A kanadai egészségügyi minisztérium kedden a világon elsőként hagyta jóvá a GW Pharmaceutical gyógyszercég új, kannabisz növényből nyert kivonatot tartalmazó termékét, amelyet szájspray formátumban hoznak forgalomba. A gyógyszer elsősorban a sclerosis multiplexben szenvedő betegek fájdalmainak és izomgörcseinek csillapítására alkalmas.
A kanadai egészségügyi minisztérium kedden a világon elsőként hagyta jóvá a GW Pharmaceutical gyógyszercég új, kannabisz növényből nyert kivonatot tartalmazó termékét, amelyet szájspray formátumban hoznak forgalomba. A gyógyszer elsősorban a sclerosis multiplexben szenvedő betegek fájdalmainak és izomgörcseinek csillapítására alkalmas.
„Úgy gondolom, a kanadai engedély rengeteg dolgot megváltoztat majd,” jelentette ki a Geoffrey Guy, a GW Pharmaceutical igazgatója a döntés kapcsán, amely szerinte precedenst teremt más országok számára is. A cég Nagy-Britanniában már 2003-ban beadta az engedélyezési kérvényt a Egészségügyi Termékek Engedélyező Hivatalához (MHRA), a kanadai egészségügyi minisztérium azonban megelőzte a briteket. Az angol piacon egyébként a Bayer gyógyszercég már előre levédette a Sativex forgalmazásának kizárólagos jogát.
Geoffrey Guy, a GW Pharmaceuticals igazgatója
A kendert több ezer éve használja az emberiség a népi gyógyászatban mint hatékony és gyors láz- és fájdalomcsillapító, étvágynövelő és hányingercsillapító szert. Kanadában egészen az 1930-as, Nagy-Britanniában egészen az 1960-as évek végéig legálisan és széles körben írták fel az orvosok a Sativexhez hasonló összetételű tinktúrákat a fájdalmak és görcsök csillapítására, a szigorodó drogtörvények azonban betiltották a fű gyógyászati alkalmazását is. Amerikában kizárólag a szintetikus THC-ét tartalmazó Marinol tabletta forgalmazását engedélyezték, ennek hatékonyságát számos szakember kétsége vonja a természetes kannabisszal szemben. A „földalatti” kannabisz-gyógyászat azonban továbbra is virágzott Európában és Amerikában, különösen az idegalapi (neuropatikus) fájdalommal járó krónikus betegségek tüneteinek csillapítására. Ilyen betegség a sclerosis multiplex, a központi idegrendszer fehérállományának gyulladásos betegsége, amely komoly fájdalmakkal és izomgörcsökkel jár. Egyes becslések szerint Európában a SM páciensek 10-30%-a kannabiszt szív. A neuropatikus fájdalom csillapítására használt egyéb drogok, még az ópiátok is csak a páciensek 50%-nál hatékonyak, ezért nagy szükség van új gyógymódok kifejlesztésére.
A Sativex szájspray
A Sativex előnye a korábbi szintetikus, tabletta-alapú gyógyszerekkel szemben elsősorban abban rejlik, hogy természetes kannabisz-kivonatot tartalmaz, így a THC-én kívül több száz más hatóanyag (kannabinoid) is fellelhető benne (tulajdonképpen nem más, mint folyékony marihuána). Ezek az anyagok a vizsgálatok szerint szintén jelentős, nagyrészt még feltáratlan gyógyászati potenciállal rendelkeznek. A másik előnye, hogy a spray a szájon át jóval gyorsabban a véráramba juttatja a szert, és az SM tünetek kezelésénél elsődleges fontosságú a gyors hatás. A Sativex esélyeit különösen javították azok a kontrollált, dupla-vak vizsgálatok, amelyek szerint az orálisan alkalmazott kannabisz enyhített az SM betegek fájdalomérzetén, és biztonságosan alkalmazható gyógyszerként. Az egyik legújabb brit kísérlet során 15 héten keresztül több mint 600 SM beteg vizsgálatával a kutatók arra következtetésre jutottak, hogy bár a műszeres vizsgálatok nem mutattak ki javulást a remegés csillapításában, a marihuána-csoportban jelentősen több ember tapasztalta a negatív tünetek enyhülését, mint a placebó-csoportban. A kannabiszt fogyasztó betegek jobban aludtak és kevesebb szenvedést tapasztaltak, ugyanakkor nem jelentkeztek náluk káros neurológiai tünetek sem.
A GW Pharma által kifejlesztett inhalátor prototípusa
Kanadában jelenleg mintegy 50 000 SM beteg él, 42-65%-uk rendszeresen komoly fájdalmaktól szenved, 72,8%-uk szerint a jelenleg kapható fájdalomcsillapítók nem elégítik ki a szükségleteiket. Nagy-Britanniában 85 000 SM beteg él. A gyógyszercégek természetesen felismerték az ebben rejlő piaci lehetőségeket. A nemzetközi SM mozgalom azonban megosztott a kérdésben. Míg például az amerikai Országos Sclerosis Multiplex Társaság (NMSS) elutasítja a kannabisz gyógyászati alkalmazását, addig a brit Sclerosis Multiplex Társaság a gyógyászati marihuána mellett foglal állást. Magyarországon jelenleg összesen mintegy 10-15 ezren szenvednek sclerosis multiplextől, minden százezer emberre 80-100 SM beteg jut. A Magyar Sclerosis Multiplex Társaság honlapján részletes leírás található a betegség tüneteiről és kezeléséről, a kannabisz azonban nem kerül megemlítésre. Ezzel szemben az egyik linken keresztül eljuthatunk a Nemzetközi Sclerosis Multiplex Föderáció (MSIF) honlapjára, ahol számos, a kannabisz gyógyászati használatáról szóló cikket és ajánlást olvashatunk.
A jövő gyógyszere?
A Sativex törvényes gyógyszerként való forgalmazása természetesen kérdéseket vet fel a kannabisszal kapcsolatos jelenlegi törvényi szabályozással kapcsolatban is. A kannabisz jelenleg mind az ENSZ kábítószerügyi konvenciói, mind a legtöbb állam jogszabályai szerint a legveszélyesebb kábítószerek kategóriájába tartozik, eszerint tehát nincsen ismert gyógyászati potenciálja. Az Egyesült Államokban a DEA rendszeresen vesz őrizetbe gyógyíthatatlan betegségben szenvedő embereket, akik orvosuk tanácsára kannabiszt használnak életminőségük javításáért. A Sativex legális forgalmazása tulajdonképpen alátámasztja azt az egyre több tudományos vizsgálat által is igazolt álláspontot, miszerint a kannabisznak igenis van gyógyászati potenciálja, és biztonságosan alkalmazható a terápiában.
Ha a kannabisz hosszú távon viszonylag ártalommentesen alkalmazható a gyógyászatban, kétségessé válnak azok az állítások is, amelyek szerint a kannabisz használata szükségképpen a lélek és a test roncsolásához vezet. Mivel a Sativex gyakorlatilag folyékony marihuánát tartalmaz, kérdésessé válik az is, hogy a nyers (olcsón előállítható) marihuána inhalációs fogyasztása vajon miért törvénytelen. Az ún. vaporizátorok segítségével ugyanis a kannabiszt napjainkban káros égéstermékek nélkül, gőzzé alakítva is lehet fogyasztani – ennek gyakorlatilag ugyanazok a hatásai, mint a gyógyszertárakban forgalmazott Sativexnek, csak éppen még annál is gyorsabban hat. Természetesen az olcsón és könnyen termeszthető marihuána gyógyászati használatában a gyógyszercégek nem látnak piaci lehetőségeket. Kérdéses ezenkívül a rekreációs célú marihuána-használatra kivetett általános tilalom is, ugyanis a tudományos tények szerint a marihuána fogyasztása egyáltalán nem vezet szükségszerűen jelentős egészségügyi károsodáshoz vagy antiszociális devianciákhoz. A Kanadai Drogabúzus Központ (CCSA) idén megjelent drogjelentése (Canadian Addiction Survey, azaz CAS) szerint például a kannabiszt fogyasztó kanadai polgárok magasabb iskolázottságúak és magasabb jövedelműek az átlagnál, csak 18%-kuk fogyaszt napi rendszerességgel füvet és kevesebb, mint 5%-kuk küszködik egészségügyi, szociális vagy jogi problémákkal a fűszívás miatt.
A Petőfi Rádió "Drogéria" c. műsorának a témával foglalkozó adása letölthető a Magyar Rádió honlapjának Hangtárából! (Az adás ideje: 2005. április 28. 22:30h)