• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Beyond 2008 – a keretek feszegetése

Szerző: Péter Sárosi | január 29, 2008

Tweet

Budapesten tartották azt a regionális konferenciát, amelyen civil szervezetek vitatták meg az elmúlt 10 év drogpolitikai trendjeit.

 

A bécsi székhelyű Vienna NGO Committee on Narcotic Drugs kezdeményezésére és a Magyar Addiktológiai Társaság (MAT) szervezésében Budapesten került megrendezésre január 24. és 25. között a Beyond 2008 regionális konzultációs találkozó, amelynek az volt a célja, hogy összegyűjtse az Európai Unió nem-kormányzati szervezeteinek tapasztalatait az elmúlt 10 év drogpolitikai trendjeivel kapcsolatban. A rendezvény része egy nemzetközi értékelési folyamatnak, amely azt próbálja megállapítani, vajon mennyire volt sikeres az 1998-as ENSZ Közgyűlés (UNGASS) által elfogadott drogpolitikai akcióterv végrehajtása. Bár a források korlátozottsága miatt a szervezők nem tudták visszatéríteni a résztvevők úti- és szállásköltségeit, így viszonylag kevés civil szervezet érkezett Magyarországra, a megjelentek nagyjából lefedték az európai drogpolitikai paletta színárnyalatait: a legalizátorok (ENCOD), a reformerek (IDPC), a droghasználó aktivisták (INPUD), az ártalomcsökkentők (EHRN) és a prohibicionisták (EURAD) egyaránt képviseltették magukat. A konferencia három kérdést kívánt megválaszolni:

 

1) Mit értek el a civil szervezetek 1998 óta, különösen a prevenció, kezelés, rehabilitáció és szociális reintegráció terén?

 

2) Mi számít jó gyakorlatnak a nem-kormányzati és kormányzati (illetve nemzetközi) szervezetek közötti egymüttműködésre?

 

3) Milyen alapelveket javasolnak a civilek az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága (CND) számára útmutatóként a jövő drogpolitikájának formálásához?

 

A résztvevők három munkacsoportban vitatták meg ezeket a kérdéseket. Konszenzus azonban csak viszonylag kevés kérdésben mutatkozott, a vita gyakran ment át szenvedélyes szóváltásba a (főleg svéd és olasz) prohibicionisták és a (változatos országokból származó) reformpártiak között. A többség úgy érezte, hogy az ENSZ drogkontroll rendszere nem eléggé átlátható és nem vonja be megfelelő módon a civil szervezeteket. Így például sok kritika érte a Nemzetközi Kábítószer Ellenőrző Szervet (INCB), mivel sokak szerint ideológiailag elfogult, tevékenységét titkolózás jellemzi, és országlátogatásai során nem törekszik minden érintett oldal véleményének megismerésére. Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogprevenciós Intézet (NDI) igazgatója a civil társadalom bevonásának jó gyakorlataként hivatkozott a magyar Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság (KKB) példájára, ahol a civil szervezetek 4 képviselőt választhatnak maguk közül, akik teljes jogu tagként részt vehetnek a KKB ülésein. Sokan hivatkoztak az ENSZ AIDS-ellenes szervezetére, a UNAIDS-re is, amely hatékony mechanizmusokat épített ki a civil aktivisták, köztük az érintett HIV pozitív népesség bevonására. Felmerült az is, hogy a kormányzatoknak be kellene vonniuk civil tagokat is a CND-re küldött delegációikba: egyes EU államokban már volt erre példa, Magyarországon még nem.

 

Vita bontakozott ki a droghasználat emberi jogi vonatkozásairól is. A droghasználó szervezetek szövetségét (INPUD) képviselő Stijn Goossens szerint a drogpolitikának nem drogokról, hanem emberekről kellene szólnia, s így be kellene vonni azokat is döntéshozási mechanizmusokba, akikről a döntések szólnak: az aktív droghasználókat. Sokan hangoztatták azt a véleményüket, hogy az egészséghez fűződő emberi jognak kell a drogkontroll rendszer középpontjában állni, mások a szociális jóllét fogalmát tartják megfelelőbbnek. A svéd prohibicionisták szerint a drogfogyasztás egyáltalán nem is emberi jogi kérdés, ők inkább a nem-fogyasztók védelmét hangsúlyozzák. A TASZ képviselője azt az álláspontot fejtette ki, nem az a kérdés, vajon a droghasználathoz való jogot rögzítette-e bármilyen emberi jogi konvenció – a kérdés az, hogy a drogfogyasztás mint cselekedet vajon az olyan emberi jogok védelme alatt áll-e, mint például az önrendelkezéshez, a magánélet zavartalanságához vagy a gondolat és lelkiismeret szabadságához fűzödő jogok. Tény, hogy a drogtilalom ezeket a jogokat korlátozza a közegészség nevében, márpedig ezeket a jogokat demokratikus jogállam csak a szükségességi és arányossági elvnek megfelelően korlátozhatja. Vitázhatunk azon, hogy a droghasználat kriminalizációja vajon ezen elveknek megfelelő-e, azt azonban nem vonhatjuk kétségbe, hogy a droghasználat emberi jogi kérdés.

 

A konzultációról készült jelentést idén márciusban ismertetik az ENSZ tagállamok képviselőivel a CND márciusi ülésén – kérdés, hogy a civil aggályok mennyiben fogják befolyásolni a politikai döntéshozás folyamatát.  

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter