Látják, hogy a jelenlegi megközelítés nem működik, de a reformoktól visszariadnak
A brit Drogpolitikai Bizottság (UKDPC) a ComRes közvéleménykutató cég segítsgével felmérte a parlamenti képviselők attitűdjeit a drogpolitikához: a képviselők 77%-a szerint a tilalmi drogpolitika nem működik, tehát nem képes csökkenteni a drogok keresletét és kínálatát. A 150 képviselőnek csupán 18%-a gondolta úgy, hogy a jelenlegi drogpolitikák működnek. A képviselők háromnegyede szerint nagyobb hangsúlyt kellene kapnia a tudományos kutatásoknak (meglepő eredmény azok után, hogy a kormány számos szakértőt menesztett, amiért kutatásaik politikailag kényelmetlen eredményeit hangoztatták). A képviselőknek csupán 31%-a gondolja úgy, hogy a drogok személyes használat céljából történő birtoklását dekriminalizálni kellene.
“Azt eddig is tudtuk, hogy a közvélemény szerint a drogpolitikánk nem működik,” jelentette ki Roger Howard, a kutatás megrendelője. “A képviselők közül sokan ma már szintén így gondolják. A brit drogpolitika jó eredményeket ért el például a HIV fertőzések alacsonyan tartásában vagy abban, hogy sok embert juttatott be az ellátórendszerbe. Azonban sokak számára nyilvánvaló, hogy új megközelítésre van szükség.”
Amikor 2002-ben David Cameron még ellenzéki képviselőként részt vett a parlament drogbizottságának munkájában, ő is kritikus álláspontot foglalt el a büntetőjogi szigoron alapuló drogpolitikával szemben, és támogatta a bizottság jelentését, amely szerint a fogyasztók dekriminalizálására van szükség. Kormányra kerülve azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Sárosi Péter