Mennyire veszélyes a hétvégi drogozás?
Csak mert néha a dolgos hétköznapok után lazításképpen bekapsz valami illegálisat, vagy szombat este a haverokkal nem csak a cigifüstöt szívod, azt hiszed még nincs komoly problémád. Sajnos tévedsz.
…
Mikor vagy bajban?
Ugyan nem válik minden alkalmi drogfogyasztó függővé, viszont majdnem minden függő egykor alkalmi fogyasztó volt, aki biztos volt benne, hogy ura a drognak. Ritka az olyan fogyasztó, aki egész életén át csak alkalomszerűen nyúl a szerhez. A „kocadrogosok” is előbb utóbb felhagynak e rossz szokással, és vagy képesek maguktól leszokni, vagy külső segítséggel állnak le. Esetleg megtörténik a legrosszabb, már nem elégszenek meg az alkalmi pörgéssel, és feljebb lépnek egy szinttel, azaz vagy komolyabb drogokat kezdenek használni, vagy gyakrabban fogyasztanak szereket. A váltás mindenkire másképpen hat. Vannak akik az első pillanattól fogva tudják, hogy problémájuk van, mások évekig elvannak a saját kis világukban, és tudják leplezni, hogy valójában segítségre szorulnak – mondja pszichoterapeuta szakértőnk.
….
Igazság szerint ha azért drogozol, hogy szocializálódj, vagy így űzöd el a stresszt, akkor bajban vagy!
Mennyire veszélyes ez?
„A legnagyobb okot az adja az aggodalomra, hogy a kívánt mennyiség egyre csak nő, másrészt a különböző drogok forrása és minősége is sokszor kétes – mondja orvos szakértőnk. A rossz minőségű kábítószer már rövidtávon is nagyon káros, és arról még nem is beszéltünk, hogy hosszútávon mennyire roncsolja az agyat. Az alkalmi drogfogyasztásnak viszont vannak sokkal kevésbé kézenfekvő következményei is. A párkapcsolat és a munkával való boldogulás igencsak veszélybe kerül az ilyen esetekben. Hiába képes megtartani az állását egy alkalmi fogyasztó, valószínűleg nem fog tudni 100 százalékos teljesítményt nyújtani a munkahelyén. Előbb utóbb anyagi problémája lesz, mert vagy elveszti az állását a gyenge teljesítménye miatt, vagy túl sokat költ szerekre. A párkapcsolatban is hamarosan eljön a krízis, ilyenkor pedig két út van: vagy leáll a droggal, vagy mélyebbre süllyed.
Hogyan tudsz leállni?
„Ha alkalmi fogyasztó vagy, nézz magadba őszintén – azért használsz drogokat, hogy elűzd a stresszt, vagy így menekülsz a problémáktól? Vedd észre, hogy ezt más eszközökkel is megteheted! Ha szükséges, kérj segítséget!” Ha a kollégádról, vagy egy barátodról van szó, próbálkozz valami személyre szabott megoldással. A fogyasztónak el kell határoznia, hogy segítséget akar. Ne veszekedj vele, sőt még vitatkozni se próbálj, mert akkor ő is ellenségessé fog válni. Hívd fel a figyelmét olyan változásokra, amelyeket rajta tapasztalsz, és hangsúlyozd, hogy ő ennél sokkal többre hivatott. Ha azonban ez nem sikerül, a szakértő a csoportos problémamegoldást tanácsolja. Azaz ha a környezetedben olyan alkalmi drogfogyasztó van, akin szeretnél segíteni, hívd össze a barátait vagy a családját, és fogjatok össze közösen, természetesen nem ellene, hanem a drogfelhasználása ellen. A csoportba nem ért bevonni egy profit, azaz egy pszichológust vagy tanácsadót. Hogy elkerüld az újabb konfrontációt, az „áldozatot” a legjobb kész tények elé állítani, azaz ha kész a terv, ismertetni vele. Ha például úgy döntötök, beutaljátok egy rehabilitációra, mondjátok neki hogy „Szeretünk és azt akarjuk, hogy kimássz ebből a gödörből. Beutaltattunk egy rehabilitációra. Ha hajlandó vagy elmenni, mi mindenben támogatunk. Ha viszont nemet mondasz, tönkre fogsz menni.”
„Nehéz volt”, meséli a cikkünk elején említett Daniella barátja, aki beutaltatta barátnőjét egy elvonókúrára. „Mindnyájan ott voltunk azon a napon, akik igazán szeretjük. A családja, a barátnői és én. Először mérges volt, de mikor látta mennyire aggódunk érte, könnyekben tört ki”.
„Borzalmas érzés volt szembesülni azzal, hogy a szeretteim mit gondolnak rólam. Valahogy sosem gondoltam bele, ezzel mit okozok másoknak. "Nem hittem, hogy bajban lennék" – emlékszik vissza Daniella, aki a pszichológus segítségével már nyolc hónapja tiszta. "Ma is vannak önbizalom problémáim, azonban most már megtanultam szembenézni velük, és nem a marihuánafüst, a trance-zene és az Ecstasy mögé menekülni előlük."
Függő vagy?
Az alábbi kérdéssort olyan alkalmi drogfogyasztók állították össze, akik leszoktak. Adj magadnak pár percet és válaszolj őszintén!
- Drogoztál már egyedül?
- Hazudtál már orvosnak, hogy kicsikarj tőle valamilyen tablettát?
- Loptál már valamilyen szert vagy pénzt, hogy vehess belőle?
- Használsz valamilyen gyógyszert közvetlenül felkelés után, vagy lefekvés előtt?
- Vettél már be gyógyszert, hogy egy másik mellékhatását enyhítsd?
- Kerülsz bizonyos helyeket vagy társaságokat, mert tudod hogy ott nem nézik jó szemmel a drogfogyasztást?
- Érezted már úgy, hogy a szer meggátol a tanulásban vagy a munkavégzésben?
- Hazudtál már a droghasználati szokásaiddal kapcsolatban?
- Hatással van a drog az étkezési és alvási szokásaidra?
- Rosszul érzed magad, ha „tiszta” vagy?
- Érezted már úgy, hogyha nem drogoznál, nem tudnál beilleszkedni a társaságba?
- Vannak irracionális, vagy nehezen körülírható félelmeid?
- Hatással van a drog a szexuális életedre?
- Használtál már olyan drogot, amelyet nem is szeretsz?
- Adagoltál már túl magadnak drogot, vagy gyógyszert?
Teljesen mindegy, hogy hány kérdésre válaszoltál igennel. Ha őszinte voltál, érezni fogod, hogy bajban vagy-e vagy sem.