• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

2006. január 26. Magyar Nemzet Fű felett, fű alatt – elterelés helyett ráterelés? (A Drogriporter levele)

Szerző: Péter Sárosi | február 21, 2006

Tweet

Tisztelt Kormos Valéria,

 

A „Fű felett, fű alatt – elterelés helyett ráterelés?” (2006. január 26. Magyar Nemzet 8. oldal) című cikkével kapcsolatban néhány félreértést szeretnénk tisztázni.

A TASZ beadványára és kérésére (nem feljelentésére) az ombudsman és az Országos Mentőszolgálat főigazgatója is kijelentették, hogy az Országos Mentőszolgálat a segítségért hozzáforduló, rosszullétük miatt gyógykezelésre szoruló drogfogyasztókról nem tehet bejelentést a rendőrségnek. Csak abban az esetben van joguk rendőrt hívni (de ebben az esetben a cikk állításával ellentétben jogukban áll), ha alapos okból feltehető, hogy a helyszínre érkező mentősök testi épsége vagy élete veszélybe kerül. A kábítószerfogyasztás miatti rosszullét ténye önmagában nem igazolja ezt a félelmet.

A rendőr mentők általi értesítése nem csak jogszerűtlen, de azt kockáztatja, hogy legközelebb a retorzióktól való félelem miatt nem hívnak mentőt, vagy magára hagyják azt, aki rosszul lett, és ez az életébe kerülhet.

A rendőrség nem szociális segítő intézmény, a nehéz helyzetbe került emberek sorsának javulását hiába várjuk a büntetőeljárástól. A drogfogyasztók azon csekély kisebbségének, aki hajléktalanságra kényszerült, szociális egészségügyi és pszichés problémákkal küszködik, a rendőrségi eljárás csak még egy lökést jelent a perem felé, még egy akadályát annak, hogy vissza tudjon illeszkedni a társadalomba. Ha az injektáló drogfogyasztók esetében megakadályozzák, hogy steril felszereléshez jussanak (és ez történik ma), még akár halálos fertőzéseket is összeszednek. Ha a függőségüket fedezendő piti lopásuk miatt bebörtönzik őket (és ez történik ma), az esélyét is elveszik annak, hogy szabadulva munkát találhassanak. Ezeknek az embereknek a sorsán lehet segíteni, elfogadó, előítéletmentes és önkéntességen alapuló szociális szolgáltatásokkal, de nem kirekesztéssel, stigmatizációval és büntetéssel. Legkevésbé pedig moralizálással.

Nem segíti, és nem is rettenti el a büntetőjogi fenyegetettség a „drogfogyasztók” azon többségét sem, akik rövidebb hosszabb ideig, megválasztott alkalmakkor, időben és helyen fogyasztanak „kábítószert”, többnyire marihuánát, de emellett ugyanúgy ellátják mindennapi feladataikat, mint azok, akik illegális szert nem fogyasztanak.

Nem rettent el a fogyasztástól a különböző szerek veszélyeinek eltúlzása sem, legyen szó akár a marihuána állítólagos, de hiteles vizsgálatokkal soha nem bizonyított „idegrendszeri kárairól”, vagy arról, hogy a marihuána fogyasztása vezetne később heroinhasználathoz. Az ehhez hasonló félelemkeltő üzenetek gyökeresen eltérnek a személyes tapasztalatoktól, hiteltelenségük viszont a valódi veszélyekről szóló figyelmeztetések befogadását lehetetleníti el.

Azt az állítást, hogy a fogyasztók büntetőjogi üldözése megszüntetné a droghasználatot, még soha, sehol nem sikerült bebizonyítani. A cikkben idézett életprevalencia adatok alakulása is erre utal, úgy hogy közben nem vádolhatjuk a rendőrséget tétlenséggel: 2004-ben 6670 büntetőeljárást zártak le, melynek 91,7%-a fogyasztók ellen indult (1).

A Kendermag Egyesület és a szakértők túlnyomó része is éppen azt próbálja több-kevesebb sikerrel megértetni, hogy ez a rendszer kontraproduktív: a drogmentes országot elérni képtelen, miközben fölösleges költségeket és károkat termel, veszélyeztetve azok életét és egészségét, akiknek valóban kábítószerrel kapcsolatos problémáik vannak.

 

Ez a levél a TASZ Médiamonitor programjának részeként született. További információrét keresse fel a www.drogriporter.hu weboldalt.

 

(1) Drog Fókuszpont (2005) 2005-ös ÉVES JELENTÉS az EMCDDA számára „MAGYARORSZÁG” Új fejlemények, trendek és részletes információk a kiemelt témákról, Drog Fókuszpont 2005 Budapest 76. oldal

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter