• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A Tanácsköztársaság és az alkoholtilalom

Szerző: Péter Sárosi | március 21, 2013

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

Kevesen tudják, hogy éppen ma van 94 éve, hogy Magyarország első és azóta is utolsó teljes országos szesztilalmát bevezette a Tanácsköztársaság. Az alkoholellenes mozgalmak szorosan kötődtek a baloldalhoz, a szesztilalom rövid életű maradt. Vajon miért bukott meg a szesztilalom, és miért ellenezte Lukács György filozófus, az akkor népbiztos a tilalom visszavonását? 

1919. március 21-én megbukott a polgári demokratikus kormány, és a hatalmat a szociáldemokraták és kommunisták egységkormánya vette át – megalakult a Tanácsköztársaság. A proletárdiktatúra kezdettől erős propagandát fejtett ki az alkoholfogyasztás ellen, amelyet a kapitalista kizsákmányolás egyik eszközének tartott. Már a kikiáltás napján megjelent a II. sz. rendelet a szesztilalomról, amely kimondta: “Mindennemű szeszes ital kimérése, forgalombahozatala és fogyasztása tilos.” Ezzel gyakorlatilag bevezették a teljes alkoholtilalmat, ami még az amerikai alkoholtilalomnál (olvasd cikkünket) is messzebbre ment, hiszen magának a fogyasztásnak a tilalmát is kimondta. Aki a tilalom ellenére alkoholt fogyasztott, az egy évig terjedő fogházzal és 10 ezer korona pénzbüntetéssel volt büntetendő. Aki a szeszt forgalomba hozta, annak az üzletét elkobozták és 50 ezer koronáig terjedő pénzbüntetéssel szankcionálták. Lehetővé tették ugyanakkor a még raktáron lévő borkészletek külföldre szállítását, illetve az exportra irányuló szőlőművelés biztosítását.

Juhász Gyula, az alkoholistából lelkes antialkoholistává váló költő a francia megszállás alatt lévő, a részeg katonatisztek tivornyáitól hangos Szegeden írta: “Emberek, magyarok, legyetek józanok, ha élni akartok, ha nem akartok harakirit elkövetni magatokon, jövendőtökön! Elég volt már a borgőzös szavalatokból, a régi virtusból, a részeg ember tűnődéséből, ide ma heroikus munka, stoikus erények, bölcs öntudat kellenek, a romokat eltakarítani, a kizökkent világot helyretolni, a századok bűnét jóvátenni.”

A Munkaügyi és Népjóléti Népbiztosság keretében megalakult az Alkoholellenes Tanács (A.T.), amelynek tagjai közé alkoholellenes szervezetek szakembereit vették fel. Az A.T. véleményező szerve volt a Népbiztosságnak. Az A.T. széleskörű propagandát fejtett ki, előadóképző tanfolyamokat szerveztek, és tervbe vették a szakszervezeti alkoholfelvilágosító munka megkezdését. Június közepén alakult meg a korábbi antialkoholista szervezetekből a Nemzetközi Alkoholabsztinens Munkásegyesülés Magyarországi Központja, aminek a július 31-re hirdetett naggyűlését már nem tudták megtartani.

Bár a törvény szerint a kórházi ellátás díjtalan volt, a Tanácsköztársaság egyik rendelete előírta, hogy ápolási díjat kell fizetnie azoknak, akik ittasság miatt kerülnek kórházba. A szesztilalom végrehajtása elég döcögősen indult, a rendeletet mindenhol megpróbálták kijátszani, a hatóságok pedig többnyire nem túl nagy lelkesedéssel hajtották azt végre. Egyes helyi direktóriumok, különösen a bortermelő vidékeken, enyhítő rendelkezéseket hoztak. Egerben pédául engedélyezték, hogy a 18 évesnél idősebb dolgozó emberek borjegyre napi másfél liter bort kapjanak. A részegség azonban kizárást vont maga után a programból. Sopronban április elején rémhírek terjedtek el arról, hogy a direktórium ki akarja irtani a szőlőtőkéket, és ez nyílt lázadáshoz vezetett, aminek csak a vörös hadsereg közbeavatkozása vetett véget. Májusban aztán a helyi vezetés kénytelen volt engedélyezni a napi 1 literes bor fejadagot. 

Június 22-én Vántus Károly vetette fel először, hogy a totális szesztilalom országos szinten fenntarthatatlanná vált. A népbiztos azt javasolta, hogy vezessenek be országos szinten jegyrendszert a bor forgalmazására, és rámutat arra, hogy a bortermesztés ösztönzése az ország külkereskedelmi kapcsolatait is megszilárdítaná. Ez nem kis súllyal esett latba a vitában egy olyan helyzetben, amikor a háború és az ország felszabdalása következtében  a gazdaság romokban hevert. Nem sokkal később, júliusban a Kormányzótanács úgy határozott, hogy literes, patentzáras üvegekben borfröccsöt hoznak forgalomba, amely 3 dl bort és 7 dl szódát tartalmazott. Intézkedetek arról is, hogy a hadsereg tagjai hetente kétszer fél-fél liter sörhöz jussanak, az ipari munkások fejadagját azonban a szűkös készletek miatt korlátozni kellett.

A júliusi rendelet leszögezte, hogy a Tanácsköztársaság továbbra sem tartja hasznosnak az alkohol fogyasztását, és szigorú korlátok közé akarja szorítani azt. Csak a jeggyel rendelkező 18 éven felüli személyek részesülhettek szeszes italban, ők is csak másfél liter bort vehettek egy nap. A részegségen kapott személyeket bírsággal sújtották. A lerészegedett idült alkoholistát orvosi vizsgálattól függően kényszergyógykezelésre kötelezhették az elmegyógyintézetben. “A Tanácskormány meg van győződve,” hangzott a közlemény zárósora, “hogy a korlátolt borfogyasztás nem fog rendellenességekre vezetni és az öntudatos proletárok összességének védelme alá helyezi ezt az elvi álláspontja ellenére kiadott rendelkezést.” Az alkoholtilalom feloldása ellen két népbiztos is tiltakozott: Guth Antal munkaügyi és népjóléti népbiztos és a Lukács György oktatási népbiztos, a híres filozófus. Szerintük a szesztilalom enyhítése végzetes lehet, hiszen annak eredményei már áprilisban megmutatkoztak a csökkenő bűnesetek számában.

A Tanácsköztársaság bukásával Magyarország első – és utolsó – országos alkoholtilalma megszűnt, az alkoholellenes mozgalom háttérbe szorult.

Kategória: Blog, Hírek Drogok: AlkoholArchívum: Kriminalizáció, Legalizáció

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Abortusz-tabletták: új front az amerikai drogellenes háborúban

december 15, 2022 - Péter Sárosi

Drogriporter Híradó | 2022 November

november 24, 2022 - István Gábor Takács

Mitől rasszista a drogháború Brazíliában?

november 15, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter