• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Élő jelentés a magyarországi droghelyzetről

Szerző: Kardos Tamás | október 16, 2015

Tweet

A drogterület közel száz szakemberének véleménye alapján kritikus helyzetbe került a hazai drogprevenció, az ellátás és az ártalomcsökkentés, miközben a drogpolitika már a segítő szervezetekhez is ellenségesen viszonyul

Miközben a dizájner drogok lenyomták a tradicionális szereket, közös fellépés helyett soha nem látott szakadék alakult ki a politika és a drogterület szakmai szervezeteinek megközelítése között – röviden így lehetne összefoglalni a júniusi Herbál Para civil fórum tanulságait, mely a négy nagy drogszakmai ernyőszervezet (MADÁSZSZ, ÁSZ, MADRISZ, MAT) szervezésében került megrendezésre, a Kossuth Klub nagytermében, bő 150 fős hallgatóság előtt. A téma gazdagságát jelezte, hogy a különböző szakterületek képviselői egyenként mindössze 10 percben adták elő beszédüket, hogy elegendő idő jusson az elhangzottak közös megvitatásra. A résztvevő szakértők erős kritikával illették a kormány hozzáállását – világosság tették, hogy a C lista három éves regnálása alatt egyáltalán nem tudta visszaszorítani a dizájner drogok terjedését, továbbá nehezményezték, hogy semmi megnyugtatót nem hallhattak a szakmai szervezetek alulfinanszírozottságáról, akiknek az ellenséges légkör miatt már az alapvető szolgáltatásaik is veszélybe kerültek.
 
A fórum előadásainak összefoglalója az alábbi videónkon tekinthető meg.
 

 
A délutáni szekcióban szakértői csoportok alakultak az alábbi négy témakörben:

 
  • – Drogpolitika
  • – Drogprevenció
  • – Ártalomcsökkentés
  • – Kezelés és Ellátás

 
A csoportokban az EU drogmonitorozó központjának (EMCDDA) strukturált kérdőívei alapján történt a beszélgetések kialakítása, melyekben összesen 92 szakértő vett részt. Az elhangzottak kiértékelésének eredményeként született meg a Kábítószerügyi Civil Koordinációs Testület (KCKT) Élő Jelentése a Magyarországi Droghelyzetről  
A jelentés létrejöttének körülményeiről Paksi Borbála szociológus, kutató elmondta, hogy kevés információnk van a hazai droghelyzetről, így nehéz a helyzethez alakítani a szolgáltatásokat. Az utóbbi években visszaesett a kutatási adatgyűjtés, 2007 óta – 8 éven keresztül – nem készült a lakosság körében célzott drog-epidemiológiai vizsgálat. Utoljára 2008-ban végeztek becslést a droghasználat társadalmi költségéről, valamint 2011-ben megszűnt a kábítószer problémával kapcsolatos vizsgálatok, kutatások támogatási rendszere. Ilyen helyzetben csak közvetett indikátorokon keresztül lehet tájékozódni, holott célzott kutatásokra lenne szükség. Ez az információs deficit késztette arra a szakmát, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel kezébe vegye a helyzet értékelését. Ennek apropóján született meg a 92 szakember bevonásával készített jelentés, ami Paksi elmondása szerint bár nem kiterjeszthető és nem általánosítható, de kvalitatív vizsgálat eredménye, ami egy létező valóságot mutat be.
 
A Drogpolitikai munkacsoportot Topolánszky Ákos, a Magyar Drogterápiás Intézetek Szövetségének (MADRISZ) elnöke vezette. Az utóbbi évek fejleményeit elemezve elmondta, hogy az állam ellenségkategóriákban láttatja a drogterápiás tevékenységet végző szakértők világát, ami jól megmutatkozik az olyan politikai aktusokban, mint például a Drogstratégia visszavonása, amit egy új, a szakmai szervezetek által nem támogatott Stratégia elfogadása követett. A megvalósítási szándék hiányát világosan jelzi, hogy öt éve nem készült cselekvési program, ami irányítaná a drogpolitika kivitelezését. Ehelyett viszont 2013-ban szigorodott a Btk., noha Európa nem ebbe az irányba halad és a C-listával egy szakmai szempontból nagyon problémás rendszert sikerült létrehozni. A drogkoordinációnak gyakorlatilag nincs hatása a drogpolitika alakulására és a Nemzeti Drogmegelőzési Irodának funkciója is kiüresedett. A terület egészének finanszírozása rendkívül lecsökkent, más forrásokból költ csak rá az állam, leginkább a kínálatcsökkentés területéről.
 
 
A felmérésből Topolánszky azt emelte ki, hogy a válaszadók 80%-a szerint a jelenlegi politikai környezet jelentősen nehezíti a drogpolitikai tevékenységet. Szintén úgy 80% szerint a probléma kezelhetősége szempontjából a hazai drogpolitika jelentősen kedvezőtlenebbé vált. A jelenlegi Drogellenes Stratégia nem fejezi ki a szakemberek többségének drogpolitikai véleményét, többek között azért, mert a fő hangsúly a kínálatcsökkentésre került. A szakemberek a terület forráshiányát is kritikusnak látják, mely a szolgáltatások létét és – hiányukban – az ellátásra szoruló droghasználók egészségét is veszélyezteti.
 
A drogprevenció aktuális helyzetének felmérését Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet korábbi igazgatója segítette. A munkacsoport eredményeit az Európai mutatókkal összemérve elkeserítő kép rajzolódott ki. Bár a Nemzeti Drogellenes Stratégia gyújtópontjába a tiszta tudat megőrzése és ezzel együtt a prevenció került, a szakemberek úgy látják, hogy az iskolai prevenciós programok hozzáférhetősége itthon korlátozott, azaz az iskolák többségében nincs prevenció. A konszenzusos szakmai iránymutatás hiánya miatt elbizonytalanodás uralkodik a területen. Az olyan elismert programok, mint a célzott prevenció, forráshiány miatt alig működnek.
 
 
Ami a fejlődésnek indult, az a rendőri jelenlét az iskolában, amit prevenciós szempontból nehéz eredményként elkönyvelni. Az olyan adminisztratív előírásokban, mint például a dohányzás tilalma, még tartjuk az európai szintet és a kortárssegítő rendszer működését is kielégítőnek ítélték, de az iskolai drogstratégia meglétében, a tanórákon kívüli foglalkozásokban és a szülők számára kialakított programokban nagyon elmaradtunk az európai átlagtól.
 
Csák Róbert, a Kék Pont tűcsere programjának korábbi munkatársa és az ártalomcsökkentést végző Alternatíva Alapítvány alapító tagja készítette az ártalomcsökkentő munkacsoport jelentését, mely az intravénás és rekreációs szerhasználók számára nyújtott programokat ölelte fel. A munkacsoportban 17-en vettek részt 14 szervezetből, ami az itthon működő 27 tűcsere tekintetében jelentős lefedettséget jelent. A válaszadók szerint egyik beavatkozási forma – pl. HIV, HCV szűrés, tűcsere, egyéni konzultáció fertőző betegségekről és a szerhasználat kockázatairól – sem érte el a korlátozott elérhetőségű beavatkozás szintjét sem. Rekreációs oldalon a partiszerviz és a fesztiválokon ingyenes biztosított hideg víz elérte a korlátozott elérhetőség szintjét. Hiány van viszont a fesztiválokon és szórakozóhelyeken végzett megkereső munkából és az információs kiadványokról. A rekreációs színtereken dolgozó ártalomcsökkentő szakemberek elmondták, hogy nehezen jutnak be a szórakozóhelyekre.
 
 
A szakemberek legnagyobb problémákként az új pszichoaktív szerekkel kapcsolatos információhiányt, az alulfinanszírozottságot, az ellátórendszerben a komplex, integrált programok hiányát, a szerhasználat stigmatizáltságát jelölték meg. Ez a stigma pedig a döntéshozók és a szabályozási környezet támogatásának hiányával a szolgáltatókra is átragad.
 
Csorba József pszichiáter-addiktológus vezette a 32 fős kezelés-ellátás munkacsoportot, amelynek három alcsoportja a drogambulancia, a speciális csoportok kezelése és az alacsonyküszöbű szolgáltatások helyzete volt. A kérdőívre adott válaszokból kiderült, hogy az ellátási lehetőségeket lényegesen meghaladják a kezelési igények. A dizájner drogok 2010-ben kezdődő térhódításukkal jelentősen megemelték a kezelési igényt. A szegénység növekvése tovább rontotta a folyamatot, például több lett a szexmunkás, akiknek körében magas a szerhasználat. Jelentős a komorbiditás a mentális zavarokkal, például a skizofrén betegek gyakorlatilag mind szerhasználók is.
 
 
A fokozódó probléma kezelése helyett megszűntek a pályázati kiírások, jelentős szakemberhiány alakult ki, akik pedig elérhetők lennének, azokat az ellátó helyek forráshiány miatt nem tudják felvenni. Csorba szerint, ha nem történik rövidesen változás, krízishelyzet alakul ki a területen.
 
Kardos Tamás
Drogriporter
2015.10.16.
 
További beszámolók a jelentésről:
 
HVG – "Az állam ellenségként kezeli a drogpolitikát"
24HU – A szakemberek szerint olyan, hogy állami drogpolitika, gyakorlatilag nem létezik
444 – Száguldunk egy mély szakadék felé, de legalább már nem is lehet kilátni a kocsiból
Origo – Nincs drogpolitika Magyarországon
Népszava – Élő jelentés a hazai droghelyzetről
MNO – Lesújtó vélemény a kábítószerhelyzetről
Magyar Narancs – Szubjektív látlelet a magyarországi droghelyzetről
Klub Rádió – Óriási kárt okozott a tűcsereprogramok kicsinálása – interjú a KCKT vezetőjével, Szemelyácz Jánossal

 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter