• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • Drug Policy and Law
  • Harm Reduction
  • Activism

Drugreporter

News and Films from the Frontline of the War on Drugs

  • News
  • Café
  • Videos
  • About Us
  • EN
    • HU
    • RU

Drug Policy Gumbo

December 13, 2007 | Author: Kardos Tamás

Tweet

A Drogriporter tudósítása a new orleans-i nemzetközi drogpolitikai reform konferenciáról.

A Drogriporter tudósítása a new orleans-i nemzetközi drogpolitikai reform konferenciáról.
 

 

A konferencián készített videók – folyamatosan bővülő számban – megtekinthetők a TASZ YouTube oldalán:

https://www.youtube.com/HunCivLibUnion

 

 

A gumbo egy Louisiana államból származó sűrű, pörköltszerű leves, amely tengeri herkenytűket, zöldségeket, rizst és fűszereket tartalmaz. A gumbót különféle stílusokban (pl. cajun, kreol) lehet készíteni, tulajdonképpen nincsen sztenderd formája: európai, afrikai és amerikai kulturális tradíciók találkozásának melléktermékeként jött létre. A gumbo New Orleans – avagy a Big Easy, ahogy az amerikaiak nevezik – egyik fő szimbóluma, egy olyan városé, amely maga is sokféle vallás és kultúra kereszteződésénél fekszik. Az USA vezető drogpolitikai reform szervezete, a Drogpolitikai Szövetség (Drug Policy Alliance) kétévente megrendezésre kerülő konferenciájának ezúttal New Orleans adott helyt december 5. és 9. között. Egy helyi szervező szerint a konferenciának magának is az volt a célja, hogy egy nagy „drogpolitikai gumbót” főzzön ki a különféle hátterű, vallású, életkorú, bőrszínű résztvevők hozzájárulásával, összehozva liberálisokat és konzervatívokat, feketéket és fehéreket, jogalkalmazókat és hippiket, kutatókat és aktivistákat, fűszívókat és heroininjektálókat. Csupán egy dolog van, ami ezeket az embereket szövetségessé teszi, állítja a konferencia fő szervezője, Ethan Nadelmann, a DPA igazgatója: mindannyian a „drogellenes háború” végét kívánják, amely rengeteg emberéletet és dollármilliárdot követel minden évben. Ez az eklektikus drogreform mozgalom gyorsan nő, ebben az évben például minden eddiginél többen, 1200-an vettek részt a konferencián, a programban pedig kedvét lelhették a marihuána-guruk és az ártalomcsökkentő pragmatisták egyaránt. Hiszen a világ egyik legnagyobb drogpolitikai reform eseményéről van szó.

 

Idén számos más amerikai szervezet is szerepet vállalt a konferencia szervezésében, így például new york-i székhelyi Ártalomcsökkentő Koalíció (HRC), a TASZ amerikai testvérszervezete, az ACLU, a Diákok az Ésszerű Drogpolitikáért (SSDP) és a Jogalkalmazók a Drogtilalom Ellen (LEAP), amelynek képviseletében májusban Jack Cole rendőrhadnagy Budapestre látogatott. A Droghasználók Nemzetközi Hálózata (INPUD) is itt tartotta gyűlését. A konferencia mintegy 50 párhuzamos szekciót vonultatott fel változatos témákban: a herointúladagolások megelőzése, az enteogének használata a gyógyászatban, drogtesztek, női droghasználók, HIV és hepatitis C, iskolai prevenció, etnikai kisebbségek és drogellenes háború stb. Érdekes volt például az ártalomcsökkentő pszichoterápiáról szóló szekció, amelyen részt vett Dr. Andrew Tatarsky, az „Ártalomcsökkentő pszichoterápia” c. könyv szerzője. Volt filmfesztivál olyan dokumentumfilmekkel, amelyek a drogellenes háború árnyoldalait mutatták be az érdeklődők számára. Az Európai Kerekasztal keretében Sárosi Péter (TASZ) ismertette a magyarországi drogpolitika trendjeit, fejleményeit, kitérve például az önfeljelentő mozgalomra is, amely rendkívül népszerű volt a hallgatóság körében.

 

A heroinfelíró programokról szóló szekción holland és kanadai szakemberek számoltak be a heroinfenntartás hatásvizsgálatainak előzetes eredményeiről, amelyek rendkívül pozitívak. Hírek érkeztek ezenkívül Dániából is arról, hogy az ottani – egyébként konzervatív kormány – 2008-tól bevezeti a heroinfelírást 600 hardcore heroinfüggő számára. Központi téma volt a drogellenes háború rasszista vonásainak kritikája is: Amerikában ugyanis a feketék és a latinok, holott a droghasználók körében nincsenek magasabb arányban, mint a fehérek, a börtönben fogva tartottak körében aránytalanul magas számban vannak jelen. Ennek egyik fő oka az ún. racial profiling: a rendőrségnek az a gyakorlata, hogy a bőrszín alapján gyanúsabbnak ítél és ennek következtében gyakrabban állít meg és vizsgál át feketéket és latinokat, mint fehéreket. Így nagyobb arányban buknak is le. A legfrissebb felmérések szerint például a kokainhasználók 72%-a fehér és 15%-a fekete, ugyanakkor a kokain miatt bebörtönzöttek majdnem 40%-a fekete. A résztvevők ellátogathattak New Orleans azon külvárosi, főleg afro-amerikaiak által lakott negyedeibe, amelyeket a 2004-es Katrina Hurrikán a legfájdalmasabban érintett, és ahol a kormány a legkisebb erőfeszítést tette az újjáépítésre (a belváros bezzeg csillog-villog). A konferencia helyszínéül azért is választották ezt a várost, hogy kifejezzék támogatásukat a nélkülöző afro-amerikai közösség számára.

 

A konferencia egyik legérdekesebb eseménye Dr. Antonio-Maria Costa, az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Iroda (UNODC) igazgatójának előadása volt, aki a globális drogtilalmi rezsim elsőszámú embere, s így nagy meglepetést okozott azzal, hogy elfogadta egy drogreform szervezet meghívását. Az előadásra ugyanazon időkeretek között reagálhatott Kasia-Malinowska Sempruch, az Open Society Institute Nemzetközi Ártalomcsökkentést Fejlesztő Programjának (IHRD) igazgatója. A hallgatóság tapssal jutalmazta Costa bátorságát, hogy ki mert állni ennyi ellenkező véleményű ember elé, ugyanakkor hangosan hurrogott, amikor Costa arról beszélt, hogy a „drogok azért illegálisak, mert veszélyesek”, vagy amikor kijelentette, hogy a droghasználók ártalmára vannak a társadalomnak, ezért nem áll jogunkban drogokat fogyasztani. Bár elismerte, hogy a drogmentes világ – az ENSZ 1998-as Közgyűlésének szlogenje – nem elérhető cél, mégis hatékonynak tartja a drogkontroll-rendszert, amit szerinte az bizonyít, hogy az illegális drogok használata még mindig csak a világ lakosságának mintegy 5%-ára jellemző, míg a legális drogok fogyasztása jóval elterjedtebb. Szerinte a drogkontroll-rendszer sikeresen „megtartotta” (contain) a drogproblémát. Costa felhívta a jelenlévőket, hogy segítsenek neki abban, hogy minél több droghasználó kerüljön kezelésbe.

 

Orosz droghasználó "kezelése" (Kasia Malinowska-Sempruch prezentációjából)

 

Kasia-Malinowska Sempruch ezzel szemben rámutatott, hogy a jelenlegi drogkontroll-rendszer a fő felelős a droghasználók marginalizált, stigmatizált helyzetéért, amely megakadályozza, hogy hozzájussanak alapvető kezeléshez, és amely olajat önt a globális HIV/AIDS járvány tüzére. A probléma puszta medikalizációja nem oldja meg a problémát, ugyanis a kezelés gyakran nem a büntetés alternatívája, sokkal inkább alternatív büntetés: a harmadik világ számos országában például munkatábor-szerű körülmények között tartanak fogva „pácienseket”, ahol megalázó és embertelen bánásmódnak vannak kitéve. Oroszországban a kórházak zárt osztályain tartják a drogfüggőket, ahol rendkívül alacsony színvonalon folyik a kezelés, ráadásul a páciensek emberi jogai is sérülnek (lásd a moszkvai kórház tragédiáját). Bár Kínában jelenleg masszívan növelik a metadonkezelést, a programok szigorú rendőri felügyelet alatt állnak és inkább riasztják a fogyasztókat, így félő, hogy a kísérletekből majd a metadon sikertelenségére következtetnek. Összefogásra hívott fel annak érdekében, hogy a kezeléshez való hozzáférés és a kezelés színvonala világszerte javulhasson.

 

"Drogterápiás központ" Ázsiában (Kasia Malinowska-Sempruch prezentációjából)

Az előadások után prominens drogreform-párti szakemberek tettek fel kérdéseket Mr. Costának, így például Craig Reinarmen szociológus professzor, Alex Wodak pszichiáter, Martin Jelsma, a termelői országok szakértője és Pat O’Hare, a nemzetközi ártalomcsökkentő mozgalom egyik alapítója. Felhívták Costa figyelmét, hogy a jelenlegi drogpolitikai kurzus képtelen volt az elmúlt évtizedekben visszaszorítani az illegális drogok fogyasztását, és ez azt jelzi, hogy a drogkeresletet nem lehet pusztán a drogkínálat repressziójával elfojtani (erre a hipotézisra épült a drogkontroll-rendszer, amelyet csak később egészített ki a keresletcsökkentés igénye). Erre bizonyíték például Hollandia, ahol a kannabisz kvázi-legális kínálata mellett sem nőtt nagyobb mértékben a kannabisz-fogyasztás prevalenciája, mint az európai átlag. Nanna Gotfredsen dán aktivista mérgelte fel a leginkább a UNODC igazgatóját azzal, hogy meghívta Koppenhágába, ahol találkozhat a svéd drogpolitika menekültjeivel, akik a börtön és a kezelésből való kizárás miatt hagyják el hazájukat. Felszólította Costát, hogy hagyjon fel a svéd fantáziáival a drogmentes világról. Costa szerint azonban a svéd drogpolitika sikertörténet, és kijelentette, hogy sosem hallott arról, hogy a svéd droghasználók Dániába menekülnének.

