• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A Sárkányos Lány esete a TV2 Aktívval

május 28, 2010 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Az Északi Támpont Egyesület és a TASZ közösen tiltakozik a műsor miatt

Alig két hónappal ezelőtt nyúlt utoljára drogtémába az Aktív stábja, amit követően az egyik szereplésre felkért szakértő közel húsz pontban foglalta össze aggályait honlapunkon. A mefedron után a stáb az általában vett drogfüggőség nyomában eredt, amiben a felkért szereplőket és egyesületeket, valamint a nézőket sikerült jobban megtévesztenie, mint valaha.

A Északi Támpont Egyesület egy személyes ismeretség nyomán értesült az egyik szereplő sérelmeiről és alaposabban utánajárt a forgatás körülményeinek.
Mint kiderült, a műsor készítése előtt a szerkesztő felkereste Koncz Orsolyát, aki a Sárkányos Lány és Hullámvasút című könyveivel vált ismertté. Orsolya, avagy a Sárkányos Lány azonban már 15 éve szakított korábbi önpusztító életmódjával, ezért csak némi vívódás után egyezett bele, hogy szerepeljen a műsorban. Ezt követően viszont fontosnak tartotta, hogy egy informatív adás szülessen, amely hiteles forrásból táplálkozik és a valós élethelyzetek mellett a civilek munkájába is betekintést nyújt, ezért a további riportalanyok felderítésében is segédkezett.
 


Figyelem, csak erős idegezetűeknek!

A Sárkányos Lány javaslatára forgatott a stáb a Jövőbarát Alapítványnál és az Emberbarát Alapítványnál, emellett bemutatott egy fiút ellenpéldaként, aki hányattatott sorsa ellenére sem kóstolt bele a szenvedélybetegségek világába. A srácnak mindössze annyi volt a kérése a szerkesztőkhöz, hogy véletlenül se tüntessék fel drogfogyasztóként. Ehhez képest az egyetlen pillanatban, amikor megjelent a műsorban, éppen Orsolyával beszélgetett, miközben a narrátor éppen megjegyezte, hogy a Sárkányos Lány most már másoknak segít. Így a fiúból a leszokni vágyó drogos tökéletes illusztrációja lett és másnap már hívták is a nevelőszülei, hogy tényleg drogozik-e, vagyis sikeresen rákerült az a stigma, amit elővigyázatosan kerülni próbált.

A Jövőbarát Alapítvány, mint olyan, teljességgel kimaradt a műsorból, dacára annak, hogy a készítők több órát forgattak velük. A kiérkezett stáb az elmondjások szerint lelkes és érdeklődő volt, a tagok már-már attól tartottak, hogy túlságosan is bőséges anyagot nyújtanak egy pár perces műsorhoz, végül azonban meglepetésükre csak egy másodpercnyi vágóképet érdemeltek ki. Valószínűnek tűnik, hogy valaki a magasabb szinteken dönthetett úgy, hogy az alapítvány tevékenysége nem passzol bele az elrettentő narratívába. A TV2 riportere már a felvétel közben is csúsztatott, amikor azt mondta, hogy amennyiben szerepelnének a filmben, akkor sem írhatnák ki a nevüket, mert az tiltott reklámnak minősülne. Az Északi Támpont Egyesület ezt az érvelést megalapozatlannak találta és rákérdezett az ORTT-nél, hogy valóban így áll-e a helyzet. A társaság jogi osztálya biztosította, hogy egy nem közvetlen kereskedelmi tevékenységet folytató egyesület nevének megjelenítése a nyilatkozónál, nem minősül burkolt reklámnak, így büntetés sem jár érte.
Vagyis a TV2 értelmetlenül rabolta az alapítvány idejét, visszaélt a jóhiszeműségükkel, végül nem is szólt arról, hogy nem kerülnek be a műsorba (leszámítva azt az sms-t, amit közvetlenül az adás előtt küldtek) és mindezt megfejelte egy átlátszó hazugsággal a tiltott reklámról, amivel láthatóan csak a felelősséget próbálta elhárítani magáról!

De legjobban kétség kívül az elsőként megkeresett Koncz Orsolyával bántak el, aki a szervezkedés és a forgatás teljes ideje alatt úgy hitte, hogy egy jó ügyért cselekszik.
A műsorra készülve előzetesen írásban is összeszedte a gondolatait, amit itt lehet elolvasni és összevetni az adásban elhangzottakkal. Tanulságos megvizsgálni azt a cenzúrát, amit a TV2 foganatosított, hogy „hitelesen” bemutathassa a drogfüggőség valóságát. Legjobban Orsolya blogbejegyzése illusztrálja a műsorral kapcsolatban érzett csalódottságát. Mint itt írja:

„Délután 4-től 10-ig forgattunk – és nem a drogozás borzalmairól, szó sem volt erről. Ha mondtam 1000 szót, akkor abból 980 pozitív volt, de az Aktív munkatársai aprólékos gonddal kiszemezték a 20-at, ami esetleg negatív volt, de azok is ellenkező értelmű mondatban hangzottak el eredetileg – nem baj, levágták a felesleget … Egyetlen kerek mondat sem hangzott el tőlem, de sötét, depresszív narrációval körítve, a meggyötört arcomat mutatva olyan félmondatokat vágtak be tőlem, hogy „nagyon nehéz volt”, miközben a teljes mondat úgy hangzott, hogy „nem bánom, mert ma nem lennék az, aki, de az igaz, hogy nem csinálnám újra, mert nagyon nehéz volt”, meg „hogy még mindig álmodok vele”, miközben a bandáról beszéltem, jó kedvvel, hogy még mindig álmodom velük, a társaság tagjaival, olyan meghatározó volt az az időszak, és annyira él még ma is – a banda (a drogozás mintha nem is velem történt volna). … Az alapítvány úgy ahogy volt, nem volt benne, még vágóképként sem, helyette autóroncsok, kokaincsíkok, celebek”.

És ez még csak egy rövid kiemelés, a panaszok még hosszasan folytatódnak a blogon!


A történtek miatt az Északi Támpont Egyesület és a TASZ közös Tiltakozó Nyilatkozatot juttatott el a TV2 Vezérigazgatóságához, a Jogi Osztályához és az Aktív Szerkesztőségéhez. Ugyanakkor tárgyalásokat tervezünk a csatornával, hogy a jövőben ne történhessenek hasonló esetek és a műsor kárvallottjaitól nyilvánosan kérjenek bocsánatot és kárpótolják őket.

Az ügy folytatását a Fűnyíró és a Drogriporter oldalán lehet nyomon követni.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.05.28.

 

Kategória: Hírek Témák: Drogszabályozás, Emberi jogok, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter