• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A buli színe – Index

Szerző: Kardos Tamás | április 19, 2013

Tweet

Ma 70 éve, hogy Albert Hofmann svájci vegyész először tesztelte önmagán az LSD-t. A dátum „Bicikli Nap” néven vonult a pszichedelikus történelembe

Terjedelmes cikkben emlékezett meg az Index 1943. április 19-éről, amikor Albert Hofmann korábbi gyanúját igazolva, egy küszöbdózisnak szánt, 250 mikrogrammos dózis LSD-t vett magához. A többi már történelem – ahogy szokták mondani. Többek között erről számol be részletesen Hegyeshalmi Richárd az Index hasábjain.
 

 

 

Az LSD-vel végzett kísérletekkel kapcsolatban találhatunk néhány félreérthető megállapítást. Az LSD guruként elhíresült Timothy Learyről azt olvashatjuk, hogy „még a csapvízbe is LSD-t szánt, és a legkevésbé veszélyes kikapcsolódásnak tartotta a szert”. Bár a Harvard pszichológusa valóban széles körben hirdette az LSD jótékony hatásait, egyik fő alapelve az volt, hogy “sose módosítsd felebarátod tudatát a beleegyezése nélkül”! A személy tudatán kívüli betrippeltetés a CIA módszereire volt jellemző az 1950-es és ’60-as években. A csapvízbe szánt LSD legendája valószínűleg abból ered, hogy Leary az Eksztázis Politikája című művében eljátszott az LSD-vel szennyezett víz gondolatával. A „Mit tegyünk, ha egy vietkong LSD-t tesz a vízellátásunkba?” fejezetben, a probléma megoldásaként azt javasolja, hogy ha időnk engedi, élvezzük ki a hatást, ha pedig nem, akkor egy nyugtatóval állítsuk le a folyamatot.

Az LSD adagolásával kapcsolatban a szerző a következő megállapítást teszi: „Azt már Hofmann LSD-tripje is bebizonyította, hogy az LSD nagyon erős drog, a halálos adagja – körülbelül 1 gramm – szabad szemmel szinte láthatatlan”.

A halálos adag megállapítása esetében a láthatóságnál mérvadóbb, hogy mekkora a különbség a rekreációs és az életveszélyes dózis között. Az LSD esetében az elterjedten alkalmazott mennyiség 80-150 ug között mozog, míg a becsült halálos dózis 10000-12000 ug, azaz az átlagos dózis körülbelül 100-szorosa. Nem véletlen, hogy a történelem nem nagyon ismer LSD túladagolásos haláleseteket. Ezzel szemben például a kikapcsolódás során leggyakrabban fogyasztott alkohol esetében az életveszélyes dózis a közepes mértékű ittasság eléréséhez szükséges mennyiség körülbelül tízszerese. Így az LSD-t erős helyett inkább potens drognak szokás nevezni, hiszen bár tized milligrammos mennyiségben is hatékony, az óvatlan túladagolás mégis az alkohol esetében az esélyesebb.

Továbbmenve, toxikológus helyett talán szerencsésebb lett volna a pszichedelikus kultúra egy képviselőjét megszólítani, hogy az állandóan hangoztatott toxikus hatások helyett az olvasó kivételesen az LSD-vel kapcsolatos jelenleg folyó kutatásokról vagy az általa kiváltott transzcendens élmények természetéről is tájékozódhasson. Örvendetes azonban, hogy a történelmi és a toxikológiai adalékok mellett az LSD művészetre gyakorolt hatásáról nyerhetünk némi betekintést.
Mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy a Bicikli Nap alkalmából egy egész enátfogó írással gazdagodtunk.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.04.19.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter