Az idei drogvilágnapon, június 26-án az ENSZ a következő üzenetet fogalmazta meg:”Az emberek az elsők: állítsuk meg a megbélyegzést és diszkriminációt, erősítsük a megelőzést!”
Ezen a napon az ENSZ számos szervezete és hivatalnoka szólította fel a tagállamokat arra, hogy dekriminalizálják, tehát ne büntessék a drogfogyasztást, és a szemellenzős tiltás helyett helyezzék az emberi jogokra a hangsúlyt.
Amikor arról olvasok a sajtóban, hogy a világnapi rendezvényen az ORFK azzal büszkélkedett, hogy Magyarországon minden egyes nap húsz kábítószerrel kapcsolatos büntetőeljárás indul – akkor úgy érzem, mintha az ENSZ üzenetének nem sikerült volna áttörnie itt az ingerküszöböt.
A világnap előtt a rendőrség háromhetes razzia-sorozatot tartott. Ennek során „317 ügyben történt intézkedés, ezekben 461 személyt hallgatott ki gyanúsítottként a rendőrség, közülük 125-öt őrizetbe vettek, ebből 111 esetben letartóztatást, öt esetben bűnügyi felügyeletet rendelt el a bíróság.”
Dübörög a drogellenes háború. Még mindig ettől reméljük, hogy majd drogmentessé teszi Magyarországot (nem teszi).
A drogfogyasztás üldözendő bűncselekmény – az egész drogkérdés rendészeti kérdésként van kezelve. Fiatalok ezreit kriminalizálja az állam minden évben. Vajon ilyen körülmények között egyáltalán lehet beszélni a megbélyegzés és a diszkrimináció megállításáról?
És vajon hogyan lehet értelmesen beszélni egyáltalán prevencióról egy olyan országban, ahol „gyermekvédelmi” törvény tiltja a civil szervezeteknek, hogy iskolai drogprevenciót folytassanak? Ahol éppen azok a rendőrök végzik a „drogprevenció” nagy részét, akiknek egyébként hivatalból üldözniük kell a drogfogyasztókat?
Sajnos nagyon kevés szó esik arról is, hogy nem represszióval lehet eredményt elérni a drogártalmak visszaszorításában – hanem azzal, ha az állam befektet végre az emberekbe. Mert, ahogy az ENSZ is hangsúlyozza, az emberek az elsők. Az emberek, akik akkor is értékes, jogokkal és méltósággal rendelkező lények, ha éppen illegális szereket használnak. És még ha függővé is válnak, akkor is támogatást és nem büntetést érdemelnének – ezt azonban nagyon ritkán és nehezen kapják meg idehaza.
Ezért aztán az ENSZ üzenete mellett a civil szervezetek által indított drognapi kampány üzenetét szeretném kihangosítani: Segítsd. Ne büntesd – Support. Don’t Punish