• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A te életed?

Szerző: Kardos Tamás | június 28, 2007

Tweet

Emberi jogi szervezetek arra kérik az ENSZ főtitkárát, hogy ítélje el Kínát, amiért az a drogellenes világnap alkalmából nyilvánosan kivégez embereket.

Emberi jogi szervezetek arra kérik az ENSZ főtitkárát, hogy ítélje el Kínát, amiért az a drogellenes világnap alkalmából nyilvánosan kivégez embereket.
 

A kábítószer-ellenes világnapot 1987 óta minden év június 26-án meghirdeti az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Irodája (UNODC). Az idei drogellenes nap szlogenje: "Do drugs control your life? Your life. Your community. No place for drugs." Magyarul: „ A drogok kontrollálják az életed? A te életed. A te közösséged. Nincs helye a drogoknak”. A világ országai azonban eltérően értelmezik az ünneplés fogalmát. Magyarországon ezen a napon a Vörösmarty téren egy nyilvános performance-t mutattak be,  „ahol Gulyás Kis Zoltán kaszkadőr ugrott le 20 m magasból, a Tőzsde épületéről. A média-akció jelképes üzenete, hogy a kábítószer okozta repülés érzése sokszor zuhanássá válhat, de vannak olyanok, akik elkapnak és segítenek a talpra állásban, az újrakezdésben.” Ezzel szemben a kínai kormány a performance egy középkori verziójával ünnepel már hosszú évek óta: nyilvános kivégzéseken gyilkolják meg azokat az embereket, akik – nem kis részben a nyomorból való menekülés szándékával – illegális drogot csempésztek az országba, vagy adtak el másoknak.

 

 

Az ENSZ idei drogellenes világnapot

népszerűsítő bannere

 

 

Halálra ítélt várja kivégzését a

drogellenes világnapon Kínában

 

 

Emberi jogi szervezetek, például az Amnesty International vagy a Human Rights Watch már hosszú ideje követeli az ENSZ-től, hogy ítélje el Kínát a középkori vásári kivégzések miatt, mindeddig sikertelenül. Vajon az idei szlogen („A te életed”) mennyire lehet őszinte üzenet, ha ezen a napon erőszakkal elveszik az életet emberek egy csoportjától? Ha közben a világ országaiban több millió ember senyved börtönben, többségük kisstílű, nem erőszakos droggal kapcsolatos bűncselekmények miatt? Vajon mennyire tiéd az életed, ha nem hozhatsz tájékozott döntéseket arról, hogy módosítsd-e a saját tudatodat? Vajon mennyire a miénk az a közösség, ahol a drogok kereskedelmét bűnszervezetek irányítják, ahol az ún. drogkontroll olyan kis hatékonysággal működik, hogy nemhogy az utcákról, de még a szigorúan őrzött börtönökből sem képes távol tartani a drogokat?  A drogfüggőség csak a probléma egyik részét képezi – legalább akkora probléma az államoknak a büntetésipartól való függősége. Az ENSZ főtitkára üzenetében – egyébként nagyon helyesen – hangsúlyozza, hogy „el kell érnünk a társadalom marginalizált csoportjait is, hogy megkapják azt a törődést, amelynek segítségével megbirkózhatnak viselkedésbeli, pszichológiai vagy egészségügyi problémáikkal. Ezzel reményt adhatunk nekik.” Kérdés, hogy ha elsőszámú célunk az, hogy reményt nyújtsunk a marginalizált népességeknek, akkor vajon miért stigmatizáljuk és kriminalizáljuk őket az ENSZ egyezményeinek segítségével? Az ENSZ drogpolitikájának egyik fő támogatója, az Egyesült Államok minden évben 700 ezer ember ellen indít eljárást csak marihuánával kapcsolatos bűncselekmények miatt, akikből több százezren kerülnek rács mögé!

 

A tegnap megjelent 2007-es éves drogjelentés a szokásos módszerrel dolgozott: a kényelmetlen adatokat a szőnyeg alá söpri, a vélt sikerekről szóló adatok viszont előtérbe kerülnek, optimista képet festve a nemzetközi drogtilalom működéséről. Csak egy példa: a jelentés szerint pozitív eredményeket értek el a marokkói hasis-termelés visszaszorítása terén – de azt elfelejtik említeni, hogy Marokkó csak az egyik 164 kannabisz-termelő ország közül, és hogy a marokkói termesztés visszaszorítása azzal a hatással járhat, hogy a beltéri európai termesztés pozíciói erősödnek. Márpedig a hidropónikus beltéri ültetvényeken termesztett állítólagos „szupererős” kannabisz-fajtáktól másfelől sokan, köztük egyes magyar politikusok is óvják hazánkat. Jövő évben a UNODC-nek be kell számolnia arról, hogy sikerült-e elérnie az 1998-ban kitűzött célokat („Drogmentes világ: meg tudjuk csinálni!”, lásd cikkünket). A világ azt várja az ENSZ-től, hogy megnyugtassa: a drogellenes harc sikeres, a drogok visszaszorulóban vannak. Ilyen adatokkal azonban nem szolgálhat: az illegális drogok kínálata és kereslete drámai növekedésen ment át az utóbbi évtizedben. Ha valamit megtanulhattunk az elmúlt évtizedek tapasztalataiból, az éppen a zéró-tolerancia politika kudarca.

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter