• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A freudi elszavazás

Szerző: Péter Sárosi | október 8, 2013

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

A tudomány eddig is jól ismerte a freudi elszólás jelenségét, amikor rejtett gondolataink utat törnek maguknak, és leleplezik tudatalatti titkainkat. Simicskó István ifjúságért felelős államtitkár tegnap bevezette a történelembe a freudi elszavazás fogalmát is, amikor nemmel szavazott a drogellenes stratégiára, amit ő mutatott be a nyilvánosságnak a kábítószer-ellenes világnapon. Puszta véletlen hibáról lenne szó? Vagy a derék kormányhivatalnok legbelül maga is érzi, hogy hatalmas tódítás 2020-ra kábítószer-mentes Magyarországot vizionálni?

Az Országgyűlés persze végül elfogadta a drogellenes stratégiát, Simicskó szavazata sajnos nem tudta megállítani a kétharmados gőzhengert. Sajnálatos, mivel ez a drogellenes stratégia a 2009-ben elfogadott drogstratégiával szemben nem a szakma egyetértésével készült és szemlélete visszatérést jelent a 2000, sőt, gyakran az 1989 előtti időkhöz. A 2009-es drogstratégia a drogjelenséget a maga komplexitásában kezelte, és nem önmagában tartotta problémának, hanem annak viszonylatában, hogy mekkora ártalmat okoz a társadalomnak. Rámutatott a problémás szerhasználat mögött húzódó sokrétű szociális okokra, a társadalmi egyenlőtlenségre, a kirekesztésre, és a megoldást azokban a pragmatikus, együtt érző beavatkozásokban látta, amelyek a problémás szerhasználó társadalomba való integrációját segítik elő. A mostani drogstratégia sematikus, fekete-fehér szemüvegen keresztül látja a drogjelenséget, önmagában minden illegális szer fogyasztását problémának minősíti. A drogfogyasztás mögött a társadalom értékvesztését véli felfedezni, a megoldást pedig abban látja, hogy erősíteni kell a drogfogyasztás elutasítását, megbélyegzését, büntetését, hogy elérjük a drogmentes társadalmat. A befogadás helyett a kirekesztés, a segítés helyett a büntetés került a fókuszba.

Játsszunk el a gondolattal, hogy a kormány által meghirdetett drogellenes háború esetleg megnyerhető lenne! Több százezer fiatal megfigyeléséhez és megfegyelmezéséhez, több tízezer problémás droghasználó felépülést célzó kezelésbe vételéhez? A háborúhoz Montecuccoli szerint három dolog kell: pénz, pénz és pénz. Ha a drogellenes stratégia végrehajtásához a kormány nem biztosítja a megfelelő forrásokat (azaz jóval több pénzt, mint amit jelenleg), akkor az egész stratégia süket duma marad. Márpedig a jövő évi költségvetési terveket áttekintve nem nagyon látjuk jelét annak, hogy a kormány új pénzügyi forrásokat rendelt volna a stratégia megvalósításához: összesen mindössze 355 millió forintot, 45 millióval többet, mint idén. 

Ebben az a szomorú, hogy amikor 2010-ben a kormány elfogadhatatlannak minősítette a 2009-es drogstratégiát, akkor többek között arra hivatkozott, hogy az nem fordított elég figyelmet a prevencióra. 2005-ben viszont még kb. 180 millió forintnyi pályázatot írtak ki iskolai prevencióra, idén meg 65 milliót. Az iskolapszichológusok, iskolai szociális munkások, az iskolába járó prevenciós programok száma egyre fogy. A drogstratégia másik lényegi újításának a kormány “a felépülés központú szemléletet” tartja. A felépülést célzó programok befogadó kapacitása azonban jelenleg túl kicsi ahhoz, hogy felszívjon 20-30 ezer embert. Detoxba, rehabra, félutas házba többnyire egyébként sem sétálnak be tömegével a leszokni akaró függők, ahhoz elengedhetetlenek lennének az ún. alacsonyküszöbű programok, a tűcserék, drop-in központok, utcai megkereső munkások, sorstárs segítők. A drogstratégia előírja ugyan ezen programok támogatását, de azok anyagi helyzete egyre rosszabb, a tűcserék forgalma mintegy harmadával csökkent 2011 és 2012 között. Örülhetnek, ha nem akarják bezárni őket, mint ahogy a Kék Pont Alapítvány tűcseréjével teszik. 

Marad tehát a büntető-igazságszolgáltatás rendszere, amire most a drogmentes Magyarország megteremtésének terhét hárítják. Az egyébként szintén nem fényes anyagi helyzetben lévő rendőrség, amelynek kábítószer-ellenes nyomozótestületét szintén megnyirbálták, pedig a nagybani terjesztők ellen még ők tudták volna elérni a legnagyobb sikert. A túlzsúfolt, egészségtelen büntetés-végrehajtási rendszer, amelynek falai közé bejutnak a kábítószerek. Az egyébként is agyonterhelt bíróságok, amelyek 2011 óta sajnos együtt tárgyalják a fiatalkorúak és felnőttek ügyeit, így a fiatalkorúak esetében a büntetés nevelő jellege egyre kevésbé érvényesül. Pedig a kábítószeres eljárásokban a fiatalkorú elkövetők aránya egyre nő. 

 Ha mindezt végiggondoljuk, akkor egyáltalán nem meglepő, hogy Simicskó államtitkár “elvétette” a szavazást.

Sárosi Péter 

Kategória: Blog, Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter