• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A Kábítószerügyi Tanács ülése – civil szemszögből

Szerző: Péter Sárosi | szeptember 30, 2013

Tweet

A Kábítószerügyi Tanács ülésén éles viták zajlottak civil és kormányzati szereplők között a hazai drogpolitika alakulásáról

Hétfőn ülésezett a Kábítószerügyi Tanács – az a fórum, amelyet a kormány azért hozott létre, hogy a civil társadalom tanácsokat adhasson a drogpolitika kérdéseiben. Mint ismeretes, 2007 és 2013 között a szakmai szervezetek által titkos szavazás útján delegált négy civil képviselő vehetett részt a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságban (KKB), ahol a minisztériumok és a kormányzati intézmények képviselőivel közösen ülésezhettek és hozhattak döntést. 2013-ban azonban a civil képviselőket kitették a KKB-ból, és létrehozták számukra a Kábítószerügyi Tanácsot, amelynek viszont kizárólag civil tagjai vannak.

Az ülésen Téglásy Kristóf főosztályvezető tájékoztatott a pályázati forrásokról. A területen dolgozó szervezetek számára október elejéig nem írták ki az idei pályázatokat, és még mindig nem tudni, hogy mikor kerülnek kiírásra. A főosztályvezető szerint a források rendelkezésre állnak, a kiírás késlekedése mögött adminisztrációs okok állnak. A civilek a késlekedés mellett nehezményezték azt is, hogy a pénzügyi források jelentősen szűkültek az elmúlt években: idén 185 millió forintot ír majd ki a minisztérium, ebből 65 milliót prevencióra, 100 milliót kezelésre és 20 milliót a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok működésére. 2005-ben még csak az iskolai egészségfejlesztési és drogprevenciós programok támogatására írt ki az oktatási és szociális tárca nagyjából ugyanannyit (180 millió forintot), mint amennyit jelenleg az egész területre szántak.

A Bűnügyi Szakértői- és Kutatóintézet (BSZKI) kábítószer-piacról készített beszámolójából megtudhattuk, hogy a drogpiac átrendeződése, a dizájner drogok előretörése tovább folytatódik. Idén először a bevizsgált új pszichoaktív anyagminták számaránya meghaladta a klasszikus illegális szerekét, folyamatosan jelennek meg új, eddig ismeretlen szerek. Ez komoly kihívás elé állítja az egész ellátórendszert. Arra a civil felvetésre, hogy miért nem lehetséges az új szerek anonim bevizsgálása, Kiss Norbert helyettes államtitkár felvetette, hogy készítsenek a civilek erről írásos beadványt (ezen természetesen nem fog múlni). Jó hír, hogy októbertől újraindul a BSZKI idén pénzhiány miatt megszűnt, a drogpiac trendjeiről hírt adó negyedéves hírlevele.

Megvitatta a KT az iskolai egészségfejlesztő programok szakmai ajánlása körül kialakult helyzetet is. Idéntől az iskolákban csak olyan drogprevenciós program működhet, amely bírja az Országos Egészségfejlesztési Intézet ajánlását, az ajánlásért pályázatot kellett benyújtania a szervezeteknek. Koós Tamás, az OEFI munkatársa elmondta, hogy összesen 75 kérelem érkezett hozzájuk, ebből 63 civil javaslat. 43 kérelmet azonban ugyanaz a szervezet nyújtott be, valószínűleg technikai hiba miatt, tehát összesen 21 civil programról van szó. Ezek közül azonban csupán 2 civil szervezet programja nyert ajánlást, számos nagy múltú szervezet pályázatát azonban elutasították. Koós Tamás szerint azért, mert komoly hiányosságokat mutattak a pályázataik, egyes esetekben például adatvédelmi aggályokat említett (a videó készítését magába foglaló pályázó nem rendelkezett az adatkezelés szabályairól). Szerinte amennyiben a szervezetek jobban tanulmányozták volna az iskolai prevenciós programok fejlesztéséről szóló, február óta elérhető kiadványt, akkor a pályázatok befogadásra kerülhettek volna. Civil részről elhangzott kritikaként, hogy az egész rendszer átgondolatlan, a folyamat elkapkodott és megkésett volt, ezért kerülhetett arra sor, hogy a szeptemberi iskolakezdésre derült ki, hogy egy tucat nagy szakmai múlttal rendelkező szervezet programja nem dolgozhat az iskolákban. A helyettes államtitkár azt kérte ezektől a szervezetektől, hogy forduljanak hozzá személyesen az ezzel kapcsolatos problémáikkal.

Ismertettem az ülésen az Európai Bizottság drogpolitikai szakértői csoportjának (Civil Society Forum on Drugs) javaslatait a politikai döntéshozók számára. Ezek között szerepelt például a civil szervezetek bevonása a kormányzati döntéshozó fórumok munkájába (mint amilyen nálunk a KKB), a fókusz áthelyezésre a kínálatcsökkentésről a keresletcsökkentésre, a büntetőeljárás alternatíváinak előtérbe helyezése a fogyasztók esetén, a büntetés-végrehajtási intézményekben az ellátás teljes spektrumának elérhetővé tétele, az ártalomcsökkentő program lefedettségének javítása és az EQUS-projekt által a keresletcsökkentő beavatkozások számára előírt minimumfeltételek érvényesítése.

A Nemzeti Drog Fókuszpont ismertette a fertőzések kockázatának alakulását a drogfogyasztók körében. Drámai tényeket hallhattunk: a tűcsere-programok forgalma egy év alatt több mint 30 százalékkal csökkent. A nemzetközi ajánlások szerint az egy főre jutó steril fecskendők számának 100 fölött kell lennie ahhoz, hogy hatékony tűcseréről beszélhessünk – a magyarországi arány azonban alig több mint 70. Mindez egy olyan időszakban, amikor az injektálások száma folyamatosan nő a dizájner drogok előretörése miatt, ez pedig növeli a fertőzésveszélyt. Civil oldalról azt kértük a helyettes államtitkár úrtól, hogy ne csak eseti támogatásokat kapjanak a tűcsere programok, hanem olyan normatív forrásokat, amelyek kiszámítható és stabil működést tesznek lehetővé. Arra a kérdésre, hogy várható-e az OEK idén teljesen leállított fertőző betegségeket monitorozó programjának további működtetése, az államtitkár azt felelte, hogy jelenleg is tájékoztatást vár az ügyben. Ezen kívül megkért, hogy mellőzzem a drámai utalásokat arra, hogy a görögországi és romániai helyzet felé haladunk (ezekben az országokban a tűcsere támogatásának elapadása miatt HIV járvány alakult ki), szerinte ez nem segíti elő a probléma kezelését.

Kérésemre külön is megtárgyalta a Tanács a Józsefvárosban kialakult helyzetet is, ahol az önkormányzat képviselőtestülete felmondta a Kék Pont Alapítvánnyal kötött egyűttmöködési szerződést, így veszélybe került az ország legnagyobb kliensszámú tűcsere programja. Civil oldalról felkértük a kábítószerügyi koordinációt, hogy tegyen lépéseket a program megszűnése ellen. A helyettes államtitkár elmondta, hogy egyeztetéseket kezdeményezett az érintett felekkel, ugyanakkor ezt egy helyi jogi vitának tartja egy szervezet és egy önkormányzat között, amelybe a koordináció nem tud belefolyni. Civil képviselők véleménye szerint azonban ezt az ügyet nem lehet helyi problémává minősíteni, hiszen az ország legnagyobb tűcseréjéről van szó, és a tűcsere programok biztosítása a drogkoordinációnak a nemzeti drogstratégia által előírt feladata.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter