Egy több mint ötezer fiatalon végzett kutatás eredményei szerint a mértékletes marihuána-szívás nem károsítja a légzésfunkciókat
A szakemberek hosszú évtizedekig azt gondolták, hogy a marihuána-szívás legalább annyira ártalmas a tüdőre, mint a dohányzás, sőt, egyes “tájékoztató” pamfletek egyenesen arról írtak, hogy a fűszívás sokkal súlyosabban károsítja a légzőszerveket, mint a dohány. Ezek a vélekedések ma már megdőltek. Egy több mint 5000 amerikai fiatal légzését 20 éven keresztül felmérő vizsgálat (CARDIA) eredményei szerint a marihuána-fogyasztás a dohányzással szemben nem okozott jelentős károsodást a légzőfunkciókban. Az alkalmi, mértékletes fűszívók esetében még kedvező eltérést is találtak a semmit sem szívó kortársakkal szemben – a tüdőfunkcióik valamivel jobbak voltak.
A kutatók a Journal of the American Medical Association szaklapban publikált cikkben ezt azzal magyarázzák, hogy a marihuána szívása során a fiatalok olyan belégzési technikákat fejlesztenek ki, amelyek gyakorlatilag növelik a vitálkapacitást (maximális belégzés után kilélegzett levegő mennyiségét). A kutatás eredményeinek a marihuána gyógyászati alkalmazása szempontjából is jelentősége van, hiszen sok államban a fűszívást többek között a tüdőre gyakorolt káros hatások miatt utasítja el az orvostársadalom egy része. Hozzá kell tenni, hogy az USA-ban a fogyasztók többsége nem dohánnyal keverve szív marihuánát, mint Európában – nálunk a legtöbb fűszívó dohányos is.
Sárosi Péter