A kutatásban részt vevők 60 százaléka hosszú távú pozitív hatásokat tapasztalt meg a gombaélmény következtében
A pszilocibin tartalmú gombafajok fogyasztása a világ legtöbb országában, így Magyarországon is bűncselekménynek minősül, azokat 1971 óta veszélyes kábítószereknek minősítették, amelyeknek nincs ismert és elismert tudományos vagy gyógyászati felhasználása. Ez az álláspont kicsit átgondolásra szorul a legújabb kutatások fényében. A Johns Hopkins Egyetem kutatói kiválasztottak 51 embert, akik közül előzetesen kiszűrték a pszichés zavarokkal küzdőket. Az alanyoknak több nyolc órás foglalkozáson kellett résztvenniük, ezek közül csak az egyiken adtak nekik pszilocibint. Az egyes foglalkozások között legalább három hétnek kellett eltelnie. A nyolc órás szekciók során az alanyokat arra kérték, hogy feküdjenek le egy ágyra, ahol fülhallgatóval zenét kellett hallgatniuk, hogy kiszűrjék a külvilág behatásait, és csak a belső valóságukra összpontosíthassanak.
A kutatók tesztek segítségével vizsgálták a résztvevők tudatállapotának módosulásait, mérték a neuroticitást (érzelmi labilitás), az extroverziót, az alkalmazkodókészséget és az értékbizonyosságot – ezekben azonban nem tapasztaltak jelentős eltéréseket. Volt azonban egy funkció, mely kivételt képezett: a nyitottság. A hallucinogén drog hatására az egyének nyitottsága jelentősen nőtt, sőt, még 14 hónapon keresztül magas maradt a szerfogyasztást követően!
Ez azért is igen fontos eredmény, mivel a kutatók szerint a személyiségben bekövetkezett változást nem lehet kizárólag a drog toxicitásának betudni, és nem lehet egyfajta “kóros” elváltozásnak sem minősíteni (jelenleg a törvény szerint a drogfogyasztás “kóros élvezetnek” minősül), hiszen az pozitív.
“A kutatás bebizonyítja, hogy a pszilocibin megváltoztatja a személyiség egy bizonyos területét, amely szorosan kötődik az olyan funkciókhoz, mint a képzelet, a hangulat, az elvont fogalmak és az esztétikai érzék, és amely a kreativitást meghatározó alapvető konstrukció része,” jelentette ki Roland Griffiths professzor, a kutatás vezetője.
“Természetesen hangsúlyozzuk, hogy nem szeretnénk, ha otthon te is kibróbálnád ezt,” jelentette ki dr. Griffiths, felhívva a figyelmet arra, hogy ők a kutatási alanyok közül kiszűrték azokat, akiknél a szerfogyasztás valamilyen pszichés rendellenességhez vezethet. Gondosan figyeltek ezenkívül arra is, hogy a kutatásra megnyugtató és biztonságos környezetben kerüljön sor.
Sárosi Péter