 

A konferencia záróülésén Sam Sullivan, Vancouver tolószékben ülő polgármestere tartott előadást, aki a progresszív drogpolitika egyik élharcosa Kanadában. Mr. Sullivan szerint a drogfüggőség nem bűnügyi vagy morális, de nem is orvosi kérdés – hanem menedzsment-kérdés, amely hasonlít a fizikai fogyatékosságokhoz. A fogyatékkal élőket is elítélte és kiközösítette a társadalom morális alapokon néhány száz évvel ezelőtt, majd később betegként kezelte őket. Hosszú ideig tartott, amíg rájöttünk, hogy a fogyatékkal élők nem gyenge akaratúak, és nem is betegek. Elmondta saját történetetét: tinédzserkorában imádott vadul síelni, és nagy kockázatot vállalni. Ennek eredményeképpen balesetet szenvedett és megbénult. Egy középiskolás barátja, Robert ugyanakkor drogokkal vállalt kockázatot, majd drogfüggő lett. Nincs a két kockázatvállaló cselekedet között erkölcsi különbség, mondta Sullivan, hacsaknem az, hogy ő kockáztatta más emberek életét is, míg Robert nem. Mégis Robert került börtönbe, míg ő kezelést, támogatást és kerekesszéket kapott. Voltak olyanok, akik őt is megpróbálták rábírni, hogy kelljen fel a tolószékből, de Sullivan a tolószék mellett maradt, mert úgy érezte, hogy ezzel képes funkcionális tagja lenni a társadalomnak. És valóban: meg is választották polgármesternek. A heroinfüggők nagy részének éppígy szükségük van a metadonra vagy a heroinra ahhoz, hogy hasznára válhassanak a társadalomnak és maguknak.

 

Sárosi Péter

Filed Under: Articles Topics: Drug Policy and Law

Access to this article is free - but to produce articles and videos is not. Drugreporter is a non-profit website that needs your support to provide you with high quality contents.

Become a supporter and make a donation of 5 $ today!

Related articles:

LIFE UNDER OCCUPATION – Part I. The day that changed our lives

March 20, 2023 - Igor Kuzmenko

A World Tired of Drug Prohibition: Impressions at the UN Commission on Narcotic Drugs

March 16, 2023 - Péter Sárosi

Homage to Catalonia: Cannabis Social Clubs

March 13, 2023 - Péter Sárosi

Related videos:

Support Igor Kuzmenko – a Ukrainian Video Reporter Documenting Harm Reduction during the War!

March 20, 2023 - István Gábor Takács

Fixpunkt Berlin: Supporting People Who Use Drugs in Berlin 

March 8, 2023 - Péter Sárosi

HR23 Film Festival in Melbourne – Call for Submissions!

March 3, 2023 - István Gábor Takács

You can browse our topics here:

Activism COVID-19 Criminalisation Dose of Science Drug Consumption Rooms Drug Policy and Law European Drug Policy Harm Reduction Hepatitis HIV/AIDS Marijuana Policies Medical Marijuana Needle and syringe programs New Psychoactive Substances Opiate Substitution Overdose Prevention Psychedelic Medicines Regulation and Control Russian Drug Policy Sex Work United Nations Drug Policy US Drug Policy

Primary Sidebar

BECOME A SUPPORTER OF DRUGREPORTER! INVEST THE PRICE OF A COFFEE MONTHLY AND MAKE SURE DRUGREPORTER KEEPS RUNNING!

Subscribe to the Newsletter!

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Drugreporter Video Database

Hundreds of videos on drug policy, harm reduction and human rights for streaming and download, also on a world map!

DRUGREPORTER NEWS

Monthly drug policy news from around the world

Drugreporter café

In our new online video show, we regularly discuss new developments in the world of drug policy with professionals, activists and decision makers. You can also listen to the Drugreporter Café in Podcast format on Spotify or Apple Podcasts!

COVID-19 Harm Reduction Update

On this info page Drugreporter provides regular updates about resources and news on how harm reduction service providers respond to the COVID-19 Epidemic.

Drugreporter Video Advocacy Network

Browse videos produced by members of our Drugreporter Video Advocacy Network, from all around the world!

DRUG USERS NEWS

Russian language videos on drug policy, harm reduction and human rights.

Our award winning animated documentary movie is based on the original audio recording of Kostya Proletarsky, a drug user and HIV activist who died as a result of mistreatment and torture at a Russian prison. Festival appearances, news and resources are available here!

Footer

Rights Reporter Foundation
Hungary, 1032 Budapest
San Marco Street 70.
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

Our other websites:

The Rights Reporter Foundation

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Room in the 8th District Campaign

A Day in the Life movie website

Drugreporter