A TASZ panaszt tett a Független Rendészeti Panasztestületnél is
A Hajdú- Bihar Megyei Rendőr-Kapitányság volt olyan szíves és levélben reagált (töltsd le ide kattintva) annak a 71 embernek, aki a TASZ felhívására levelet küldött a február végi debreceni diszkórazzia elleni tiltakozásul. Az esetet a “Félelem és reszketés Debrecenben” című filmünkben dolgoztunk fel, amelyben a szemtanúk beszámolnak azokról a súlyos törvénysértésekről, amelyeket az intézkedő rendőrök elkövettek. A rendőrség álláspontja továbbra is az, hogy az ellenőrzés nem tekinthető diszkórazziának, ugyanis egy lakossági bejelentés nyomán bűncselekmény elkövetéséről értesültek, így kötelesek voltak intézkedni. Sőt, a levél szerint “az intézkedő rendőrök a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően törvényesen, szakszerűen és jogszerűen intézkedtek”.
Először is, senki sem tagadja, hogy a rendőrség hivatalból köteles eljárni, ha bűncselekményről értesítik – egyes nyugat-európai országokhoz képest a rendőrnek nálunk nincs diszkrecionális jogköre. Azonban a rendőrségi törvény azt is előírja, hogy a rendőri intézkedésnek nem szabad nagyobb kárral járnia, mint az üldözendő vagy a megelőzendő bűncselekménynek. Kommandósokkal lerohanni több tucat szórakozó fiatalt, mindenkit válogatás nélkül a földre teperni és megbilincselni, drogtesztnek alávetni, megalázni – vajon ez tekinthető-e szükséges és arányos rendőri reakciónak egy puszta telefonhívásra?
Másodszor, igen különös, hogy bár a vizsgálat még nem zárult le, és bár a videón szereplő fiatalok egyöntetűen brutalitásról számoltak be, a rendőrség máris biztos abban, hogy a rendőrök szakszerűen és törvényesen jártak el – magyarul a filmben szereplő a fiatalok egytől egyig hazudnak. Hazudik az a fiú, akinek szétrúgták a lábát, hazudnak azok a lányok, akik szerint meztelenre vetkőztették őket a férfirendőrök előtt. Azt ugyanis azért nem feltételezhetjük, hogy a rendőrség szerint mindezek az intézkedések törvényesek és szakszerűek.
Harmadszor, nem kaptunk kielégítő információt arra nézve, hogy vajon mi volt a társadalmi haszna ennek a diszkórazziának, illetve mennyibe került az adófizetőknek. Hiszen egyetlen drogterjesztőt sem sikerült elfogni, ugyanakkor a filmből kiderül, hogy nem egy fiatalnak olyan súlyos traumát sikerült átélnie, ami egy életre maradandó károkat okoz. A drogfogyasztást a törvény a közegészség védelmére hivatkozva kriminalizálja – vajon az ilyen razziák mennyiben védik a közegészséget?
A TASZ jogi úton is akcióba lépett: panaszt nyújtottunk be a Független Rendészeti Panasztestületnél, és ügyfeleink általunk benyújtott panasza nyomán a rendőrség ettől függetlenül is közigazgatási eljárás keretében vizsgálatot folytat.
Sárosi Péter