program bezárása után mennyire lesznek megbízhatóak azok a járványügyi adatok, amelyeket elsősorban a tűcsere programokon keresztül folytatott szűrésből nyertek ki. Horváth Gergely ezzel kapcsolatban maga is azt mondta, hogy a jövőben valószínűleg nem fognak tudni a korábbi trendekkel összehasonlítható minőségű adatokhoz jutni a járványügyi helyzetről. A jelenleg az ÁNTSZ részét képező Fókuszpont a jövőben a NEFI (Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet) keretében fog működni. 
 
Az ülésen előadás hangzott még el a Névtlen Narkománok részéről, amelyben saját programjukat ismertették, illetve Paksi Borbála beszámolt a Kábítószerügyi Civil Koordinációs Testület által néhány hete kiadott Élő jelentésről, amely a kábítószerügyi helyzetet írta le közel 100, fókuszcsoportos vizsgálatban részt vevő szakember szemszögéből. A jelentésről bővebben beszámoltunk a Drogriporteren. Müller Éva a kormányzat nevében megköszönte a jelentést, hangsúlyozta, hogy annak számos elemével nem ért egyet, és azt inkább szubjektív véleménynek tartja.         
 
Sárosi Péter            

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter