• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Az Ombudsman támogatja a dekriminalizációt

Szerző: Péter Sárosi | február 20, 2008

Tweet

Szabó Máté szerint a jelenlegi szabályozás nem összeegyeztethető a jogállamisággal

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa levelet küldött az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnak, amelyben gyakorlatilag a TASZ által kezdeményezett dekriminalizációs kampány érveit ismétli meg és felszólít a Btk. kábítószerrel kapcsolatos szakaszainak módosítására, illetve a droghasználat szabálysértéssé minősítésére. 
 
Lásd bővebben az Origó cikkét!
 
Interjú a Napkeltében Szabó Mátéval itt!
 
A teljes levelet az alábbiakban közöljük:

 

 

Dr. Takács Albert 
miniszter 
Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium 
Budapest 
Kossuth tér 4. 
1055
   
Tisztelt Miniszter Úr! 

Amint az Ön előtt is ismert, a droghasználatnak a büntetőjog hatásköréből való kiemelése általános trend az Európai Unióban. Ezért örömmel értesültem arról, hogy az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium felkérésére a Fővárosi Bíróság Büntetőjogi Kollégiumának elnöke, dr. Frech Ágnes egy olyan törvénytervezetet (a továbbiakban: tervezet) készített a büntető anyagi jogi kódex kábítószerrel kapcsolatos szabályozásának átalakítására, amely álláspontom szerint elfogadható alternatívát kínál a jelenlegi szabályozással szemben.

A tervezet a büntetőjogi helyett, szabálysértési szankciókat ír elő a droghasználókkal szemben, de a drogkereskedelem büntetőjogi fenyegetettsége ezután is fent maradna. Ezt ésszerű kompromisszumnak tartom az állam és a droghasználók között, melyben az állam jelzi a droghasználat helytelenítését a társadalom felé, a droghasználók pedig mentesülnek a kriminalizáció ártalmas hatásaitól.

A Btk. kábítószerrel kapcsolatos rendelkezéseinek tervezett módosítását tehát ésszerűnek és támogatandónak tartom, a következők miatt:

1. A jelenlegi szabályozást nem tartom maradéktalanul összeegyeztethetőnek a jogállamiság elvével és – mint már utaltam rá – az európai uniós követelményekkel. Aránytalanul és szükségtelenül szigorú büntetőjogi szankciókat ír ugyanis elő a kábítószereket csekély mennyiségben, személyes használat céljából tartó vagy megszerző személyekkel (droghasználókkal) szemben. Osztom azt a véleményt is, hogy nem indokolt büntetőjogi szankció alkalmazása olyan személlyel szemben, aki közvetlenül csak a saját egészségét károsító magatartást tanúsít. A statisztikák szerint az illegális drogokat kipróbálók túlnyomó többsége alkalmi használó és rendezett körülmények között él, akiknek hatékony egészségügyi segítségre, nem pedig szabadságvesztés büntetésre van szüksége. Sokkal hatékonyabb kezelésre, megelőzésre és ártalomcsökkentésre költeni azokat az anyagi javakat, amit az állam e területen felhasznál, mint a fogyasztók büntetőjogi üldözésére. Nem beszélve arról, hogy a problémás droghasználók a pénzhiány és egyéb korlátok miatt nem juthatnak olyan ellátási formákhoz, amelyek esetenként akár életmentőek is lehetnek a számukra.

2. A jelenlegi jogszabályok nincsenek figyelemmel a normavilágosság követelményére sem. A hatályos Btk. kábítószerrel kapcsolatos szakaszai többször módosított, bonyolult normaszövegek, amelyeket a jogalkalmazók (rendőrség, ügyészség, ügyvéd, bíróság) sem tudnak egységesen értelmezni.

A törvénytervezet a hatályban lévő nemzetközi egyezmények és az Alkotmánybíróság vonatkozó határozatának figyelembe vételével arra törekszik, hogy egyszerűbb és egységesen értelmezhetőbb büntetőjogi szabályozást teremtsen. Ezeket a következőkkel kívánja elérni:

– Nem tesz különbséget függő és nem függő elkövető között.
– Megkülönbözteti a kereskedelem és fogyasztás elkövetési magatartásokat.
– Úgy egyszerűsíti a minősítő körülményeket, hogy megtartja azokat, amelyek valóban szükségesek (pl. kiskorúak fokozott védelme).
–- A drogkereskedők arányos, az európai jogharmonizációs törekvéseknek megfelelő büntetésben részesülnek.
– Mennyiségi limiteket alkalmaz, megnövelve a szabályozás koherenciáját. 

A tervezet tehát a kábítószert csekély mennyiségben saját használatra maguknál tartó személyekkel (droghasználókkal) szemben nem büntető, hanem szabálysértési eljárást indítana. Így a rendőrség a droghasználó ellen alapesetben nem kezdeményezne büntetőeljárást, hanem felszólítaná a szabálysértés (droghasználat) abbahagyására, esetleg elkobozná tőle az illegális szert. A rendőrség pénzbírságot is kiszabhatna az elkövetőre, amelyet utólag kellene befizetni. A pénzbírság befizetésének elmulasztása nem vonna maga után szükségszerűen elzárást. Fiatalkorú elkövetők esetében pártfogói felügyelet kiszabására is sor kerülne.

Mindezekre figyelemmel a Fővárosi Bíróság Büntetőjogi Kollégiumának elnöke által kidolgozott, szóban forgó törvényjavaslat megvalósítását támogatom.

Budapest, 2008. február 18.

Üdvözlettel: 
 
Dr. Szabó Máté sk.

 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter