• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A férfiasság és a vörös magassarkú

Szerző: Péter Sárosi | szeptember 11, 2020

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

Az emberek előszeretettel hivatkoznak Istenre és a természetre, hogy a saját szokásaikat igazolják – pedig egyiknek sincs köze hozzájuk.

Amikor valaki arra hivatkozik, hogy a mai világban mennyire „elferdült” az emberek ízlése, és eltávolodott a „természetestől,” akkor mindig XIV. Lajos, a Napkirály jut eszembe, az európai történelem egyik leghíresebb uralkodója (lásd fent). A 17. században így nézett ki a férfias megjelenés: hosszú paróka, színes harisnya, vörös (!) magassarkú cipő. A vörös magassarok a férfias dominancia jelképe volt: azt jelképezte, hogy viselője elég hatalmas ahhoz, hogy az ellenfeleit eltapossa (vajon kinek jutna ma ez eszébe a vörös magassarkúról?). 1670-ben a király egy rendeletben tiltotta meg, hogy nem nemes származásúak magassarkút viseljenek.

Emlékeztet ez a kép arra, hogy egy csomó társadalmi szerep, amit öröktől valónak, isteni elrendelés vagy a nagybetűs Természet által rögzítettnek fogunk fel, míg az attól eltérőt deviánsnak, természetellenesnek tartjuk – valójában nem más, mint múló társadalmi konvenció. Igaz ez a nemhez vagy korhoz kötött szerepekre, egyes csoportok alá-fölérendeltségére éppúgy, mint bizonyos hétköznapi szokásokra, például arra, hogy melyik drog fogyasztása elfogadott és melyiké nem.

A 17. században például a kávé, amit manapság a mindennapok természetes részének érzünk, és üdítőitalként fogyasztunk, még egy veszélyes új drognak számított. Francia orvosok még 1670 körül is méregként tartották számon és elítélték a fogyasztását. A kávéivást és a kávéházakat éppúgy a lázadással, a devianciával, a társadalmi rend megkérdőjelezésével rokonították, mint ahogy manapság Bayer Zsolt az LSD-t vagy Bencsik András a füvet. II. Károly brit uralkodó 1676-ban betiltotta a kávéházakat. A tiltás persze már akkor is annyit ért, mint manapság: a kávivás végül az európai kultúra szerves részévé vált.

Egy valami nem változott azóta: most is a kiváltságosak és hatalmasok döntik el, hogy mi számít „természetesnek”, és mi számít „deviánsnak.” De míg a középkorban az emberek egy csomó berögzült szokásukat isteni elrendelésre vezették vissza, az attól eltérőeket pogánynak vagy eretneknek nyilvánították, addig manapság előszeretettel patologizálunk vagy kriminalizálunk nekünk nem tetsző viselkedéseket és embereket, „betegnek” és/vagy „bűnözőnek” minősítve őket. És közben nem vesszük észre, hogy gyakran éppen ez a megbélyegzés az, ami önbeteljesítővé válik: hiszen a kirekesztés gyakran valóban megbetegít. Vagy legalábbis a társadalom margójára szorít, ahol az ember kiszolgáltatottabb betegségnek és nyomornak.

Sárosi Péter

Kategória: Blog, Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter