Egyetlen februári hétvégén 14 ember halt meg idén a Keleti-Alpokban lavina-balesetekben. Az osztrák sajtó most arról cikkezik, hogy vajon mit lehetne tenni a hasonló balesetek megelőzése érdekében.
Nagyon érdekes ezt a diskurzust összehasonlítani azzal, ami a drogfogyasztás kriminalizálásáról szól. És nem a hasonlóságok, hanem a különbségek miatt.
Adott ugye egy nagyon kockázatos rekreációs tevékenység. A téli magashegyi túrázás és túrasízés. Ennek a tevékenységnek a kockázatai nagyban függnek a környezettől, időjárási- és terep-viszonyoktól (setting) és a túrázó felkészültségétől és felszereltségétől (set). A balesetek túlnyomó többsége azért történik, mert ezek valamelyik eleme hiányzik vagy hibádzik.
Például az emberünk nem rendelkezik megfelelő felszereléssel, hágóvassal, jégcsákánnyal stb. Esetleg nem elég tapasztalt ahhoz, hogy nekiinduljon téli viszonyok között, nem ismeri a terepet. És még ha ezek meg is vannak: ha olyan viszonyok között indul neki, amikor 4-es (tehát különösen magas) lavinaveszélyt jelentettek, akkor gyakorlatilag csak az isteni szerencsének köszönheti, ha túléli.
A gond az ilyen balesetekkel nem csak az, hogy az adott túrázó életét teszik kockára, és a mentés jelentős forrásokat emészt fel. De veszélyeztetik a hegyimentők életét is.
Na most felmerült az osztrák sajtóban az, hogy esetleg szigorítani kellene a törvényeken, és be kellene tiltani a túrázást 4-es lavinaveszély idején. És a vita, ami ennek kapcsán kibontakozott, minden, csak nem a szokásos „minek ment oda” és „ticcsák be” színvonal, ami a magyar közösségi média komment-bugyraiban uralkodik.
Peter Paal, az Alpesi Biztonság Osztrák Kuratóriumának (Österreichische Kuratorium für Alpine Sicherheit, ÖKAS) elnöke szerint: „A kockázatmérlegelés és a személyesen elfogadható rizikószint meghatározása a mindennapi életünk része, nemcsak a hegyekben. Egy demokratikus és liberális társadalomban a tiltás a legvégső eszköz a népességet veszélyeztető nagymértékű káresemény elkerülésére, és az alpesi környezetben néhány kivételtől eltekintve nem célravezető. Az átgondolt és fenntartható megoldás az alpesi környezetben mozgó emberek érzékenyítése és felvilágosítása.” (Pintér László/Hóhatár idézi magyarul egy posztjában.)
Az Osztrák Hegyimentő Szolgálat szintén hangsúlyozza, hogy elsősorban a megelőzést tartják a járható útnak. „Szervezetként azonban elhatárolódunk attól, hogy törvényi változásokat követeljünk”- írták közleményükben.
Vesd ezt össze azzal a diskurzussal, amit drogtémában láthatunk. Ahol ugye szintén van egy kockázatvállaló magatartás – azonban ennek a kockázatait teljesen torz, sematikusan általánosító és démonizáló keretben mutatják be. A veszélyt attól függetlenül halálosnak minősítik, hogy az ember milyen szert, hogyan és milyen környezetben (setting) használ, és hogy ő milyen felkészültséggel rendelkezik (set). És ez a beszűkült félelemkeltő, megbélyegző megközelítés, groteszk módon, valójában tovább növeli a kockázatokat!
Hogy az ember este a TV előtt pippant el egy spanglit, vagy esetleg heroint lő be magának a pályaudvar budijában – az tök mindegy az elrettentő drogellenes kommunikátoroknak. Kriminalizálni mindet! Olyan ez, mintha a kijelölt sípályán való síelést teljesen egy lapon kezelnék és büntetnék a biztosítatlan lejtőkön való síeléssel 4-es lavinaveszély idején.
Pedig rengeteg bizonyíték van arra, hogy ha az embereket megfelelően tájékoztatjuk, megfelelő eszközökkel látjuk el, támogató környezetet, szabályozást teremtünk számukra – akkor a kockázatok jelentősen csökkenthetők. A jó válaszok, okos megoldások mindig az érintett közösséggel együtt, és nem a közösség ellenében lelhetők fel.
Mégis, aki rá mer mutatni, hogy nem lehet egy kalap alatt kezelni a rengeteg féle szert, szerhasználót és szerhasználati környezetet – és aki a szemellenzős totális tiltás helyett az edukáció és ártalomcsökkentés szerepére hívja fel a figyelmet, azt rögtön azzal vádolják, hogy „drogliberalizátor”.
Pedig amit ez az oldal is szeretne elérni, az egy felnőtt párbeszéd drogokról. Mint amit például Ausztriában folytatnak a téli túrázás és síelés kapcsán.
Ha fontosnak tartod a felnőtt párbeszédet a drogokkal kapcsolatban, kérlek, támogasd a Drogriportert: https://drogriporter.hu/tamogass/
Fotó: Lawinenwarndienst des Landes Tirol