• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Drogfilmek a Filmvilágban

Szerző: Kardos Tamás | július 2, 2010

Tweet

A filmművészeti magazin három cikkben foglalkozik a drogok filmbeli ábrázolásával

Legjobb tudomásom szerint utoljára a 2002. márciusi számban szántak külön blokkot a Filmvilág szerkesztői az úgynevezett „drogfilmek” bemutatásának, úgyhogy eljött az ideje egy újabb szemszögből történő visszatekintésnek a filmtörténet e sajátos darabjaira.

„A tudatmódosító szerek sokszor jutottak kulcsszerephez az egyén és társadalom szembenállását megjelenítő filmes próféciákban. Míg a ’60-as, ’70-es évek amerikai ellenkultúrájának mozgóképei a misztikus megvilágosodás és az establishment elleni lázadás legfőbb eszközeként ábrázolták őket, számos disztópiában a totalitárius rendszerek fenntartójaként kerültek a figyelem középpontjába. A drog így a modernkori társadalomkritika gyakorta használt kétélű fegyverévé vált, mely hol a megváltást, hol épp a szellemi szolgaságot hozza az arctalan tömegből kiszakadni próbáló hősök számára.”
Így kezdi cikkét Jankovics Márton a Filmvilág júliusi számában, majd a Mátrix híres jelenetét alapul véve két részre osztja a drogok filmekben betöltött szerepét. Egyik oldalon találhatjuk azokat az alkotásokat, melyekben a drog a kék pirula szinonimájaként, „visszataszít a komfortos, ám illuzórikus tömeglétbe”, míg a másik oldalon szerepelnek a piros tabletta filmjei, amelyben a drog használata „nem a valóság előli menekülést, hanem a hamis alapelvekre épült közösség szánalmas kompromisszumainak felrúgását jelenti”.
 

Varró Attila „Filmkémia” című írása a ’60-as évek pszichedelikus filmjeit vizsgálja, melyeket elsősorban az ebben az időszakban kibontakozó LSD kultusz ihletett. Mint Varró írja, a hallucinogén szerek használatának elterjedése és ezzel párhuzamosan a pszichedelikus filmek megjelenése egybeesik a filmes modernizmus időszakával, ezért az LSD és maga a pszichedelikus élmény ábrázolásmódja a lehetőségek széles tárházát biztosította a rendezőknek és forgatókönyvíróknak. A cikk hosszabban foglalkozik az irányzat első vonulatával, a bad trip élményre és a kísérletező őrült tudós sémájára építkező B-kategóriás horrorfilmekkel, melyekről a filmművészetben kevésbé járatosak aligha hallottak, majd sorra veszi az LSD betiltását követően született, a szer tudattágító hatásának bemutatására építő művek sorát, ezzel igazi csemegét nyújtva a pszichedelikus kultúra iránt érdeklődőknek.

A drogfilm-blokk leghosszabbját, a „Fehér por” című írást Géczi Zoltán jegyzi és a kokain-jelenségre reflektáló filmek száz évét mutatja be. A huszadik század első harmadában született kevés témabeli alkotás jellemzően sátáni drogként jelenítette meg a kokaint, de már ekkor is megjelent a szer használóinak parodisztikus ábrázolásmódja. A ’70-és ’80-as évek filmjeiben bepillantást nyerhetünk a kokainbulikba, ahol a szer a gazdagok rekreációs drogjaként tűnik fel, hogy néhány évvel később már az erőszak tárgyaként jelenjen meg, melyekben a csempészek, a szervezett bűnözők és a rendőrök összecsapásai is vászonra kerülnek. Faji kérdést a kokain szabadbázisú formája, az olcsó, de annál addiktívabb crack okozott, amely elsősorban a szegény társadalmi rétegből kikerülő afroamerikaiak között vált népszerűvé. Az ő életkörülményeiket a ’90-es évek elei black cinema alkotásai jelenítettek meg a filmművészetben. Géczi a kokainfilmek utolsó tíz évét a drogháború kudarcának szócsöveiként mutatja be, melyek éles kritikával illetik az amerikai drogpolitikát.

Három olvasmányos cikk került a havilapba, melyek olvasását nem csak a filmaddiktoknak ajánljuk!

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.07.02.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter