• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

„Amit ma megihatsz, ne halaszd holnapra” (Hetek – Ajánló)

Szerző: Kardos Tamás | szeptember 17, 2008

Tweet

A tinédzserek egyre fiatalabb korban, egyre kisebb elővigyázatossággal nyúlnak az alkoholhoz. Mit lehet ezzel a tendenciával kezdeni?

A cikk a tinédzserek nyomasztó alkoholivási szokásairól számol be: egyre korábban, egyre többet – summázható röviden. A jelenség annak tudatában lehangoló igazán, hogy a felnőttek tekintélyes része fogyaszt kisebb-nagyobb rendszerességgel szeszes italt és (elvileg) a nagyobbik részük elsajátította a kulturált alkoholfogyasztás mikéntjét. Ráadásul, ahogy azt büszkén mondani szokás, az alkohol már évszázadok óta beépült a kultúránkba és megtanultunk együtt élni vele. Hogyan lehetséges akkor, hogy a tinédzserek növekvő hányada egyáltalán nem ismeri a mértéket? Vajon szükséges a saját tapasztalatokon keresztül megtalálni az arany középutat? Ha sikerül…
 

 

 

A cikkben nyilatkozó addiktológus véleménye szerint a tendencia több okból is problematikus, a „dohányzás és az alkohol ugyanis kapudrogként szolgálhat: aki ezeket kipróbálja, nagyobb valószínűséggel mer hozzányúlni a marihuánás cigarettához vagy más tiltott pszichoaktív szerekhez, nem beszélve arról, hogy aki gyermekként hozzászokik, annak felnőtt korában sokkal többet kell küzdenie alkohol-problémákkal”.

Míg az állítás második felét számtalan eset támasztja alá, az első részével vitatkoznék. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy a fiatal milyen körülmények között, milyen mintákat követve és milyen motivációval próbálja ki a cigarettázást és az alkoholt. Tény, hogy sok tényezőt kell itt még figyelembe vennünk (szociokulturális környezet, genetikai adottságok, traumák, stb.), de egy megfelelő otthonról hozott minta (alkalmankénti, mérsékelt alkoholivás) sokat segíthet a fiatalnak abban, hogy a kortárs csoport hatására ne ugorjon neki ész nélkül ezeknek a szereknek. Aki kíváncsiságból próbálja ki az alkoholt vagy a dohányzást – és pozitív élményeket szerez – az valóban nagyobb eséllyel próbál ki más, adott esetben illegális szert is, de a kapcsolat egyáltalán nem szükségszerű (és semmiképpen sem az adott pszichoaktív szer farmakológiai tulajdonságából fakad), ahogyan a marihuána és más drogok kipróbálása között sem az, és problémás fogyasztóvá válás sem borítékolható. 

„A problémával foglalkozó szakemberek szerint a jelenség vészjósló, és elsősorban a felnőtt generációk tehetők felelőssé, hiszen a kocsmákban és a szórakozóhelyeken ők adják a fiataloknak az alkoholt. Bár van rá tiltó szabály, 18 év alatt szinte sehol nem okoz gondot alkoholt vásárolni” – olvashatjuk később.

 

 

                             

Visszakanyarodva az előző fejtegetésemhez, a felnőttek felelőssége nem merül ki abban, hogy nem zárják el megfelelő módon az alkoholt a fiatalkorúak elől. Egy kamasz könnyűszerrel kijátszik bármilyen korlátozást – ezt mindenki tudja, aki volt fiatal, ezért naivság pusztán a korlátozó intézkedésekben bízni. Nagyobb hangsúlyt kéne helyezni a megfelelő minta nyújtására, családi, iskolai és társadalmi szinten, ez azonban sokkal nehezebb. Egy korábbi cikkben bemutattuk egy angol szülő álláspontját, aki inkább törvényt szegve leül egy pohár borral a tinédzser gyermekével, és megmutatja, hogyan érdemes viszonyulni a borhoz, minthogy pár évvel később a gyerek első tapasztalatként masszív részegre igya magát egy házibulin.

„Míg más kultúrákban a kikapcsolódásnak nem része az alkohol, addig nálunk elfogadott, hogy szesz nélkül nincs szórakozás. A késő serdülőkorban, illetve a fiatal felnőttkorban jellemző „rohamivás" vagy „kicsapongó ivás" divatját éljük, amikor is a cél: ájulásig lerészegedni. Mostanában még az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is a fiatalkori tivornyák elleni globális fellépést sürgeti, mert világszerte tendencia, hogy egyre több fiatalkorú kerül kórházba alkoholizmus miatt.”

Az Erowid alapítói új írásukban kézenfekvő javaslattal élnek minden pszichoaktív szer fogyasztásával kapcsolatban: a hangsúlyt nem a tiltásra és annak betartatására kell helyezni, hanem a tényalapú, elfogulatlan és praktikus információkon alapuló nevelésre. Az ezernyi hozzáférhető pszichoaktív szer világában a fiatalokat a lehető legkorábban el kell kezdeni felelősségteljes fogyasztásra nevelni. A cél az, hogy kellő ismeret alapján döntsön az adott pszichoaktív szer kipróbálása mellett vagy ellen, ha fogyasztani kívánja, legyen tisztában az adagolással (a lehető legalacsonyabb dózissal kezdjen), a lehetséges veszélyekkel, hatásokkal más szerekkel együtt fogyasztva, stb.

A megközelítés társadalmi szintű szemléletváltozást jelent, ám ha a felelősségteljes fogyasztást sikerülne meghonosítani, akkor nem csak a szabályok betartatásában és a törvények visszatartó erejében bízhatnánk.

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.09.17.

Kategória: Hírek Drogok: Alkohol

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter