• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

„Amit ma megihatsz, ne halaszd holnapra” (Hetek – Ajánló)

Szerző: Kardos Tamás | szeptember 17, 2008

Tweet

A tinédzserek egyre fiatalabb korban, egyre kisebb elővigyázatossággal nyúlnak az alkoholhoz. Mit lehet ezzel a tendenciával kezdeni?

A cikk a tinédzserek nyomasztó alkoholivási szokásairól számol be: egyre korábban, egyre többet – summázható röviden. A jelenség annak tudatában lehangoló igazán, hogy a felnőttek tekintélyes része fogyaszt kisebb-nagyobb rendszerességgel szeszes italt és (elvileg) a nagyobbik részük elsajátította a kulturált alkoholfogyasztás mikéntjét. Ráadásul, ahogy azt büszkén mondani szokás, az alkohol már évszázadok óta beépült a kultúránkba és megtanultunk együtt élni vele. Hogyan lehetséges akkor, hogy a tinédzserek növekvő hányada egyáltalán nem ismeri a mértéket? Vajon szükséges a saját tapasztalatokon keresztül megtalálni az arany középutat? Ha sikerül…
 

 

 

A cikkben nyilatkozó addiktológus véleménye szerint a tendencia több okból is problematikus, a „dohányzás és az alkohol ugyanis kapudrogként szolgálhat: aki ezeket kipróbálja, nagyobb valószínűséggel mer hozzányúlni a marihuánás cigarettához vagy más tiltott pszichoaktív szerekhez, nem beszélve arról, hogy aki gyermekként hozzászokik, annak felnőtt korában sokkal többet kell küzdenie alkohol-problémákkal”.

Míg az állítás második felét számtalan eset támasztja alá, az első részével vitatkoznék. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy a fiatal milyen körülmények között, milyen mintákat követve és milyen motivációval próbálja ki a cigarettázást és az alkoholt. Tény, hogy sok tényezőt kell itt még figyelembe vennünk (szociokulturális környezet, genetikai adottságok, traumák, stb.), de egy megfelelő otthonról hozott minta (alkalmankénti, mérsékelt alkoholivás) sokat segíthet a fiatalnak abban, hogy a kortárs csoport hatására ne ugorjon neki ész nélkül ezeknek a szereknek. Aki kíváncsiságból próbálja ki az alkoholt vagy a dohányzást – és pozitív élményeket szerez – az valóban nagyobb eséllyel próbál ki más, adott esetben illegális szert is, de a kapcsolat egyáltalán nem szükségszerű (és semmiképpen sem az adott pszichoaktív szer farmakológiai tulajdonságából fakad), ahogyan a marihuána és más drogok kipróbálása között sem az, és problémás fogyasztóvá válás sem borítékolható. 

„A problémával foglalkozó szakemberek szerint a jelenség vészjósló, és elsősorban a felnőtt generációk tehetők felelőssé, hiszen a kocsmákban és a szórakozóhelyeken ők adják a fiataloknak az alkoholt. Bár van rá tiltó szabály, 18 év alatt szinte sehol nem okoz gondot alkoholt vásárolni” – olvashatjuk később.

 

 

                             

Visszakanyarodva az előző fejtegetésemhez, a felnőttek felelőssége nem merül ki abban, hogy nem zárják el megfelelő módon az alkoholt a fiatalkorúak elől. Egy kamasz könnyűszerrel kijátszik bármilyen korlátozást – ezt mindenki tudja, aki volt fiatal, ezért naivság pusztán a korlátozó intézkedésekben bízni. Nagyobb hangsúlyt kéne helyezni a megfelelő minta nyújtására, családi, iskolai és társadalmi szinten, ez azonban sokkal nehezebb. Egy korábbi cikkben bemutattuk egy angol szülő álláspontját, aki inkább törvényt szegve leül egy pohár borral a tinédzser gyermekével, és megmutatja, hogyan érdemes viszonyulni a borhoz, minthogy pár évvel később a gyerek első tapasztalatként masszív részegre igya magát egy házibulin.

„Míg más kultúrákban a kikapcsolódásnak nem része az alkohol, addig nálunk elfogadott, hogy szesz nélkül nincs szórakozás. A késő serdülőkorban, illetve a fiatal felnőttkorban jellemző „rohamivás" vagy „kicsapongó ivás" divatját éljük, amikor is a cél: ájulásig lerészegedni. Mostanában még az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is a fiatalkori tivornyák elleni globális fellépést sürgeti, mert világszerte tendencia, hogy egyre több fiatalkorú kerül kórházba alkoholizmus miatt.”

Az Erowid alapítói új írásukban kézenfekvő javaslattal élnek minden pszichoaktív szer fogyasztásával kapcsolatban: a hangsúlyt nem a tiltásra és annak betartatására kell helyezni, hanem a tényalapú, elfogulatlan és praktikus információkon alapuló nevelésre. Az ezernyi hozzáférhető pszichoaktív szer világában a fiatalokat a lehető legkorábban el kell kezdeni felelősségteljes fogyasztásra nevelni. A cél az, hogy kellő ismeret alapján döntsön az adott pszichoaktív szer kipróbálása mellett vagy ellen, ha fogyasztani kívánja, legyen tisztában az adagolással (a lehető legalacsonyabb dózissal kezdjen), a lehetséges veszélyekkel, hatásokkal más szerekkel együtt fogyasztva, stb.

A megközelítés társadalmi szintű szemléletváltozást jelent, ám ha a felelősségteljes fogyasztást sikerülne meghonosítani, akkor nem csak a szabályok betartatásában és a törvények visszatartó erejében bízhatnánk.

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.09.17.

Kategória: Hírek Témák: MédiamonitorDrogok: Alkohol

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 - Kardos Tamás

Agresszió ayahuascától?

december 22, 2015 - Kardos Tamás

Magyarországon is gyógyszer lehet a marihuánából (NOL)

december 3, 2015 - Kardos Tamás

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter