Szerzői jogok miatt csak azokat az idézeteket közölhetjük, amelyekkel foglalkozunk:
„Az elmeműködést befolyásoló szereket ősidőktől alkalmazza az emberiség. A természeti népek sámánjai vallási ünnepeiken ma is használnak olyan anyagokat, amelyektől transzba esnek. A modern orvostudomány leghatékonyabb fájdalomcsillapítói egyúttal a tudati állapotot is befolyásolják. A drogok élvezete tehát egyáltalán nem új keletű, azonban a serdülők körében az utóbbi években tapasztalt nagyfokú elterjedése szokatlan és ijesztő hazánkban. Egyes felmérések szerint a fiatalok nyolcvan-kilencven százaléka kipróbál valamilyen drogot tizennyolc éves koráig. Ez nem jelenti azt, hogy rendszeres használóvá válik. Miért nyúlnak a serdülők a droghoz? Erre a kérdésre nagyon összetett a válasz. Szerepet játszik benne, hogy nálunk is egyre könnyebb hozzájutni. Vannak, akik kíváncsiságból, vagányságból, esetleg kitűnni vágyásból próbálják ki valamelyik szert. Sok kamasz azt hiszi, a drog használat ától felnőtté válik. Az iskolai gondok, a szülői törődés hiánya, vagy éppen a túlzottan szigorú szülők, különböző lelki és érzelmi problémák szintén elvezethetnek a drogokhoz. Különösen azokat veszélyezteti az alkohol és a drog, akik befolyásolhatók, akiknél a felnőtté válás pszichés probléma. Szerepe van a kábítószerezés kialakulásában a környezetnek, a baráti társaságnak. Természetesen az okok között nem feledkezhetünk meg a drogok feszültségoldó és egyéb kellemes hatásairól sem. A kamaszok személyiségük kialakulatlansága miatt védtelenebbek a káros külső befolyásokkal szemben. Ezt használja ki a kábítószer-kereskedelem. Egyre gyakrabban fordulnak meg iskolák környékén, szórakozóhelyeken, diszkókban. Kábítószer tartalmú bélyegekkel, matricákkal, cigarettákkal, porokkal, tablettákkal kínálják a kamaszokat. A drogok legnagyobb veszélye a hozzászokás, ennek minden testi, lelki és anyagi következményével. Amilyen könnyen megy a hozzászokás – néhány alkalom is elegendő lehet -, olyan nehéz és keserves a leszokás. A túladagolás következtében egyre többen fejezik be életüket fiatalon, anélkül, hogy megismerték volna az élet valódi szépségét.”
„Hallucinogének Ebbe a csoportba tartozik az LSD , a PCP vagy angyalpor. Az anyarozs (a rozson élősködő gomba) félszintetikus alkaloidja. Mesterségesen 1938-ban állították elő. Gyógyszernek tervezték, de használatától a betegek állapota jelentősen romlott. A szer használója ön- és közveszélyes lehet. Nagyobb adagban halálhoz vezet.”
„Marihuana (hasis): Az indiai kender leveleiből és virágzatából készítik. Pakisztán és Nepál területén évszázadok óta hagyományos élvezeti szer, akárcsak nálunk az alkohol. Fokozza a szívritmust, csökkenti a testhőmérsékletet, megzavarja a reagálási és koordinációs képességet, kiszárítja a szájat, csökkenti az éhséget. Befolyásolja a hangulatot. Megváltoztatja az idő- és térérzékelést. Károsítja a tüdőt, a rövid távú memóriát, csökkenti a motivációt, a figyelmet; kiégettséget okoz.”