A heroin koncentrációja normalizálódik, az új szerek listája tovább bővül
A Bűnügyi Szakértői es Kutatóintézet (BSzKI) második, novemberi hírlevele még csak a feliratkozottak számára volt elérhető, de a széles körű érdeklődésnek és a TASZ általi publikussá tételnek köszönhetően a szerkesztők úgy döntöttek, hogy mostantól mindenki számára elérhetővé teszik a kábítószer-használattal kapcsolatos, aktuális információkat és trendeket.
A tavaly augusztustól novemberig terjedő időszakban a BSzKi egy alkalommal találkozott kiugróan magas hatóanyag-tartalmú, 56%-os tisztaságú heroinnal. A 2009. december és 2010. február közötti időszakot felölelő új hírlevél két esetben számol be kiugróan magas koncentrációjú (46% és 48% hatóanyag-tartalmú) heroinról. A fogyasztók számára lényeges információ, hogy ugyanebből a forrásból sokkal alacsonyabb koncentrációjú heroin is előkerült, amely egyrészt alátámasztja, hogy a különböző vevőkörök eltérő tisztaságú anyagot kapnak, másrészt elővigyázatosságra inti a használókat. A lefoglalt heroin átlagos koncentrációja enyhe csökkenést mutat és feltételezhető, hogy a korábbi túladagolásokban szerepet játszó, magas koncentrációjú heroinok feketepiaci dominanciája megszűnt.
Az amfetamin esetében az átlagos koncentráció az időszakban enyhe növekedést mutatott.
A novemberi hírlevél már beszámolt arról, hogy a 2009 első félévében bevizsgált Ecstasy tablettáknak mindössze 1%-a (!) tartalmazta az eredeti hatóanyagnak tekintett MDMA-t. A mostani hírlevél már nekrológszerűen tekint vissza az MDMA hazai történetére, egy tíz éves intervallumban bemutatva a lefoglalás és a hatóanyag-tartalom változását.
A klasszikusnak számító drogokkal kapcsolatosan említés esik olyan LSD-bélyegnek látszó, kerékpárost ábrázoló papírlapkákról, amelyek a várakozással ellentétben nem tartalmaztak LSD-t, csupán szennyeződés szintű mértékben némi TFMPP nevű piperazint.
A Magyar Pszichedelikus közösség 2009. decemberi hírlevele a mefedronnal kapcsolatban megemlíti, hogy a szer felbukkanása ráirányította a figyelmet az egyéb hasonló kategóriájú szerekre (metilon, butilon, stb.) is, ám ezek hazai jelenlétéről akkor még nem volt hír. A BSzKI most említést tett 10db galambmintás tabletta lefoglalásáról (ezek alighanem az Angliában Dove néven forgalmazott tabletták), amelyek butilon vegyületet tartalmaztak, és a mefedronhoz hasonlóan emberi fogyasztásra alkalmatlan növénytápszerként kerültek forgalomba.
Az új szerek frontján, ahogyan novemberben, is ismét az MDMA-szerű hatásokat okozó mefedron és az erős stimuláns hatású MDPV érdemelt említést a butilon mellett. Újdonság a két szerrel kapcsolatban, hogy most először bukkantak fel Magyarországon tiszta, hígítatlan formában, illetve külföldi forrásokból fény derült arra is, hogy az Interneten azonos márkanév alatt futó termékek mindkét anyagot tartalmazhatják.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.03.23.