• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A latin-amerikai drogtörvények túltelítik a börtönöket

Szerző: Kardos Tamás | december 10, 2010

Tweet

A drogkereskedelmet azonban nem tudják megfékezni – állítja a TNI és a WOLA közös tanulmánya

A hollandiai székhelyű Transnational Institute (TNI) drogpolitikai agytröszt és a Latin-Amerika Washingtoni Irodája (WOLA) december 9-én közös tanulmányt adott ki, melyben nyolc latin-amerikai ország – Argentína, Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ecuador, Mexikó, Peru és Uruguay – drogtörvényeinek a börtönpopulációra és a drogkereskedelemre gyakorolt hatását vizsgálta. Véleményük szerint a csekély vétséget elkövetők bebörtönzése nem indokolt, hiszen a láncolat felsőbb szintjeiről könnyűszerrel pótolhatók, miközben a börtön tönkreteszi az életüket.

A latin-amerikai börtönpopuláció túlnépesedésének nem kívánt hatásairól az egészen közeli múlt is drasztikus példát szolgáltat: A héten 83 elítélt halálát okozta egy börtöntűz Chile fővárosában, amely két rivális banda összecsapását követően ütött ki a túlzsúfolt intézményben. Az esetet követő napon Sebastian Pinera, Chile elnöke ígéretet tett, hogy véget vet a jelenlegi túltelített és embertelen börtönviszonyoknak, ahol a becslések szerint 24000-rel többen raboskodnak, mint amennyit a számukra fenntartott hely lehetővé tenne.

A tanulmány rámutat, hogy a helyzet Latin-Amerika többi országában is hasonló, miközben a törvények nem járultak hozzá a drogkereskedelem, az előállítás és a droghasználat csökkenéséhez. A büntetések mértéke is aggasztó: Ecuadorban például a csekély mennyiségű kábítószerrel kereskedők hosszabb börtönbüntetésre számíthatnak, mint a gyilkosok.

A tanulmány tizenkét konklúziót emelt ki:

  • 1.    A latin-amerikai országoknak nem voltak mindig ilyen szigorú drogtörvényei. A jelenleg hatályos drogtörvények négy évtizeddel ezelőtt léptek életbe, néhány ország tekintélyelvű rezsimje alatt, erőteljes nemzetközi és az USA kormánya általi nyomás hatására, amely szigorúbb büntetéseket várt el a kábítószerrel kapcsolatos vétségekért.
     
  • 2.    A drogszabályozás latin-amerikai formája aránytalanul szigorú büntetéseket szab ki a kábítószerrel visszaélés vétsége miatt.
     
  • 3.    A jelenlegi drogtörvények nem tudják megfelelően elkülöníteni az alacsony- és a magas-szintű vétségeket, emellett az illegális drogokat sem különböztetik meg egymástól. Nagy általánosságban minden kábítószerrel visszaélő igen szigorú büntetésre számíthat.
     
  • 4.    A szigorú drogszabályozás és a törvények agresszív végrehajtása a bebörtönzött populáció növekedésének és a gyakran extrém börtön túltelítettség kulcseleme a vizsgált országokban.
     
  • 5.    A börtönök túlnépesedésének kulcstényezője a „preventív letartóztatás” alkalmazása, amely sok országban kötelező a kábítószerrel visszaélők esetében, az elkövetett vétség súlyosságától függetlenül. Ennek eredményeképp rengeteg, kábítószer visszaéléssel megvádolt személy tölt hosszú időt a rács mögött, mielőtt az ügyük egyáltalán eljutna a bíróságig.
     
  • 6.    A gyanúsítottak és az elítéltek általában nem, vagy csak korlátozott formában juthatnak előnyökhöz az eljárás során vagy kaphatnak alternatív ítéletet, annak ellenére, hogy a más vétséget elkövetők számára ezek a lehetőségek többnyire elérhetőek.
     
  • 7.    A börtönre fordított költségek és az infrastruktúra súlyos hiányosságokban szenved az összes vizsgált országban, részben a kábítószer visszaélés vétsége miatt elítéltek jelentős emelkedése miatt.
     
  • 8.    Sokkolóan magas azoknak a száma, akiket pusztán fogyasztás miatt börtönöztek be, beleértve a marihuána fogyasztóit, még azokban az országokban is, ahol a csekély mennyiségű kábítószer birtoklása saját használatra nem bűncselekmény.
     
  • 9.    A kábítószerrel visszaélés vétsége miatt bebörtönzött fogyasztók, drogfutárok és utcai dílerek a drogkereskedelmi lánc legalsó szintjén helyezkednek el. Az elérhető adatok alapján látható, hogy a rácsok mögött nagyon kevés magas szintű drogkereskedő található.
     
  • 10.    A kábítószerrel visszaélés vétsége miatt bebörtönzöttek jellemzően a társadalom legsérülékenyebb rétegeiből származnak, akik mögött csekély hivatalos oktatás áll, alacsony jövedelem és a munkaerőpiachoz való korlátozott hozzáférés jellemzi őket.
     
  • 11.    Növekvő számban börtönöznek be nőket, futárokat és külföldieket kábítószerrel visszaélés miatt.
     
  • 12.    A tanulmányban vizsgált országok drogtörvényekkel és börtönökkel kapcsolatos mennyiségi és minőségi információja a kormányzati forrásokban meglehetősen hiányos. Egy ilyen jelentős terület esetében elengedhetetlen, hogy az adekvát információk készen elérhetők legyenek a döntéshozók és a nyilvánosság számára.
     

A helyzetet orvosolandó, a tanulmány szerzői többek között azt javasolják, hogy drogszabályozást az emberi jogok figyelembevételével változtassák meg és alkalmazzák, a csekély mennyiség miatt elítéltek számára a bebörtönzés helyett alternatív büntetési formákat tegyenek lehetővé, valamint töröljék el a minimumként kötelezően kiszabandó ítéleteket. Emellett az arányosság alkalmazására sürgetik Latin-Amerika országait, vagyis hogy tegyenek különbséget a drogkereskedelem és az egyéb bűncselekmények, a csekély, a közepes és a jelentős visszaélés, az erőszakos és nem-erőszakos visszaélés, illetve az illegális drogok egyes fajtái között. Míg a jogalkalmazókat a jelentős mennyiséggel kereskedő hálózatok felé irányítanák, addig a csekély mennyiséggel elítéltek számára is elérhetővé tennék az alternatív ítéleteket, például a kezelést, az oktatási lehetőségeket vagy a társadalmi szolgáltatásokat, amelyek más elítéltek számára elérhetők. Végezetül a kormányzatokat nyílt vitára ösztönzik a szabályozott kannabiszpiac előnyeiről és hátrányairól, illetve a kokalevél elérhetővé tételéről.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.12.10.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter