• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A globalizáció hatása a drogárakra

Szerző: Kardos Tamás | augusztus 19, 2007

Tweet

A kokain és a heroin fogyasztói árai az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkentek – európai kutatók szerint a globalizáció a ludas.

A kokain és a heroin fogyasztói árai az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkentek – európai kutatók szerint a globalizáció a ludas.
 

 

1990 óta a kokain és a heroin fogyasztói árai drámaian (50-80%-al) zuhantak: míg 1990-ben az EU-ban majdnem 200 dollárt kellett fizetni egyetlen gramm kokainért, manapság kevesebb, mint 100 dollárt. Az USA-ban 1990-ben majdnem 300 dollárt kértek el egy gramm kokainért, jelenleg pedig alig több mint 100 dollárba kerül ugyanez. A heroin fogyasztói ára az USA-ban 1990 körül 400 és 450 dollár között mozgott grammonként, napjainkban pedig 100 és 150 dollárt kérnek érte az utcán. Az EU-ban a heroin fogyasztói ára 250 dollárról 100 dollár alá esett. Hogyan lehetséges ez? Erre a kérdésre próbált választ keresni egy portugál és egy holland közgazdász, akik „Globalizáció és az illegális drogok árzuhanása” c. tanulmányukban tették közzé következtetéseiket.

 

 

 

A kokain és a heroin fogyasztói árainak alakulása 1990 és 2005 között

 

Mind a kokain, mind a heroin előállítása viszonylag olcsó folyamat: az előbbit a koka-cserje leveléből, az utóbbit a mák gubójából vonják ki. Becslések szerint az előállítási költségek a kokain esetében a fogyasztói árnak mindössze 1%-át (!) teszik ki. Az előállítási ár és a fogyasztói ár közötti ún. intermediációs rés tehát a kokain esetében akár 99%-os is lehet! Ennek egyértelműen az illegalitás az oka: a drogkereskedők kockázati prémiumot számolnak fel maguknak. Az intermediációs folyamat (tehát a szállítás, tárolás és forgalmazás) költségeinek csökkenése a kockázati prémium csökkenéséhez vezet, hiszen a drogkereskedők is versenyben állnak egymással. A kutatók szerint ez az oka annak, hogy a kokain és a heroin fogyasztói árai csökkentek: a globalizáció folytán a drogkereskedők egyre hatékonyabb logisztikai rendszereket, információs technológiákat vetnek be, amelyek lenyomják az árrést. A globális munkaerőpiac változásai szintén az árcsökkentést segítették elő: az olcsó munkaerő globális migrációja a fejlődő világból a fejlett világ felé gyakorlatilag kifogyhatatlan utánpótlást teremtett a mindenre elszánt futárokból és csempészekből. Ezt jelzi az is, hogy a droglefoglalási adatok mindeközben ugrásszerűen növekedtek világszerte, ez mégsem volt képes megállítani vagy lassítani a drogok beáramlását a fejlett világba.

 

 

Az ópium és kokain lefoglalási adatainak alakulása a világon

 

A drogok árának csökkenése nem egyedülálló jelenség: a globalizáció általános csökkenéshez vezetett más termékek áraiban is. Az IMF 2005-ben úgy becsülte, hogy a globalizáció évente 1%-al csökkentette az inflációt a világon, a fogyasztói árak 15 év alatt mintegy 20%-ot csökkentek. A legális piac világában a csökkenés persze jóval csekélyebb volt, mint az illegális drogpiacon. A közgazdászok szerint a kormányok által folytatott kínálatcsökkentő politikai eszközök gyakorlatilag hatástalanok maradtak, mivel fő céljukat – hogy az illegális drogokat kevésbé hozzáférhetővé és drágábbá tegyék – nem voltak képesek beteljesíteni. Sőt, a kínálatcsökkentő politika paradox módon éppen ellenkező hatást ér el: egyre kockázatosabbá teszi a drogbizniszt, ezáltal az egyre vonzóbbá válik az alvilági üzletemberek számára.

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter