• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A kapudrog elmélet

Szerző: admin | április 10, 2005

Tweet

A „kapudrog elmélet” szerint a kannabisz használata „keményebb drogok”, mint a heroin vagy kokain használatához vezet. Gyakran ezzel az elmélettel indokolják azt a kívánalmat, hogy a kannabisz illegális drog maradjon annak ellenére, hogy számos legális szernél bizonyítottan veszélytelenebb.

 

Igaz hogy a marihuána fogyasztása tipikusan előbb történik mint a többi illegális szeré. Ugyanakkor nem a marihuána fogyasztás az oka a későbbi „keményebb” illegális szerek használatának, de még nem is a legjobb előrejelzője.

 

Sokkal többen vannak akik kipróbálták már, vagy használják a marihuánát életükben, mint akik heroin vagy kokain függővé váltak:

 

A világon sokkal többen használnak marihuánát, mint ahányan más szerekhez nyúlnak.

Az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Irodájának (UNODC) 2004-es jelentése szerint a világon a felmérést megelőző évben legalább egyszer 185 millió ember fogyasztott kábítószert, mely a globális népesség 3 százaléka (a 15 és 64 év közötti korosztálynak 4,7%-a). A legelterjedtebb szer a kannabisz (150 millió ember használta), ezt követik az amfetamin típusú stimulánsok (ATS), 30 millió ember amfetamint, 8 millióan pedig ecstasyt használtak. Kevéssel több mint 13 millió ember használt kokaint, 15 millióan pedig opiátokat (heroin, morfin, ópium és szintetikus opiátok), melyből körülbelül 9 millióan heroint használtak. A felmérés becslése szerint 13 millió injektáló szerhasználó van a világon, melyből 8,8 millióan Kelet-Európában, Közép- Dél és Középkelet-Ázsiában, 1,4 millióan Észak-Amerikában és 1 millióan Dél-Amerikában élnek. (8)

 

Több mint 72 millió amerikai próbált valaha marihuánát, mégis minden 120. marihuána fogyasztóra esik egy rendszeres kokainhasználó (1).

 

Egy 2000-res amerikai szövetségi felmérés szerint 76.3 millió amerikai próbálta ki valaha a marihuánát, míg csupán 2.78 millióan próbáltak valaha életükben heroint, és 5.3 millióan a kokaint. A havi használat mintázata hasonló: 10.7 millió amerikai ismeri el hogy rendszeres marihuána fogyasztó, és 1.2 millióan vallják hogy havonta kokaint fogyasztanak – 9 marihuána fogyasztóra 1. Az adatok szerint 130000 ember használ heroint havonta, ez 1 a 80-hoz arányt jelent. (2)

 

Egy 2003-mas amerikai nemzeti felmérés szerint 14,6 millió amerikai használt marihuánát havi rendszerességgel, míg heroint kétszázezer ember (9)

 

A legfrissebb magyar adatok szerint, 2003-ban a felnőtt népesség körében…”szerenkénti élet- és éves prevalenciák alapján is legelterjedtebb a kannabisz-származékok fogyasztása (életprevalencia 9,8 %, éves prevalencia 3,9 %). Az összes többi szer előfordulási gyakorisága jóval kisebb a felnőtt lakosság körében. Az életprevalencia értékek alapján a második-harmadik helyen az ecstasy, illetve az amfetamin  találhatók, melyek elterjedtsége között gyakorlatilag nincs különbség, s nem sokkal marad el mögöttük a negyedik helyen lévő LSD. Az összes többi vizsgált tiltott drog életprevalencia értéke 1% alatti értéket vesz fel.” (3)

 

Arra, hogy a marihuána farmakológiai hatásai miatt „keményebb” pszichoaktív szerek használatához vezetne (lépcsőfok, vagy stepping stone hipotézis), nincs bizonyíték:

 

1999 márciusában az amerikai Orvosi Intézet (Institute of Medicine) kiadott egy jelentést a marihuánáról, így az úgynevezett kapudrog elméletről is. Az IOM megállapította, hogy „nincsenek meggyőző bizonyítékok arra nézve, hogy a marihuána oksági kapcsolatban állna a későbbi illegális drogok abúzusával. (4)

 

„A serdülőkortól a felnőttkorig a kábítószer-fogyasztás kialakulásának mintázata nagyon hasonló. Miután ez a leggyakrabban használt illegális drog, a marihuána valószínűleg az első illegális drog amivel a legtöbb ember először találkozik. Nem meglepő tehát, hogy az illegális drogok használóinak nagy része a marihuánát használta először. Valójában a legtöbb drog-fogyasztó alkohollal és nikotinnal kezd a marihuána előtt – általában még mielőtt elérnék a korhatárt”. (4)

 

A stepping stone (lépcsőfok) hipotézis csak a legtágabb értelemben alkalmazható a marihuánára. Azok az emberek akik a marihuána kellemes élményeit élvezik, logikusan valószínűleg inkább próbálnak ki más szereket is, mint azok akik nem akarják kipróbálni a marihuánát vagy akik nem szeretik a hatását. Más szóval a hajlandóság alapja, hogy marihuánát használjon valaki ugyanaz mint más drogok kipróbálása esetében. Ebbe tartozhat a marihuána fiziológiai hatásaira adott válasz vagy más pszihoszociális, de a drog-specifikus hatásoktól független tényező is. Nincs rá bizonyíték, hogy a marihuána fiziológiás hatásai miatt „lépcsőfok hatást” eredményezne. (4)

 

A kapudrog elmélet másik oldala alapvetően szociológiai jellegű. A marihuána illegalitásából adódóan, a feketepiacon az ember valószínűbben kerül kapcsolatba más illegális szerekkel is:

 

A WHO kapudrog elmélettel kapcsolatos vizsgálatában megállapította, „hogy az összes hipotézis közül a legvalószínűtlenebb az, hogy a serdülők marihuána használata vezetne heroin használathoz”. A tiltás hatásával kapcsolatban a jelentés megjegyzi, hogy „miközben valaki a feketepiacon marihuánát vásárol, kapcsolatba kerülhet más drogokkal is, ezzel megnő az esélye hogy egyéb illegális szereket is használni fog” (5)

 

Az, hogy az illegális piacon a marihuánát vásárló egyéb drogokkal is kapcsolatba kerülhet volt az egyik fő ok, hogy a hollandok dekriminalizálják a kannabisz-használatot, azért hogy a kannabiszt elválasszák a keménydrog piactól. Ez a stratégia hatékonynak tűnik, a marihuána-használók között kevesebb kokain-fogyasztó van Hollandiában, mint az USA-ban. (6)

 

A kábítószerhasználat progressziójának előrejelzésében (ti. hogy „keményebb” drogokra vált az egyén) szerepet játszó fontosabb tényezők:

 

Bizonyos pszichiátriai zavarok kapcsolatba hozhatók a függőség kialakulásával, és valószínű rizikófaktort jelentenek a progresszióban is. Egy adott szer (akár alkohol) problémás használata (abúzusa) szintén kockázati tényező. A droghasználat intenzitása fontos tényező, a napi marihuána használó fiatalok valószínűbben használnak más szereket is.(4)

 

Ugyanakkor azok közül akik valaha napi marihuána használók voltak, mindössze 15%-volt az, aki az is maradt húszas évei végén, írja az angol Lordok Háza egyik jelentése. (7)

 

A marihuána utáni egyéb illegális szerek használatát a legjobban a következő tényezők jelzik előre: az első alkohol vagy nikotin használat ideje, pszichiátriai zavarok és rendszeres (napi) marihuána használat.
Ugyanakkor a folyamatos vagy gyakori használat nem szinonimája a progressziónak. Például a legális drogok használatának elkezdésének ideje bejósolja a későbbi illegális droghasználatot, nem képes előre jelezni a későbbi kábítószerhasználat intenzitását. (4)

 

Források:

 

1 Substance Abuse and Mental Health Services Administration, US Department of Health and Human Services, National Household Survey on Drug Abuse: Population Estimates 1998 (Washington DC: US Department of Health and Human Services, 1999), pp. 19, 25, 31.

 

2 Substance Abuse and Mental Health Services Administration, US Dept. of Health and Human Services, National Household Survey on Drug Use 2000 (Washington, DC: SAMHSA, 2001

 

3 Elekes, Paksi nem publikált tanulmány (2003), Jelentés a magyarországi kábítószerhelyzetről Új fejlemények, trendek és részletes információk. NDI, Drog Fókuszpont, Budapest

 

4 Janet E. Joy, Stanley J. Watson, Jr., and John A Benson, Jr., "Marijuana and Medicine: Assessing the Science Base," Division of Neuroscience and Behavioral Research, Institute of Medicine (Washington, DC: National Academy Press, 1999).

 

5 Hall, W., Room, R. & Bondy, S., WHO Project on Health Implications of Cannabis Use: A Comparative Appraisal of the Health and Psychological Consequences of Alcohol, Cannabis, Nicotine and Opiate Use, August 28, 1995 (Geneva, Switzerland: World Health Organization, March 1998).

 
6 Lynskey, Michael T., PhD, et al., "Escalation of Drug Use in Early-Onset Cannabis Users vs Co-twin Controls," Journal of the American Medical Association, Vol. 289 No. 4, January 22/29

 
7 House of Lords Committee on Science and Technology, Ninth Report Session 1997-98, Cannabis, the scientific and medical evidence. November 1998. (4.31)

 

8  UNODC (2004) World Drug Report Volume 1. Executive Summary  What is the current level of drug use in the world?


9 SAMHSA (2004) National Survey on Drug Use and Health, idézi: How likely is trying a substance to lead to further use? Debunking the Gateway Theory & Other Myths, Erowid

 

Ez az oldal is, mint mindegyik másik a drogriporteren, folyamatosan bővül adatokkal és linkekkel.

 
További linkek:

 
Drug War Facts, Common Sense for Drug Policy

 
Recreational Drugs Information Home Page

 
The Media Awareness Project, MAP Links: Recommended

 
Erowid Drug War Distortions

 
How likely is trying a substance to lead to further use? Debunking the Gateway Theory & Other Myths, Erowid

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter