• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

10 ártalomcsökkentő tipp ketamin-fogyasztóknak

május 27, 2014 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

Magyarországon közkeletű vélekedés, hogy aki drogot fogyaszt, az dögöljön meg (persze érdekes módon ezt az alkoholra nem vonatkoztatják). Mi nem osztjuk ezt a vélekedést. Fontos azoknak is tanácsokat adni, akik már eldöntötték, hogy valamilyen tudatmódosító szert használnak, de szeretnék csökkenteni a fogyasztás ártalmait. Az ártalomcsökkentés az európai és nemzeti drogstratégiának is szerves része. Az alábbiakban ártalomcsökkentő tippeket adunk a ketamin (utcai nevén: “icapor”) nevű drog fogyasztói számára.  

Mi a ketamin?

A ketamin nevű disszociatív drogot 1962-ben szintetizálta először Calvin Stevens. Hamarosan helyi érzéstelenítő gyógyszerként is törzskönyvezték, és a vietnámi háborúban a csatatéren megsebesült katonákon tesztelték. A morfiummal szemben ugyanis ezt a drogot kevésbé lehet túladagolni, mivel a fogyasztói és a halálos dózis közötti különbség igen nagy. A gyógyszernek ez a használata azonban nem vált be, mivel a harctéri körülmények között a ketamin alkalmazása a pszichológiai trauma kockázatának növekedéséhez vezetett. Paradox módon ugyanakkor ígéretes gyógyszerként tartották számon a poszt-traumatikus stressz szindróma kezelésében a harctérről már hazatértek körében. Helyi érzéstelenítő szerként az állatorvosok is gyakran alkalmazzák. A ketamin rekreációs célú fogyasztása nagyon dózis-függő: alacsony dózisban (kb. 25 mg) partidrogként is használják a szórakozóhelyeken, míg magas dózisban (kb. 200 mg) igen intenzív pszichedelikus élményt nyújt. Mint minden drog esetében, itt is igen fontos a megfelelő belső állapot (set), a külső környezet (setting) és a dózis összehangolása – a legtöbb balesetet ennek hiánya okozza. Például ha valaki nagy dózisú ketamin fogyasztása után az utcára megy, az igen balesetveszélyes lehet. 2007-ben dokumentálták először a ketamin húgyhólyag-károsító hatásait, erre akkor kerülhet sor, ha valaki hosszú időn keresztül rendszeresen nagy dózisban fogyasztja a drogot. 

OLVASD EL ITT A DAATH KETAMINRÓL SZÓLÓ ISMERTETŐJÉT!

Matt Southwell brit ártalomcsökkentő szakember 10 pontban foglalta össze tanácsait azoknak a partilátogató fiataloknak, akik már elhatározták, hogy ketamint fogyasztanak:

1) Orrba szippantók: érdemes beszerezni egy kis mozsarat, és megőrölni a ketamint fogyasztás előtt. A melegítés nem javasolt, mivel bakteriális fertőzéseknek adhat táptalajt!

2) Az injektáló használók a kristályokat közvetlenül vízben oldják fel kanálban.

3) A ketamin fogyasztói dózisa kb. a kokain fogyasztói dózisának a negyede. Használj mérleget a dózis kiméréséhez!

4) Túl nagy dózis + túl rendszeres használat = magas tolerancia + magas ár + egyre gyöngülő hatásfok + függőség kialakulása.

5) Ha túl magas dózist használsz, nem tartasz elegendő szünetet a fogyasztási epizódok között és nem iszol elegendő vizet, az tönkreteheti a húgyhólyagodat és komoly vizelési problémákhoz vezet!

            Ártalomcsökkentő felszerelés ketamin-fogyasztók számára

6) A ketamin hatása megzavarhatja a rövid távú memóriát, ez pedig csökkenti az esélyt a dózisok közötti szünet betartására – érdemes (stopper)órát használni. 

7) Ha véreset vizelsz, vizelési fájdalmait vannak, azonnal fordulj orvoshoz!

8) Aki krónikus húgyhólyag-károsodást szenvedett, annak azonnal abba kell hagynia a ketamin-fogyasztást és sürgősen életmódot kell változtatnia, ha életben akar maradni.

9) Ha valaki ketamin hatása alatt elveszíti az öntudatát, gondoskodni kell arról, hogy a légutai ne záródjanak el, és biztonságos helyen feküdjön.

10) A ketamin hatása alatt a mozgáskoordináció összezavarodhat, ezért olyan fogyasztási helyszínt kell választani, ahol nem történhet emiatt baleset. 

Forrás: Mat Southwell, Gold Standard Team
https://www.facebook.com/notes/mat-southwell/gold-standard-team-top-ten-ketamine-harm-reduction-tweet-tips/10151091621994352  

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter