• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

„Bedrogozva rohant oszlopnak” – variációk egy témára

február 3, 2009 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Hogyan NE tálaljunk egy hírt felelősségünk teljes tudatában?

Ha valakinek egy rövid példán keresztül kellene szemléltetnem a média felelősségét a drogokra és drogfogyasztó csoportokra irányuló előítéletek terjesztésében és fenntartásában, akkor valószínűleg az alábbi cikkek segítségével mutatnám be neki a jól ismert újságírói fogásokat.

Adott egy tragédia. Egy autóbaleset, amelyben a jármű utasa az életét vesztette. Az eset körülményeiről jelenleg – a híradások szerint – annyit tudunk, hogy a balesetet feltehetőleg gyorshajtás okozta, illetve, hogy a vezetőnek nem volt jogosítványa. Ezen felül felmerült a gyanú, hogy a sofőr ittasan vezetett és nem kizárt, hogy valamilyen kábítószert is fogyasztott.

Hogyan lehet tálalni az esetet?

1.    Tényszerűen

Az újságíró leírja, hogy mit tudhatunk biztosan a körülményekről és mik a rendőrség feltételezései. Ilyen tálalásban olvashatunk a balesetről Baranya Megyei Online-on és ez lenne a követendő hozzáállás annak érdekében, hogy a híradás nyomán ne csapjanak fel az előítéletek vezérelte indulatok idejekorán és teljesen alaptalanul.

 

2.    A feltételezésekre kiélezve

Itt már nem is annyira a baleset az érdekes, hanem annak a feltételezett körülményei. Szenzációszagúbb lesz a cikk, ha már a címben is szerepel, hogy „drogos lehetett a sofőr”. Figyelem, nem alkalmi alkoholivó vagy drogfogyasztó, hanem egyenesen „drogos”! Erre már inkább felkapja a fejét az olvasó és további indulatokat táplálhat e nehezen körülhatárolható csoport feltételezett tagjai iránt. Ebben a megközelítésben a Stop.hu oldalon olvashatunk az esetről.

 

3.    A feltételezéseket tényként kezelve

A hírügynökség ez esetben odáig megy, hogy saját maga mond ellent a címnek három mondaton belül. A címszereplő még „bedrogozva rohant oszlopnak”, pár sor után már azonban csak „felmerült annak gyanúja is, hogy ivott és kábítószert fogyasztott”.
Ez a Médiamonitor által legkárosabbnak tartott tálalási mód, amely a zsigerekre hat, és hiába írja le a cikkben, hogy a cím valójában hipotézis, nagyon jól tudja, hogy az olvasók nagy részében csak az marad meg, hogy „újabb ártatlan életet követelt a drog”. Még moralizálnia sem kell, azt majd az olvasó megteszi magában és a környezetében.
Itt egyébként már nem "a drogosról”, mint egy marginális csoport lecsúszott csoport tagjáról van szó, hanem általában a „gyilkos drogról”, amely újra lecsapott…feltehetőleg.

Ez az OrientPress Hírügynökség tájékoztatása.

 

Könnyen belátható, hogy a két utóbbi híradás éppen a drogokkal kapcsolatos nyílt, tényszerű, előítéletektől mentes társadalmi párbeszéd kialakulása ellen hat – amely szerintünk elengedhetetlen a valós tényeken nyugvó közgondolkodás előmozdításához a témában – ezért hagyományunkhoz híven most is mindenkit arra buzdítunk, hogy küldjön levelet az előítéleteket tápláló tömegtájékoztatás e jeles szereplőinek, és udvariasan hívja fel figyelmüket a közgondolkodás alakításában játszott felelősségükre!

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.02.03.

Kategória: Hírek Témák: Depresszánsok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter