A drogkereskedőket nem érdekli a gyenge forint – a fű ára 15 éve stagnál
Az idősebb korosztály számos képviselőjébe mélyen bevésődött és a mai árakkal szembesülve nosztalgiával emlegetett emlék, hogy a 60-as években az 1 kilós kenyér hosszú éveken keresztül 3 forint 60 fillérbe került. Az árak lassan, de biztosan csúsztak felfelé, majd a rendszerváltás után jelentős ugrást láthattunk: húsz év alatt több mint tízszeresére nőtt a fogyasztói kosár elsőszámú termékének, a kenyérnek az ára.
Míg az árak növekedése kisebb-nagyobb eltérésekkel a legkülönbözőbb szolgáltatások és ágazatok termékeinél, illetve a dolgozói jövedelemben is jelentkezett, addig a marihuánát immár tizenöt éve kínálják változatlan áron a dílerek. Világos, hogy az illegális kereskedelem szereplői egészen más szempontok alapján határozzák meg áraikat, mint a legális piacon tevékenykedő és adózó „társaik”, és az adatokból az is kiolvasható, hogy a dílerek tizenöt éve hatalmas haszonra kalibrálták magukat. A hétköznapi ember azonban a médiából csak elvétve alkothat képet a feketepiac logikájáról és mozgatórugóiról, leginkább a bűnügyi filmekre kell hagyatkoznia.
Az Index gazdasági rovatában Kincsei Éva ezt a hiányt pótolta a drogszcénát különböző szemszögből vizsgáló szakterületek képviselőinek megszólításával. A jelenséget Varga Péter, a BRFK Bűnözés Elleni Szolgálat Nyomozóalosztályának vezetője, Demetrovics Zsolt pszichológus, az ELTE Addiktológiai Tanszéki Szakcsoportjának vezetője és Tarján Anna, a Drog Fókuszpont szakértője értelmezte. A marihuána árállandósága mellett szó esik többek között a kokain és az amfetamin árának enyhe csökkenése mögött rejlő okokról, illetve a kínálat és kereslet alakulásáról az utóbbi években. A cikk hiánypótló elemzést nyújt a maga nemében, érdemes elolvasni!
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.04.26.